in ,

Ölmeden Önce Yaşamanız Gereken 15 Şahane Deneyim

Herkesin ölmeden önce yapmak istediği pek çok şey vardır. Ancak zaman ve para faktörlerini gözettiğimizde “tüm dünyayı yatla dolaşmak” gibi şeylerin birçok kişi için gerçekçi olmadığını söyleyebiliriz. Buna karşın unutulmaz, faydalı ve eğlenceli deneyimler edinmek için multi-milyoner olmak da şart değildir.

Şimdi isterseniz mutlaka yaşamanız gereken farklı deneyimlere göz atalım, belki içlerinden bazıları ilginizi çeker ve siz de denemek istersiniz. Bu arada yazının sonunda siz de kendi deneyimlerinizi paylaşırsanız bu liste daha da anlam kazanır şüphesiz.

1. Yabancı Bir Dil Öğrenin

Yabancı Dil Öğrenmek için kararlı olun

Evet, yabancı bir dil öğrenmek her insanın yapması gereken şeylerin başında geliyor. Örneğin İspanyolca öğrendiniz diyelim. Karşınıza devasa bir bilgi birikimi geliyor. İspanyol medeniyetine dair daha çok şey öğrenme imkanınız oluyor. “İki dil, iki lisan” tabiri tam da böyle bir durumu karşılıyor. Üstelik internette dilediğiniz dili öğrenmeniz için sayısız kaynak bulunuyor. Önemli olan samimi bir istek ve istikrar.

En İyi Dil Öğrenme Uygulamaları

2. Teknolojiye Bir Hafta Ara Verin

Teknoloji bağımlısı bir toplumuz artık. Damarlarımızda wi-fi akıyor. Telefonuz, bilgisayarsız, televizyonsuz yapamıyoruz. Ancak yılda hiç olmazsa bir hafta modern teknolojiden uzak kalmak, zihnimizi ve bedenimizi toparlamaya son derece katkı sağlayabilir. Bu süre içinde kitap okuyabilir, kamp yapabilir, doğada uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

3. Büyük Bir Spor Etkinliğine Katılın

Özellikle Barcelona – Real Madrid derbisi, Olimpiyatlar, Dünya Kupası, Wimbledon ya da NBA finali gibi tüm dünyada takip edilen etkinlikleri canlı olarak izlemek, muhakkak deneyimlenmeli. Televizyonda NBA finali izlemek ile birebir spor salonunda Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers maçı izlemek arasında dünyalar kadar fark olsa gerek…

4. Aile Kökenlerinizi Araştırın

Her ailenin belli bir geçmişi vardır. Yani belki en fazla dedemizin hikayesini biliyor olabiliriz, ancak biraz araştırmaya 5-6 kuşak öncesine dair de bilgi edinebiliriz. Bunun için özellikle nüfus ve tapu daireleri aile ağacını araştırmak için doğru bir başlangıç adresi olacaktır. Ailemizin nereden nereye göç ettiğini öğrenmek, kim olduğumuzu anlamak bakımından şahane olabilir. Ayrıca kim bilir, bakarsınız belki o ana kadar haberdar olmadığınız bir tarla bile çıkabilir. Düşünsenize, İstanbul 4. Levent’te on dönüm arazi kalıyor miras…

5. Kendi Adınıza Ufak Bir Orman Yaratın

Aile ağacı demişken, gerçek anlamda da ağaç dikmelisiniz. Yani 5-6 ağaçtan oluşan ufak bir koru bile olsa bir yeri yeşertmeye çalışın. Burası dedenizin evindeki bahçe de olabilir, bir bozkırın ortası da olabilir. Hatta bu ağaçları, şu ana kadar kullandığınız kağıtların kefareti olarak da düşünebilirsiniz. “Ben şimdiye kadar 5 ağaçtan üretilecek kadar çok kağıt kullandım. Ama bunu doğaya geri veriyorum.” anlayışı da gayet mantıklıdır. Bu ağaçlara zaman zaman bakım yapmayı da unutmayın. Toprağa tohum ekmek değil, o tohumu büyütmektir esas  mesele. Bu nedenle çabuk büyüyen, dayanıklı ağaç türlerini düşünebilirsiniz.

Bu nasıl mümkün olabilir demeyin ve tek başına Brezilya’da koca bir orman yaratan adamın hikayesine göz atın!

6. Topluluk Önünde Konuşmayı Öğrenin

Topluluk önünde konuşmak önemli bir meziyettir. Yani konuşmaya nasıl başlamak gerektiğini bilmek, konuyu ilginç kılmak, dinleyenlerin ilgisini çekmek, bir meseleyi derli toplu anlatmak hayatın her alanında büyük önem taşır. Bu nedenle topluluk önünde konuşma ve diksiyon ile ilgili kurslara katılabilirsiniz. Sırf bu konuya odaklanan Toast Masters adında uluslararası bir dernek var. Ankara, İstanbul’da yaklaşık 8 adet bu kulüpten bulunuyor ve herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

7. Farklı Yerlerde Seks…

Seks hayatınızı renklendirmek için akla gelmedik yerlerde çılgın deneyimler yaşanabilir. Tabii insanları rahatsız etmediğiniz sürece…

8. Yunuslarla Birlikte Yüzün

Yunuslar, dünyanın en sevimli ve en akıllı canlıları olabilir. Ancak siz yunusların bol miktarda bulunduğu bir denize gidip onlarla doğal ortamlarında takılmalısınız. Yunusların turizm için Aqua Park’lara hapsedilmesi ise çok tartışmalı bir konu.

9. Kendi İçkinizi Üretin

evde bira yapımı hakkında bilmeniz gerekenler

Dünya genelinde insanlar kendi içkilerini keyif için üretiyorlar. Ülkemizde ise evde bira-rakı-şarap vs. üretmenin temel nedeni vergiler ve pahalılık. Buna rağmen en azından evinizde kendi biranızı üretmeyi deneyebilirsiniz. Bira demişken Ekim ayında Münih’te gerçekleşen Oktoberfest’e katılmak da unutulmaz bir deneyim olacaktır.  Veee, burası sizi değil, diğer insanları ilgilendiriyor: Mutlu bir haber aldığınızda bardaki herkese içki ısmarlayın. Hem sizin için hem de diğer insanlar için unutulmaz ve keyifli bir an olacaktır.

Evde Bir Yapımı Hakkında Her Şey İçin Tıkla!

10. Audiobook Hazırlayın

audio book

Audiobook, yani sesli kitap hem bir şeyler okumanın mümkün olmadığı ortamlarda hem de görme engelli kişiler için şahane bir araç. Siz de en azından sevdiğiniz bir roman ya da öykü kitabını baştan sona seslendirerek internet ortamına yayabilir, insanlara faydalı bir şey yapabilirsiniz.

11. Sokaktaki İnsanlara Hediye Verin

sokak

Mutlu bir haber aldığınızda ve içinizden iyilik yapmak geldiğinde marketten çikolata, tatlı gibi şeyler alıp sokaktaki insanlara dağıtabilirsiniz. Örneğin bu olayı Abur Cubur Gurmesi adlı Ankaralı bir Youtuber geçen yılbaşında yaptı ve Tunalı Hilmi Caddesi’ndeki herkese Kinder dağıttı. Videoyu muhakkak izleyin. Mutlu olmak ve mutlu etmek  bu kadar basit.

12. İzlanda’yı Görün

İzlanda doğası, dili, tarihi, kültürü ile sanki bu dünyada değilmiş izlenimi veren bir ülke. Özellikle doğası ve gece vakti beliren ve aurora borealis adı verilen olağanüstü ışıklarıyla bu ülke mutlaka görülmeli.

13. Spor Arabayla Hız Yapın

spor araba

Spor arabayla hız yapın, lakin asssssla bunu trafiğe açık alanda yapıp insanların canına kastetmeyin. Örneğin şehrinizde bulunan bir boş bir alanda ya da yarış pistinde deneyin bunu. Trafikte hız yapınca neler olduğunu daha geçen Emrah Serbes örneğinde gördük. Bu nedenle şahane bir arabayla hız yapma deneyimini mutlaka trafiğe kapalı ve güvenli bir alanda yapın.

14. Kapadokya’da Sıcak Hava Balonuna Binin

terra cave

Aslında bu öneri için Kapadokya’yı köşe bucak gezmek de diyebiliriz. Olağanüstü manzaralar sunan Kapadokya bölgesindeki evleri, antik mağaraları ve yerleşim alanlarını doya doya gezmeli ve mutlaka Göreme’de sabahları havalanan sıcak hava balonlarına binerek yöreyi bir de göklerden izlemelisiniz.

İşte En Kapsamlı Kapadokya Gezi Rehberi!? Sizin İçin Gittik, Gezdik, Gördük, Yazdık!

15. Karaoke Gecesinde Dağıtın

karaoke

Herkes güzel şarkı söylemek zorunda değildir. Keza herkesin sesi de güzel olmak zorunda değildir. Ama buna karşın kafaların kıyak olduğu bir zaman, karaoke gecesine katılıp en sevdiğiniz şarkıyı bağıra çağıra söyleyip kurtlarını dökebilirsiniz. Gerçi ertesi sabah Instagram Story’de kendinize izleyip fena küfürler patlayabilirsiniz, ama n’apalım.

Millet eleştirecek diye eğlenmeyelim de mi?

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Tarihin Derinliklerinden Hem Şaşırtan Hem Güldüren 15 İlginç İcat

Dünya Tarihindeki En Zenginlerden Rothschild Ailesinin En Karanlık Sırları