in ,

Yok Artık! Minnoş Cool

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 3 Boyutlu Yaya Geçidi Görenleri Şaşırtıyor! 👣

-SPONSOR REKLAM-

Aydın Büyükşehir Belediyesi, kentte bir ilke imza atarak üç boyutlu yaya geçidi uygulamasını hayata geçirdi.

Görenlerin durup bir daha bakmasına neden olan 3 boyutlu yaya geçidinin başarılı olması durumunda tüm şehre yayılması planlanıyor.

3 Boyutlu Yaya Geçidi Tam Olarak Nedir?

3 boyutlu yaya geçidi, sürücülerin optik yanılsamadan etkilenerek yavaşlamalarını daha sonra ise durmalarını sağlayan  bir uygulama. Sürücülerin yaya geçitlerini fark etmelerini ve yayalara karşı bir farkındalık kazanmasını sağlamayı hedefleyen uygulama farklı ülke şehirlerinde de sık sık kullanılan bir uygulama olma özelliğine sahip.

Yaya geçitlerinin 3 boyutlu gözükecek şekilde boyanmasıyla yaratılan optik yansıma sürücülerin anlık olarak yavaşlamasını sağlıyor.

Yükseklik Algısı Oluşturuyor

Yaya geçidinde bir çeşit yükselti olduğunu sanan sürücüler hızlarını düşürerek önce yavaşlıyor, ardındansa durma ihtiyacı hissediyorlar.

-SPONSOR REKLAM-

Sürücüler Durmak Zorunda Hissediyorlar

Yaya geçitlerinde yayaların güvenliğini arttırmak istediklerini söyleyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı  Özlem Çerçioğlu, uygulamanın sürücüler üzerinde etkili olması halinde yaygınlaştırılacağını da belirtiyor;

“Yayaların güvenliği bizim için çok önemli. Birçok araç sürücüsü yaya geçitlerinde hızını azaltmayarak yayaların can güvenliğini tehlikeye atıyor. Yaptığımız uygulamayla araç sürücüleri optik yanılsamayla, yaya geçidine gelmeden önce hızlarını azaltıyorlar ve yayalara daha fazla dikkat ediyorlar. 3 boyutlu yaya geçidi uygulamasıyla yayalarımızın güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamayı amaçlıyoruz”

Çocukların Güvenliği Önceliğimiz

Uygulamaya geçildiğinde okulların yakınlarındaki yaya geçitlerinin öncelikli olarak ele alınacağını belirten Çerçioğlu, Aydın’da çocukların güvenliğini sağlamak için adımlar atmaya devam edeceklerini de belirtti.

“Hep ilkleri hayata geçiren belediye olarak Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyoruz. Umuyoruz ki Türkiye’de ilklerden olan uygulamayla sürücüler yayaların güvenliği konusunda daha duyarlı olurlar”

-SPONSOR REKLAM-

Okuduğuna değdi mi?

4 points
Upvote Downvote

Total votes: 4

Upvotes: 4

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

got

2017’nin En İyi Çıkış Yapan Oyuncuları Açıklandı! Bu İsimler Daha Çok Konuşulur! 😉

2017-en-iyi-ios-android-uygulamalari

2017’nin Birbirinden Farklı ve Öne Çıkan 10 Android ve IOS Uygulaması