in ,

2016’nın En Yenilikçi Buluşları

Çok sıkı teknoloji ürünleri piyasaya sürülüyor, ancak sadece bazı yenilikçi buluşlar ve ürünler oyunun kurallarını değiştirebilme gücüne sahip. Şimdi size 2016 yılında piyasaya sürülen ya da duyurulan, ve aynı zamanda alışkanlıklarımızı tamamen değiştirebilme kapasitesine sahip 9 şahane ürün göstereceğiz.

1. Modal VR

Sanal gerçeklik alanında son birkaç yıldır çok mesafe alındı. Tüm vücuda bağlanan bu wireless sanal gerçeklik sistemi sayesinde kullanıcılar iki futbol sahası büyüklüğünde bir alanda özgürce gezebilecek ve binbir çeşit sanal gerçeklik unsurunu tecrübe edebilecekler. Ayrıca Atari ve Chuck E. Cheese’in yaratıcısı Nolan Bushnell bu şirketin kurucularından biri. Yani beklentilerinizin yüksek olmasında hiçbir sakın yok! Ürünün henüz test aşamasında olduğunu da belirtelim.

2. Rize 3D Printer

Mevcut 3D yazıcıların ortaya çıkardığı ürünlerin pek çoğu laboratuar teknisyenleri tarafından saatlerce rötuşlanıyor. Ancak Rize One 3D printer, üstün teknolojisi sayesinde kullanıma hazır ürünler sunuyor. Beklemek yok. Anında kullanıma hazır ürünler. Şahane!

3. EcoHelmet

Kağıttan yapılan bu katlanabilir kask görüntü olarak pek çekici olmayabilir, ancak standart plastik bisiklet kasklarıyla aynı miktarda koruma sağlıyor. Fiyatı da sadece 5 dolar. Ürünün yaratıcıları, bu kaskları Coca Cola otomatları gibi otomatlara koyup bisikletçilerin daha kolay erişebilmesini planlıyor.

4. LG Bükülebilir OLED Ekran

Tabletlerin, akıllı telefonların gazete gibi katlanabildiğini hayal edin. LG’nin prototip aşamasında bu ekranı ekran teknolojisini tamamen değiştirme potansiyeline sahip. 2017 ve 2018 büyük gelişmelere gebe gibi duruyor.

5. Tesla Güneş Enerjisi Çatıları

Elon Musk’un yeni projesi olan güneş enerjisi depolayan çatı sistemleri sıradan güneş panellerine göre %98 daha tasarruflu ve maliyeti de onlarla hemen hemen aynı. Üstelik klasik paneller kadar hantal görünümlü de değil.

6. Duoskin Dövme

MIT Media Lab ve Microsoft tarafından geliştirilen Duoskin dövmeleri, akıllı telefonlarla bağlantı kurabiliyor ve isteğe göre kişiselleştirilebiliyor. Ayrıca vücuttaki tansiyon, nabız gibi belirtilerde bir anormallik olursa kullanıcısına bildirim gönderebiliyor. Dövmelerde “smart” olmaya başladı anlayacağınız.

7. Wilson X Akıllı Basketbol Topu

Basketbol topunun internete bağlanarak topun hızı, şiddeti, kat ettiği mesafe gibi istatistikleri antrenörlere anlık olarak gönderdiğini bir düşünün. Spor alanında da büyük teknolojik gelişmeler yaşanacak önümüzdeki 5-10 yıl içinde.

8. Amazon Echo

Amazon, Alexa ile birlikte akıllı bir ev asistanı yarattı. Yani dilediğiniz zaman Echo ile muhabbet edebilecek, ona sorular sorabileceksiniz. Jef Bezos, Echo’nun fikir babası değil, ancak onun geliştirilmesinde büyük katkı sahibi.

9. Starship Technologies Teslimat Robotu

Kaldırım üzerinde hareket eden bu robot halihazırda Washington D.C. sokaklarında ürün teslimatında kullanılıyor. Kendi kendine öğrenebilme yeteneğine sahip robot, trafik durumu gibi unsurları gözeterek gideceği yere en kısa rotayı kullanarak ulaşıyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Kissenger ile Uzaklardaki Sevgiliyle Öpüşmek Mümkün

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan 10 Kitabı