in , , , , ,

Afrika Seyahatlerim Kitabı Hakkında Merak Edilenler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından kaleme alınan Afrika Seyahatlerim kitabı, geçtiğimiz günlerde Turkuvaz Kitap etiketi ile kitapseverlerle buluştu. Buna ek olarak Ekim ayında New York’ta bulunan Türk Evi’nde tanıtımı yapılan kitabın, uluslararası yayınevleri tarafından İngilizce, Fransızca, Arapça ve Shavili dillerinde yayımlanarak dünyanın farklı coğrafyalarındaki okurlar ile de buluşması bekleniyor.

Peki Emine Erdoğan’ın Afrika Seyahatlerim kitabı hangi konulara ışık tutuyor? Emine Erdoğan, ilk eseri olan Afrika Seyahatlerim kitabını hangi duygu ve düşüncelerle kaleme aldı? Afrika halkını çok daha yakından tanımamıza yardımcı olan bu kitabı okumadan önce bilmeniz gerekenler neler?

Sosyal içerik platformu Emoji ailesi olarak bugünkü içeriğimizde kitap ve seyahat tutkunlarının bir çırpıda okuyacağı, en kısa zamanda tüm kitaplıklarda yerini alacağını düşündüğümüz Afrika Seyahatlerim kitabı ile ilgili merak edilenlere ve bilmeniz gerekenlere odaklanıyoruz.

Afrika Seyahatlerim Kitabı: Afrika Halklarının Sesi
Emine Erdoğan

Emine Erdoğan’ın Afrika Seyahatlerim kitabı, hanımefendinin hem kendi başına hem de eşi Recep Tayyip Erdoğan ile beraber Afrika’ya gerçekleştirmiş olduğu seyahatlerdeki izlenim ve hatıralarını konu ediniyor.

Emine Erdoğan, Afrika Seyahatlerim kitabında zengin tarihi, 1 milyarı aşkın nüfusu ve rengarenk etnik grupları ile hemen herkeste merak uyandıran ve 54 ülkeye ev sahipliği yapan Afrika kıtasını duygusal bir bağ ile ele alarak; kıtaya farklı bir bakış açısı ile ışık tutuyor.

Kitabın tanıtım lansmanında, asırlar boyunca sömürgeciliğin pençesinde kıvranan Afrika kıtasına yapmış olduğu yolculuklar sayesinde insanlığa karşı sorumluluklarını bir kez daha hatırladığının altını çizen Emine Erdoğan, Afrika Seyahatlerim kitabını annesi Hayriye Hanım’a atfetmiş.

Afrika Seyahatlerim Kitabında Neler Var?
Afrikalı first lady ile poz veren Emine Erdoğan

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinen Afrika kıtası, üzerinde pek çok farklı dilin konuşulduğu, çeşitli inançların var olduğu ve farklı etnik grupların hayat sürdüğü bir kültür mozaiği adeta.

Bununla birlikte doğal kaynak rezervi bakımından son derece zengin bir kıta olması nedeniyle geleceğe dair umut vaad etse bile, Afrika kıtasında yer alan ülkeler uzun yıllar boyunca Avrupa ülkelerinin sömürülerine maruz kalmış olmalarının etkisiyle ne yazık ki dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor.

Afrika kıtasında yaşanan yoksulluğu ve yoksunluğu daha iyi anlayabilmek ise ancak burayı keşfetmekten ve bölge halkları ile yakın temas kurmaktan geçiyor.

Emine Erdoğan da Afrika Seyahatlerim kitabında bu çıkış noktası ile hareket ederek, okuyuculara Afrika coğrafyasını tanıtırken, bugün dünyanın pek çok farklı lokasyonunda hayat süren tüm insanlığın aslında tek ve bütün bir aile olduğunu hatırlatmayı amaçlıyor.

Kitap genel hatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin, 2014 ve 2020 yılları arasında Afrika kıtasında; aralarında Cezayir, Ekvator Ginesi, Cibuti, Etiyopya, Somali, Fildişi Sahili, Gine, Nijerya, Gana, Uganda, Kenya, Tanzanya, Mozambik, Madagaskar, Çad, Tunus, Sudan, Moritanya, Mali, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gambiya, Zambiya ve Senegal’in yer aldığı 23 ülkeye yaptığı seyahatlerde biriktirdiği anıları konu ediniyor.Kürsüde konuşma yapan Emine Erdoğan

Afrika Seyahatlerim kitabında buna ek olarak, 2005 yılında Türkiye Afrika ilişkilerini güçlendirme hedefi başlatılan Afrika Açılımına dair çeşitli değerlendirmeler ve Emine Erdoğan’ın Afrika kıtasına yapmış olduğu seyahatlerden önceki hazırlıklarına dair bilgiler yer alıyor.

Emine Erdoğan’ın, Afrika ülkelerine yaptığı ziyaretlerde ülkelerin First Lady’lerinden ve Afrika’da bulunan Türkiye büyükelçileri ile eşlerinden Afrika’ya dair öğrendiği bilgiler ise kitapta dikkat çeken diğer önemli ayrıntıları oluşturuyor.

Emine Erdoğan, zengin içeriği ile okurların Afrika kıtasına dair pek çok yeni şey öğrenmesine olanak sunan bu kitabı yazarken; seyahatlerinden önce gideceği ülkelerin kültürel; tarihi; siyasi ve ekonomik yapıları ile ilgili yapmış olduğu araştırmalardan edindiği bilgileri de okuyucularına aktarmayı ihmal etmemiş.

Kitabın arka kapağında, Afrika’ya yaptığı seyahatlerin kapağı kapanmayacak ve ömrü yettikçe yeni satırlar ekleyeceği bir defter olduğunu belirten Emine Erdoğan Afrika Seyahatlerim kitabının iyiliğe, iş birliğine ve karşılıklı anlaşmaya vesile olmasını diliyor.

Emine Erdoğan: ‘Öteki’ Değil ‘Biz’ Diyebilmenin Güzelliğini İnsanlara Hediye Edebilirsem Ne Mutlu Bana
First ladyler ile poz veren Emine Erdoğan

Afrika Seyahatlerim kitabının “Afrika’ya Doğru” başlıklı ön sözünde; yurt dışına yapmış olduğu yolculukların kendisine, insanlığa dair sorumluluklarını yeniden hatırlattığını söyleyen Emine Erdoğan’ın, kitabın tanıtımı sırasında yaptığı açıklamaları da bunu destekler nitelikte.

Afrika Seyahatlerim kitabının Birleşmiş Milletler Genel Kurulu öncesinde 20 Eylül tarihinde New York’ta bulunan Türk Evi’nde gerçekleştirilen ilk tanıtım programına, First Lady’ler; Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası temsilciler; sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Milli Savunma ve Ticari Bakanlarının eşleri, bazı milletvekilleri ve yabancı misyon şefleri katıldı.

Tanıtım konuşmasına, Birleşmiş Milletler gündeminde önemli yere sahip olan barışın korunması; yoksullukla mücadele, insan hakları ve iklim değişikliği gibi konularda Afrika ülkelerinin geri planda tutulduğunu ifade ederek başlayan Emine Erdoğan, Afrika’nın dilsel kültürel ve insani zenginlikleri sayesinde 21. yüzyılın parlayan yıldızı olacağına inandığının da altını çizdi.Afrikalı kadınlarla poz veren Emine Erdoğan

Emine Erdoğan’ın “Türk milleti, tarihi boyunca bu öğretiyi bir yaşam kültürü hâline getirmiştir. Dünyanın neresinden bir ah yükselse, Türkiye oraya insani yardım taşımıştır. Bu miras, hayatım boyunca manevi pusulam oldu. ‘Öteki’ değil, ‘biz’ diyebilmenin güzelliğini insanlara hediye edebilirsem ne mutlu bana…” sözleri ise kaleme aldığı Afrika Seyahatlerim kitabının, sahip olduğu yaşam felsefesinin bir ürünü olduğunu kusursuz bir şekilde özetliyor.

Emine Erdoğan’ın Afrika Seyahatlerim kitabının kapağı için Somalili bir kadınla vermiş olduğu dostluk pozunu tercih etmesi ise kitabın içeriğinde okuyuculara aşılanmak istenen dostluk ve birlik mesajları ile birebir örtüştüğünü görmek mümkün.

Afrika Seyahatlerim Kitabının Geliri ile Afrikalı Kadın ve Çocuklara YardımAfrikalı kadınlarla poz veren Emine Erdoğan

Çevre dostu bir yaşam için Sıfır Atık Projesi, Gönül Elçileri Projesi, Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı gibi projelerin yanı sıra yanı sıra ülkemizin, Afrika kıtasındaki yardıma muhtaç bölgelere yönelik yürüttüğü pek çok projenin de altında ismi olan Emine Erdoğan himayesinde hayata geçirilen Afrika Evi Projesi, buna örnek olacak en güzel çalışmalar arasında yer alıyor.

Afrika Seyahatlerim kitabının tüm gelirinin Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi aracılığıyla Afrikalı kadın ve çocukların kalkınma; eğitim ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara kültür desteği sunmak amacıyla Afrika’ya ulaştırılacağın açıklanması ise Afrika’da yaşanan sorunlar için çözüm odaklı bir yaklaşım olması nedeniyle güzel yarınlar için umut vadediyor…

Emoji ailesi olarak bizler de, Türkiye’nin güçlü isimlerinin öncüsü olduğu bu tür eserlerin; destek projelerinin ve diplomatik anlaşmaların çoğalmasını dilediğimizin altını çizelim.

Sözünü etmiş olduğumuz bu tür projelerin, başta Afrika kıtası olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında ötekileştirilen halkların en kısa sürede hak ettiği yere gelmesi ve giderek güçlenmesi adına önemli rol oynadığına dair inancımız tam.

Kültür, sanat ve yaşama dair ilginizi çekecek diğer içeriklerimiz için bizi takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bilgisayarında çeşitli kolar yazan adam

Siber Saldırı Nedir? Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?