in ,

Askerlik Sürecinde İlişki Sürdürme Yöntemleri ☺️

-SPONSOR REKLAM-

Şafak 91!

Konu askerlik ve ilişki olunca işlerin seyri biraz değişebiliyor. Zira askerlik, ilişkiyi ciddi anlamda sınavdan geçiren bir süreç.

Şimdi gelin isterseniz askerlik süresi boyunca ilişkiyi ayakta tutmak için bazı yöntemlere göz atalım…

1. Birlikte Plan Yapın

Celp (yani askere alınma) döneminden önce oturup birlikte bir plan yapın. Askerlik süresince nasıl iletişim kuracağınıza, zamanı nasıl yöneteceğinize yönelik bir plan hazırlayın.

Askere giden kişinin aklının geride kalmaması ve kafasını askerliğe vermesi gerekir. Geride kalan kişinin ise stres yapmaması ve kendini meşgul etmesi gerekir. Bu esnada birbirinize karşı dürüst olmanız büyük önem taşır. Bu ayrılığın ikiniz için de ne anlama geldiğini açıkça itiraf etmelisiniz.

2. İletişim Yollarına Karar Verin

Askerlik süresince iletişim halinde olmak büyük önem taşır. Bu nedenle nasıl ve ne sıklıkta telefon görüşmesi yapacağınıza karar verin. Tabii bu yöntemler, askere giden kişinin içinde bulunacağı ortama göre değişikli gösterebilir. Ancak e-mail, video görüşme, telefon, yazışma opsiyonları denenebilir. Eğer askerlik ortamı rahatsa, erkeğin istediği zaman sevgilisine ya da eşine ulaşma imkanı da kolay olacaktır.

3. Yakınlarınızdan Destek Alın

Askerlik boyunca erkeğin ve kadının duygusal olarak destek görmesi önemlidir. Bu nedenle yakın arkadaşlarınızın bulunduğu bir buluşma ayarlayıp askerlik boyunca hem askere gidecek kişi hem de geri kalacak kişi için duygusal desteğin temin edilmesine gayret edin.

❗️Gerçi Yeşilçam filmleri sağolsun, esas sorun bu tür buluşmalardan ve “destek” veren kişilerin başının altından çıkar. En yakın arkadaşının sevgilisini, o askerdeyken tavlayıp birlikte olan kötü arkadaşlar genelde bu tür zamanlarda ortaya çıkar!

4. Birbirinizin Dilinden Konuşun

Uzak mesafeden birbirine destek olmaz zordur. Uzak mesafe ilişkisi zordur. Ancak karşınızdaki kişinin dilinden anlarsanız onu güvende ve mutlu hissettirebilirsiniz. Bunun için;

  • “Seni seviyorum.”
  • “Seni özledim.
  • “Bitse artık şu askerlik…” gibi ifadeler oldukça yardımcı olacaktır.

Bazen eylemler sözcüklerden daha etkilidir. Birbirinize özel videolar ve hediyeler göndermek, özel günlerde hediye göndermek şahane jestler olacaktır.

Ancak her şeye rağmen yanında olmanın, ten temasının yerini hiçbir şey tutmaz. Bu nedenle böyle bir eksikliği çektiğinizi belirtin. “Keşke şu an battaniye altında Stranger Things’in son bölümünü izliyor olsaydık.” demeniz karşı tarafı en azından o an için oldukça tatmin edebilir.

5. Ara Sıra Bir Şeyler Yollayın 🎁

Karşılıklı olarak bir şeyler gönderebilirsiniz. Askerde olan kişi için bir şeyler göndermek pek uygun olmayabilir, ancak geride kalan kişi olarak askerdeki sevgilinize çeşitli hediyeler gönderebilirsiniz.

Bu pakette sevgilinizin sevdiği yiyecekler, ufak hediyeler, fotoğraflar bulunabilir. Ancak göndereceğiniz şeylere dikkat edin. Zira askeriyeye giren paketler aranır ve uygun bulunmayan şeylere izin verilmez.

-SPONSOR REKLAM-

6. Yanlış Anlaşılmaya Mahal Vermeyin

Mesajlaşırken yanlış anlaşılmaya neden olacak sözlerden kaçının. Zira mesajlaşmada ve hatta telefon görüşmesinde jest ve mimikler aktarılmayacağı için sözel ifadelerin anlamı bir anda dramatik ve trajik bir hal alabilir.

Ayrıca bazı durumlarda sinirli ve üzgün olmanız mesajları yanlış okumanıza da neden olabilir. Durduk yere kıskançlık, sinir krizi geçirmeniz iki taraf için de zararlı olur.

Örneğin: “Dün gece sen yoksun diye uyuyamadım.” gibi bir ifade yanlış anlaşılabilir. “Acaba bu başka biriyle uyumayı deneyebilir mi?” gibi anlamsız bir şüphe belirebilir. Bu elbette o anki psikolojiden kaynaklı bir yanlış anlamadır. O yüzden “Dün gece sen yoksun diye uyuyamadım. Çabuk gel de birlikte uyuyalım :)” gibi bir ifade askerdeki erkeği feci şekilde mutlu edebilir… 🙂

7. Gündelik Şeylerden Konuşun

Telefonda ya da mesajlaşırken gündelik şeylerden konuşmak, hiç ayrılmamış hissi verir. Yani havadan sudan, yediğiniz yemekten, gün içinde yaptıklarınızdan, ertesi gün yapacaklarınızdan konuşmak birliktelik ve yanındalık hissini pekiştirir. Sürekli “Özledim, seviyorum, canım, aşkım, böceğim, çiçeğim” gibi ifadeler kullanmanız gerekmez yani.

8. Kendinize Meşgale Bulun

Askerlik süresince kendinize meşgale bularak bu ayrılık sürecini hafifletebilirsiniz. Günlük tutmak, bulmaca çözmek, yapbozla uğraşmak, film izlemek, kitap okumak gibi şeyler denenebilir.

Hatta aynı anda aynı kitabı okumak, sevgilinizin de aynı hikayeyi okuyup neler düşündüğünü tahmin etmeye çalışmak, sonra bu konuyu telefonda konuşmak oldukça eğlenceli olabilir.

9. Gerçekçi Olun

Bu süreçte iletişim konularında gerçekçi olun. Normalde siz mesaj atınca anında cevap veren partneriniz, askerliğin getirdiği iş yükü nedeniyle mesajlarınıza birkaç gün sonra dönebilir. Bunu büyütmeyin ve olumsuz senaryo yaratmayın.

Sevgiliniz askerden döndükten sonra da bir süre bir tuhaflık hissedebilirsiniz. Zira uzun süren bir ayrılığın ardından tekrar bir araya gelince bazı şeyler değişmiş olacaktır. İnsan hayatında 6 ay, 12 ay çok şeyi değiştirebilir. Bu nedenle bu konuyu da kendi başınıza halletmeye çalışmayın. Ortada bir mesele varsa karşılıklı bir şekilde açıkça konuşun.

10. Gerekirse Profesyonel Yardım Alın

Son olarak bu süreçteki sıkıntıları tek başınıza çözemiyorsanız bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Stresle ve endişelerle baş etme konusunda bir psikoterapistin ya da psikologun size oldukça faydası olacaktır. Eğer üniversiteye gidiyorsanız okulunuzdaki ücretsiz psikolojik danışma servisine müracaat edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Askerdekilere iyi teskereler, geride kalanlara bol sabır diliyoruz. Her şey çok güzel olacak! (Yani, inşallah)

-SPONSOR REKLAM-

Okuduğuna değdi mi?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar D. Bayram

Ankara, Bilkent, Belgesel, Sigara & Spotify.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Pazar Köşesi ( 20-26 Kasım 2017 )

justice league

Emoji Perdede Bu Hafta: Justice League Filmine Dair Bilinmeyenler 🎥