in

Google’ın Bugün Gündeminde “Aysel Gürel” Var

Bugün Aysel Gürel’in 87. yaş günü!

Google ise Türk müzik dünyasının en çılgın ve aykırı kadınının doğum gününü oldukça özel bir “doodle” ile kutlayarak farklı bir işe imza attı.

Böyle Renkli Bir Kadına Böyle Bir Doodle

Peki Aysel Gürel Kimdir?

Şarkıları ve renkli kişiliğiyle herkesin sevgilisi olmayı başaran Aysel Gürel, bundan 89 yıl önce 7 Şubat 1928’de Denizli’de dünyaya geldi. 17 Şubat 2008 ‘de karaciğer yetmezliği nedeniyle aramızdan ayrılan Aysel Gürel, ömrüne pek çok renkli anıyı ve başarıyı sığdırdı.

Firuze, Yanarım, Gençlik Başımda Duman gibi Türk müzik dünyasının pek çok unutulmaz şarkısına imza atan Gürel, “Deli Aysel” olarak gönüllere taht kurdu.

Neden Delirdi?

Küçük yaşlarda farklı karakteriyle ön plana çıkan Deli Aysel, kendi deliliğini şu sözlerle açıklıyor:

“33.000 nüfuslu bir vilayette büyüdük. Çocukluk yıllarında bulunduğum yerde kocakarı kültürü vardı. Bütün şehri sarar bu kültür. Yeni yetişen genç kızlar ve erkekler hakkında türlü hikayeler uydurulur. Fotoğrafçının kızı hastaneye kaldırılır, apandisti alınır. O kocakarı kültürü destan yazar. Kız hamile kalmış, aldırmış. Ben çok okuduğum için bundan nasıl kurtulurum diye düşündüm. Deli rolü yaparsam kurtulurum dedim.”

Şair, Öğretmen, Oyuncu

Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar’ın annesi olan söz yazarı Aysel Gürel, Erenköy Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü mezunu oldu. Şarkı sözü yazarlığını yanı sıra edebiyat öğretmenliği, tiyatro oyunculuğu ve şairlik de yapan Gürel, televizyonda da pek çok renkli işe imza attı.

20 Binin Üzerinden Şarkı Sözü

Türk pop müziğinde hit olmuş şarkıların bestecisi olarak bilinen Aysel Gürel’in ölümünden sonra evinde 20 binin üzerinde şarkı sözü bıraktığı da biliniyor. Bu sözlerden biri ise ölümünün ardından Aysel Gürel’in evini kiralayan kiracı sayesinde Tarkan’a iletilip albümde çıkış şarkısı olan “Sevdanın Son Vuruşu” isimli şiirdir.

Ölümünden sonra Burcu Güneş, Yonca Lodi, Tarkan gibi sanatçılar Aysel Gürel’in yazdığı sözleri besteleyerek onun şarkılarını yaşatmaya devam ettiler. Yine Türk Pop’una bıraktığı en önemli eserleri 2013 yılında, ölümünden sonra Aysel’in isimli saygı albümünde daha önce şarkılarını seslendiren sanatçılar tarafından söylendi.

En Çok Bilinen Şarkıları

Aysel Gürel “Firuze”, “Değer mi”, “Sarışınım” gibi birçok şarkının söz yazarı olma özelliğini taşıyan Aysel Gürel’in şarkıları ülkemizin en başarılı şarkıcıları tarafından da yorumlanmıştır.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Ellon Musk Dünyanın En Güçlü Roketiyle Arabasını Uzaya Gönderdi 🚗🚀

Maria Svarbova “Havuz” Çalışmasıyla Sizleri Hipnotize Etmeye Geliyor!