in ,

Yok Artık! Minnoş Asabi Cool

” Çok Bilinmeyen ” Vahşi Kedi Türleri

Kedigiller ailesinin en vahşi üyelerinin sadece aslan ve kaplanlardan oluştuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz… İri kuzenleri yüzünden senelerdir geri plana atılmış olsalar da vahşi kedi türleri hala varlıklarını sürdürüyorlar. Bu türlerden bazılarını EmojiCrew olarak sizler için derledik. İşte onlardan bazıları :

1- Karakulak / Caracal

vahşi kedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görünüşüne aldanmayın, bu küçük görünümlü vahşi kedi kendinden hayli büyük avlar düşürebiliyor. Avrupa ve Afrika’da bulunan caracal türleri yaklaşık yaklaşık 60 cm boyundalar fakat koyun avlayabilmek için 3 metre boyutundaki çitleri bile aşabiliyorlar.

2- Iber Vaşağı / Iberian Lnyx

vahşi kedi

Bu vahşi kedi türünün hikayesi oldukça üzücü çünkü dünyanın nesli en çok tehdit altında olan kedisi olarak biliniyor. 2002 yılında sayıları 100’ün altına bile düşmüştü. İspanya ve Portekiz’in yerleşimden uzak alanlarında yaşayan bu türün azalmasında yasak avlanma, ana besinleri olan tavşanların bir tür virus yüzünden azalması ve hastalık bulaştırması büyük rol oynuyor. Genetik açıdanda kırılgan olan bu vahşi kedi türü bilim adamlarının büyük çabalarıyla tükenmesi önlenebildi. Ana besinleri olan tavşanların sayısının arttırılması ve süni döllenmelerin de yardımıyla 2012’de Iber vaşağının bilinen popülasyon sayısı 300’e çıktı fakat habitatları şehirleşmeyle yok olmaya devam ettiği için tür hala tehdit altında. Life + Iberlince ismindeki, bu türün devamlılığı için çalışan ekip bir vaşağı en son otoban kenarında yavrularını emzirirken gözlemledi. 10 yıl önce böyle bir manzarayla karşılaşabileceklerini asla düşünemediklerini vurgulayan biyologlar Iber Vaşağı’nın ekolojik uyumluluğunun bu derece artmasının umut vaat edici olduğunu belirtiyorlar.

3- Pallas Kedisi / Pallas’s Cat

vahşi kedi

Boyut olarak evcilleşmiş kedilere oldukça benzeyen bu türün üyeleri aslında düşüdüğünüzden çok daha vahşiler. Kayalıkların arasına saklanarak her türlü fare, kuş ve tavşan türünü avlayabiliyorlar. Ana vatanı Orta Asya olan bu vahşi kedi türü yok olmaya başlayan habitatı sebebiyle 2002 yılından beri soyu neredeyse tehdit altındaki türler listesinde. Umuyoruz ki huysuz yüz ifadesi sayesinde sosyal medyada kazandığı popülerite bu vahşi kedi türüne yardımcı olur ve çalışmalar için destek toplanabilir.

4- Borneo Altın Kedisi / Bay Cat

vahşi kedi

 

Borneo altın kedisi isminden anlaşılabileceği üzere sadece sadece Güneydoğu Asya’da bulunan Borneo ormanlarında gözlemlenen ve en az bilinen kedigillerden biridir. 1858’deki ilk keşfedilişene kadar yalnızca halk arasında efsanevi olarak biliniyordu. Hakkındaki tüm bilgi Taylan’da incelenme fırsatı bulunan tek bir dişi kediden elde edildi.Dolayısıyla beslenme alışkanlıkları bile ne yazık ki kesin olarak bilinmiyor.

 

5- Balıkçı Kedi / Fishing Cat

vahşi kedi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aslında evcil bir kedi gibi görünebilir fakat vücudu tamamen vahşi yaşama göre şekil almış bir vahşi kedi türüdür. Büyük gözleri ona avını yakalarken su altında daha iyi görüş sağlarken,kaslı ve kıvrak gövdesi ile perdeli pençeleri daha iyi yüzmesine yardım eder. Ayrıca Balıkçı Kedi’nin tırnakları oldukça uzundur ve bu keskin tırnakları tam olarak patisinin içine geri çekilmez. Güneydoğu Asya’nın tropik bölgelerinde ve Doğu Hindistan’ da görülen bu kedi türü daha çok batalık,göl ve yavaş akan nehir kenarlarında yaşar. Onu diğer vahşi kedi türlerinden ayıran ilginç özellik çoğunlukla yüzerek avlanmayı tercih etmesi ve ana besinlerinin balık,yengeç,kurbağa ve su salyangozlarından oluşmasıdır.

6 –  Yaguarundi / Jaguarundis

vahşi kedi

Bu vahşi kedi türü oldukça uzun ve kaslı bir vücuda sahiptir ve puma cinsinin ilk örnekleri olarak kabul edilir. Kuzey Amerika’da Teksas ve Meksika sınırına kadar ve ayrıca Uruguay ve Bolivya’da da bu türe rastlanmaktadır. Avcılığın az olması sayesinde popülasyonu çoğunluğu koruyabilmiştir ve en az soyu tükenen vahşi kedi türleri arasındadır. Geceleri oldukça vahşi bir avcıdır ve küçük kemirgenler, sürüngenler,tavşanlarla beslenebildiği gibi bazı sulak bölgelerde balıkla da beslenebildiği görülmüştür.

7- Kanada Vaşağı / Canada Lynx

vahşi kedi

Yukarıda bahsettiğimiz Iber Vaşağı gibi, Kanada Vaşağı’da usta bir avcıdır ve bazen kar üzerinde kilometrelerce avını kovayabiliyor.Kondüsyonunu ve atikliğini onu kalın kar üzerinde bile ayakta tutan devasa patilerine borçludur.Genellikle Kanada’da ve Kuzey Amerika’nın Wyoming ya da Colorada gibi eyaletlerinde bu vahşi kedi türüne rastlanır.Geyikten porsuğa kadar uzanan geniş bir av skalası vardır.

8- Pars Kedisi / Leopard Cat

vahşi kedi

Yaklaşık olarak evcil kedi türü büyüklüğünde olan bu vahşi kedi kolaylıkla normal kedilerle karıştırabilir.Rusya,Kore,Çin,Pakistan,Endonezya hatta Filipinler’e kadar yayılan bu vahşi kedi türü çok farklı alt türe sahip olmasıyla bilinir. Pars kedileri zaten bulunduğu coğrafya göre kürkünün renk değiştirmesiyle ünlüdür. Pek çok diğer kedi türü gibi pars kedisi de habitat kaybı ve yasak avlanma sebebiyle korunması gereken türler listesine girmiştir.

9- Paslı Kedi / Rust-Spotted Cat

vahşi kedi

Bu vahşi kediyi mahalledeki tekir kedilerden ayırmak neredeyse imkansız çünkü kedigillerin en küçük kedi türü olarak biliniyor.Ana vatanı Hindistan ve Sri Lanka olan bu küçük vahşi kedi türü yalnızca 1 kilo ağırlığında ve yine yaşam alanının yok olması, aşırı avlanma ve yerel kedilerle çifleştiğinden ortaya çıkan melezlerden ötürü türü tehlike altında.

10 – Altın Afrika Kedisi / African Golden Cat

vahşi kediler

 

Batı ve Orta Afrika’nın yağmur ormalarında gözlemlenen bu vahşi kedi türü ne yazık ki ormanların gittikçe azalması yüzünden tehlike altında. Ek olarak, bu tür için diğer bir tehlike Afrika’da geleneksel olan egzotik avlanma. Bu avlanma Afrika’daki kabile üyelerinin güçlerini kanıtlamak için ya da günümüzde ticari sebepler yüzünden yaptığı özellikle vahşi hayvanları kapsayan bir avlanma çeşitidir.

11- Benekli Kedi / Sand Cat

vahşi kediler

Tilkiyi andıran suratıyla küçük bir kedi yavrusuna benzeyen bu kedigil çöl ortamında yaşıyan tek vahşi kedi türüdür. Genellikle Kuzey Afrika, Güney Batı ve Orta Asya’nın kurak bölgelerinde görülür. Vücuduna kıyasla uzun bir kuyruğa sahiptir ve çöldeki ani sıcaklık değişimlilerine oldukça dayanıklı bir kürkü vardır . Günlerce susuz kalabilir ve hem su hem besin ihtiyacını avladığı yılan,sürüngen ve kuşlardan sağlar.

12 – Serval

vahşi kediler

Uzun kulakları ve sıradışı görünüşüyle oldukça ünlü olan bu vahşi kedi türene çoğunlukla Afrika’da rastlanmaktadır. Hem gece hem gündüz avlanan bu tür avını takip ederken çoğunlukla duyma yetisini kullanır. Servaller sürü yaşamındansa yalnız olmayı tercih etmeleri ile ünlüdür. Bu tür için en büyük tehdit yaşadığı bölgedeki kuraklıktır.

13 – Mermer Kedisi / Marbled Cat

vahşi kediler

Oldukça uzun olan kuyruğu bu ev kedisi büyüklüğündeki türü dengesini sağlamasında ve gece yönünü bulmasında yardımcı olur. Güney Asya’da gözlemlenen mermer kedileri panterle aynı gen ailesinden gelmektedir. Gösterişli bir kürke sahiptir ve av skalası sincaplardan böceklere kadar uzanır.

14 – YassıBaş /  Flat-Headed Catvahşi kediler

Bir kediden daha çok küçük bir kemirgene benzeyen bu vahşi kedi türü ne yazıkki nesli tükenmekte olan türler arasında. Ana besin kaynağı balıklar ve kurbağalar olduğu için Güney Doğu Asya’da artan kuraklık bu türün yaşamını fazlasıyla olumsuz etkiliyor. Ayrıca, bölgede artan insan nüfusu da türün azalmasını tetikleyen bir diğer etmendir.

Okuduğuna değdi mi?

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 13

Upvotes: 6

Upvotes percentage: 46.153846%

Downvotes: 7

Downvotes percentage: 53.846154%

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Unutkanlık Sorununu Aşmak İçin Hafıza Güçlendirme Teknikleri

Unutkanlık Sorununu Aşmak İçin Hafıza Güçlendirme Teknikleri

Danimarka, Teknoloji Firmaları İçin Büyükelçiler Atamaya Başlıyor

Danimarka, Teknoloji Firmaları İçin Büyükelçiler Atamaya Başlıyor