in ,

Bir Kadeh Şarap, Spor Salonundaki Bir Saate Eşdeğer! 🍷=🕑

Bugün sizleri arkadaşlarınızla amansız tartışmalara itebilecek bir yazıyla karşınızdayız. Şarap mı egzersiz mi?

Bir saatlik egzersiz mi, yoksa bir kadeh şarap mı? İş veya okul arkadaşlarınıza sorduğunuzda muhtemelen egzersiz cevabını alacaksınız fakat bilimsel araştırmalar böyle demiyor. Bir kadeh şarap spor salonunda geçirdiğiniz bir saate eşdeğer.

sarap-ve-uzumler

Alberta Üniversitesi tarafından Kanada’da yapılan araştırmalar, kırmızı şarapta bulunan bir bileşik olan resveratrol’ün sağlığa olan faydalarının bir saatlik bir egzersizden aldığınıza eşdeğer olduğunu buldu.

Resveratol Nedir?

Resveratrol, bitkilerde özellikle “kırmızı üzümde”, yer fıstığında ve ananasta yüksek konsantrasyonda bulunmaktadır. Resveratrol, siyah üzümün soğuk hava koşulları, mantar enfeksiyonları gibi etkenlere bağlı olarak kendini korumak için ürettiği bir maddedir.

Araştırmacı Jason Dyck’e göre, bu araştırmanın sonuçlarını egzersiz yapamayan bireyler için çok önemli. Peki nasıl olacak? Şarap içerisinde bulunan bu bileşik adeta egzersiz yaparmışcasına vücuda uyarılar gönderebilir bir nevi taklit edebilir. Ya da bu kişilerin az da olsa yaptıkları egzersizlerin faydasını gözle görülür şekilde yükseltebilir.

Halihazırda yapılmış olan birçok çalışma şarap türlerinden özellikle kırmızı şarabın faydasını kanıtlar nitelikte. Örnek üzerinden gidecek olursak; yapılmış çalışmalar, günde bir kadeh şarap içen bir kişinin içmeyen kişilere göre kansere yakalanmasının veya ilerleyen yaşlarda bunamasının çok daha güç olduğunu kanıtlıyor. Aynı zamanda kan şekerini düzenleyebilen şarap, yaşlanmayı da önlüyor.

şarap ve yaşlanma etkisi

Şunu hatırlatmakta da fayda görüyoruz: unutmayın tüm bunlar deney hayvanları üzerinde yapılmış çalışmalar. Yine de resveratrol alımınızı artırmak isterseniz yaban mersini, kırmızı üzüm veya bitter çikolatayı tüketebilirsiniz. Unutmayın sağlıklı beslenme tek bir besinle mümkün değil.

Sağlıklı beslenmeyle ilgili diğer yazımıza bakmak isterseniz;

Metabolizma Hızlandırıcı “8” Muhteşem Besin

 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Ölmek Üzere Olan Genç Kız Vücudunun Doldurulması İçin Açtığı Davayı Kazandı

Kanser Hastası Genç Kız Dondurulmak İçin Verdiği Hukuk Mücadelesini Kazandı

Biri Siyahi,Diğeri Beyaz Tenli Olan Çift Yumurta İkizleriyle Tanışın!