in ,

Black Friday Dosyasını Açıyoruz! Kara Cuma Kurbanlarının %12’si Sarhoş 🍻, En Çok Stoklanan Ürün Pijama 😴

Ve bir yeni yıl öncesinde daha Black Friday geldi çattı.

Her yıl Amerika’da ve pek çok ülkede bir çılgınlığa dönüşen bu indirim etkinliği bu yıl ülkemize de vurdu. Peki ya nedir bu Black Friday denen Kara Cuma çılgınlığı?

Gelin birlikte keşfedelim.

Black Friday İndirimleri İçin Tıkla

Black Friday Nedir?

Önce bu alışveriş çılgınlığının nereden çıktığına bakalım.

Malum Aralık ayı Hristiyan dünyası için oldukça önemli bir ay. Hem Şükran Günü hem de Yılbaşı kutlamalarının yapıldığı bu ay, Amerikan kültüründe bir noktayla daha özdeşleşiyor: alışveriş.

Aslında bugün Amerika kültüründe yer alan oldukça özel bir günün beraberinde gelir. Amerika’da Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cumaya verilen bu isim, insanların yılbaşı alışverişlerini renklendirmek ve daha avantajlı hale getirmek için düzenlenmiş bir gün.

1932’de Başladı

1932’den beri Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilen bu günde, mağazalar çok erken saatlerde açılır ve çılgın indirimler yapar.Ülkede resmi bir tatil olarak kutlanmayan bu indirim günü geleneği oldukça eski tarihlere dayanmasına rağmen, ilk olarak 1961 yılında bir gazete manşetinde Black Friday olarak yer almıştır. O günlerde ülkede bu indirim günü nedeniyle oluşan yoğun trafik, kazalar ve ufak yaralanmalar nedeniyle bugüne Kara Cuma denilmiştir.

Black Friday ve Şiddet

Ufak yaralanmalar dediysek aklınıza çok da masumane şeyler gelmesin. Çünkü mağazaların açılış saatinden saatler önce kapılarda kuyruğa giren insanlar büyük izdihamlar yaratabiliyorlar. Örneğin, 2008’de ise, ABD’nin Valley Stream, New York şehrindeki sabah 5’deki açılışını bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girip, hem kapıyı kırdılar, hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip, ölümüne sebep oldular.

Olayın en acı kısmıysa müşterilerin bu olay nedeniyle kendilerini hiç suçlu hissetmedikleri belirtmesi.

Black Friday’de Tehditler Havada Uçuşuyor

2010 yılında ise New York’da bulunan Target mağazasında sırada bekleyen müşteriler arasında çıkan kavgada tehditler havada uçuşmuş. Kavgayı anca polis geldiğinde dindirebilmiş.

Köpek Balığı Saldırısından Daha Fazla İnsan Ölüyor

2006 yılından bu yana Black Friday’de toplamda 7 insan hayatını kaybetti, 98 insan ise ciddi şekilde yaralandı.

National Geographic’e göre bu rakam bir yılda yaşanan ortalama köpek balığı saldırısı yaralanmalarının çok üzerinde.

Aslında Black Friday Kara Cuma Demek Değil

Her ne kadar dilimize Kara Cuma olarak çevrilmiş olsa da, aslında Black Friday anlam olarak kara borsa kavramına karşılık gelmektedir. 1869 yılında Amerika’da yaşanan bir stoklama olayı sonrasında devletin aniden fiyatları düşürmesiyle stok yapan pek çok yatırımcı batmıştır ve bu olay tarihe Black Friday olarak geçmiştir.

Black Friday Tesisatçılar İçin En Zorlu Gün

CNN’nin yayınladığı bir rapora göre tesisatçıların yıl içerisinde çalıştığı en yoğun gün Black Friday. Çünkü bu alışveriş çılgınlığı gününde dolup taşan alışveriş merkezleri ve mağazaların tuvaletlerine fazla yükleniliyor.

Yılın En Çok Alışveriş Yapılan Günü

Black Friday’in bu rekoru elde etmesi İçin 2001 yılına kadar beklemesi gerekmiş. O yıla kadar bu rekoru Noel’den önceki Cumartesi günü taşıyordu.

Alışveriş Yapanların %12’si Sarhoş

RetailMeNot’ın yayınladığı oldukça tuhaf bir istatistiğe göre Black Friday çılgınlığına dahil olanların %12’si sarhoş.

Yapılan İndirimler Gerçek Mi?

WalletHub tarafından yapılan pazar araştırmasına göre Black Friday’de satılan ürünlerin %14’ünün fiyatından aslında bir değişlik yapılmıyor. Üstelik ürünlerin %17’sinin fiyatı Black Friday’de çok daha pahalı.

En Çok İndirim Kitaplarda

Black Friday boyunca en çok indirim uygulanan ürünler kitap, film ve müzik ürünleriyle, en az indirim mobilya ve mücevherlerde yapılıyor.

Dükkanlar Black Friday Öncesi Pijama Stoğu Yapıyorlar

Bu alışveriş çılgınlığıyla ilgili en tuhaf veriyse depolanan ürünlerle ilgili. Wallmart’ın açıklamasına göre Black Friday’de pijama en çok satılan ürünler arasında yer alıyor.

“1 milyonu aşkın televizyon, 15 milyondan fazla film ve 10 milyona yakın pijamayı Black Friday için stoklarımıza ekliyoruz.”

Black Friday İndirimleri İçin Tıkla

Okuduğuna değdi mi?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Sonbahar Yapraklarıyla Yapabileceğiniz 10 Şahane Tasarım 🍂

Mafya Filmleri

Barut ve Kan Kokulu Muhteşem Mafya Filmleri 🔫