in ,

Minnoş Cool

Çalışma Masanız Karakteriniz Hakkında Ne Söylüyor?

Bulunduğunuz çevre hiç kuşkusuz yaptığınız iş üzerinde etkili oluyor. Örneğin dağınık bir çalışma ortamınızın olması odaklanma güçlüğü yaratabileceği gibi yaratıcılığınızı da arttırabilir. Bulunduğumuz çevrenin bize etkisini inkar edemeyiz. Peki bizim, bulunduğumuz çevreye etkimiz var mı? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişisel alanlarınızın durumu aslında sizin davranışlarınızın bir özeti. Teksas üniversitesinden Sam Gosling bulunduğumuz ortam ve kişiliğimiz arasındaki olası bağlantıları göstermek üzere kapsamlı bir araştırma yapmış. Araştırmanın en ilgi çekici kısmı iş yerinde ya da evde bulunan çalışma masalarımız ve masalarımızdan bizim karakterimiz hakkında yapabileceğimiz çıkarımlar hakkında. Kişiliğimiz ve tekrarlayan davranışlarımız çalışma masamızın durumunu ne kadar etkiliyor? Dağınık bir çalışma masanız mı var? Yoksa çalıştığınız ortam tamamen kişisel mi? Çalışma masanızın durumu sizin hakkınızda birçok şey söylüyor olabilir.

Dağınık Masalar

Neyin nerede olduğu belli olmayan, renk cümbüşü içinde kaybolduğunuz bir masa hayal edin. Dağınık masa sahipleri genelde ofis içinde sosyal ve sevilen insanlar olarak bilinirler. Dağınık masalar ofis içinde dolaşan insanların uğrak noktası olur. Dağınık bir masanız varsa sosyal ve eğlenceli bir insansınız demektir ama dağınık masalar aynı zamanda meşguliyetinde önemli bir göstergesidir. Sosyalleşmek ve çalışmaktan masanızı toplamaya vakit bulamıyorsanız siz de klasik bir dağınık masa sahibisiniz.

daginik-masa

Sade ve Düzenli Masalar

Masanızın üzerinde gereksiz hiçbir şey yoksa ve hep derli toplu  bırakıyorsanız doğru yerdesiniz. Düzenli masa sahipleri çalışkanlıkları ve planlı olmalarıyla bilinirler. Başarı odaklı oldukları ve işlerini iyi yaptıkları için ofiste zor zamanlarda en sevilen insanlar olurlar. Sosyalleşme kısmında ise dağınık masa sahipleri kadar başarılı oldukları söylenemez. Çok iyi plan yaparlar, bir sonraki adımları hep bellidir ama ofis dedikodularını en son düzenli masa sahipleri öğrenirler.

duzenli-masa

Ferah Masalar

Geniş bir alanda çalışmayı seven insanlar, doğal olarak çalışma alanlarının büyük olmasını tercih ederler. Ferah bir masası ve ofisin her yerinde eşyası bulunan iş arkadaşlarınız varsa ya da siz hep daha geniş bir alanınız olsun istiyorsanız doğru kategoridesiniz. Ferah masa sahipleri hiçbir zaman kendi alanlarıyla yetinmezler ve daha geniş bir alan için gözlerini dört açarlar. Alanları konusunda korumacı olurlar, onların sandalyesini ödünç almanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Ferah masa sevenlerin en büyük avantajı ise kendi güvenli tuttukları alanda çok yaratıcı ve etkin çalışabilirler.

ferah-masa

Kişiselleştirilmiş Masalar

Masanızın her yerinde seyahat fotoğrafları, küçük heykelcikler ve size eskiyi anımsatan kişisel eşyalarınız varsa doğru kategoridesiniz. Masasını kişiselleştiren insanlar genellikle ofis içinde pozitif olmalarıyla bilinirler. Sosyal olarak ofis içinde aktiftirler ayrıca girişimci ve yeniliklere açık olmaları bilinen özellikleridir. Kişiselleştirilmiş bir masa sahibinin iş seyahatlerine istekli olması  ya da riskli bir girişimde ön saflarda yer tutması şaşırtıcı olmaz.

kisisel-masa

Sıra Dışı Masalar

Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz bitkiler, duvara bakan bir masa ya da alışkın olmadığınız ofis malzemeleri, eğer bunlar gözünüzün önündeyse sıra dışı bir masaya bakıyorsunuz demektir. Sıra dışı olmak her zaman için işinizi kolaylaştırmasa da ofis ortamında bu tip masa sahipleri genellikle kabul görürler çünkü eleştirel fikirleriyle yapılan işe ciddi katkı sağlarlar. Mesele ofis içindeki ikili ilişkilere geldiğinde ise sıra dışı masa sahipleri genellikle sıkıcı kısa dedikodulara konu olmaktan öteye geçemezler. Çünkü ana akım dedikodu zincirine katılacak kadar sıradan değiller.

sira-disi-masa

Peki sizin masanız hangisi? Yukarıda ofislerde görülen en yaygın masa tipleri ve bu masaların sahiplerinin karakterleri hakkında yapılan çıkarımlardan bahsettik. Sizin ofisinizde durumlar nasıl?

Okuduğuna değdi mi?

2 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Eyüp Şen

1993 Erzurum doğumlu, ODTÜ’lü bir siyaset bilimci. Kendi çapında akademik işlerle uğraşıp kalan zamanlarında da içerik yazıp çiziyor.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

iş hayatı

İş Hayatında Yapılmaması Gereken 5 Hareket

Yeni Mezunlara Altın Değerinde Tavsiyeler