in ,

Çiçek Anlamları Zannettiğinizden Daha Derin

Çiçekler hayatlarımızı güzellikleri ve kokuları ile aydınlatır. Ancak çiçeklerin gücü, sadece çiçeklerin yüzeydeki çekiciliğinden daha derindir. Her çiçeğin temsilcisi olduğu değerler vardır. Buna ek olarak, şüphesiz ki çiçekler özel günlerin vaz geçilmez hediyeleridir. Hayatımızın önemli günleri , doğum günleri, sevgililer günü ve mezuniyet günleri çiçekleri hak eden en anlamlı günlerdir.Çiçek anlamları ise sandığımızdan çok daha derin. Hediye ettiğiniz çiçekleri anlamlarına göre alarak, hediyenizi daha anlamlı kılmak ise sizin elinizde! O halde çiçek türlerinin ve renklerinin anlamına bir bakalım.

Gül

HEDİYE ALIRKEN ÇİÇEK ANLAMLARINA BAKMALISINIZ
Herkesin bildiği üzere güller; aşkın, tutkunun ve güzelliğin simgesidir. Dolayısıyla güller, sevgililer gününün vaz geçilmezidir

Kırmızı Gül: Hiç şüphesiz ki aşkın temsilcisidir ayrıca karşı tarafa olan derin duyguları simgeler. Dünya üzerindeki en romantik ve en güzel kokan çiçeklerdir.

Beyaz Gül: Yeni ve temiz bir başlangıcı temsil eder. Ayrıca sempati, dürüstlük, alçak gönüllüğü simgeler

Sarı Gül:Canlılık, neşeyi ve sıcaklığı simgeler. Aşk konusunda, platonik bir aşkın temsilcisidir.

Pembe Gül:Nazik duyguları, saflığı, sevimliliği simgeler.

Lavanta Gül :Renginden dolayı ilk görüşte aşkı temsil eder. Kırmızı güle alternatif olarak mükemmel bir seçenektir.

Mavi Gül: Doğal olarak elde edilmediği için ulaşılmaz ve gizemlilik anlamını taşır genel olarak verdiği mesaj : “Sana ulaşamasamda aklımdan bir an bile çıkmıyorsun”.

Siyah Gül:Diğer çiçeklerden farklı olarak  güllerin siyah rengi de vardır. Tabiki bu çiçekleri bulması zordur ve fiyatları da yüksektir. Ölümü ve umudun kaybolmasını simgeler. Siyah gülde bir kişiye olan aşkın son bulduğunu ve buna dair hiç bir ümidin kalmadığını temsil eder. Sevilen kişiye acı dolu, hüzünlü bir veda anlamına gelir.

Her renkten oluşan gül büketi kişiye olan duygularınızı dile getirmek için güzel bir yöntemdir örneğin kırmızı ve beyaz gül karşınızdakine aşık olduğunuzu ve ona karşı temiz duygular beslediğinizi anlatır.

Lale

çiçek anlamları zannettiğinizden daha derin

Laleler, Türkler için en özel çiçek diyebiliriz aslında.Nitekim günümüzün en çok lale üreten ülkesi hollanda, laleyi Kanuni Sultan Süleymanın Hollanda Kralı’na lale göndermesiyle tanımıştır.Lale çiçeği, insanlara rahatlık, hoşgörü ve sıcaklık hissi verir.Gururlu çiçekler olarak da adlandırılır.Evlilik yıldönümleri, arkadaşınıza bol şans dilemek ve aile üyeleriniz için güzel bir tercih olacaktır.

Sarı Lale: Umutsuz aşkın sembolüdür. Birine sarı lale almak, duygularınızın karşılığı olmasada  o kişiyi sevdiğiniz anlamına gelir.

Kırmızı Lale:  Tutku ve mükemmel aşkın rengidir. Kısacası bu çiçekleri bir aile üyesine ya da arkadaşlarınıza göndermek yanlış bir hareket olacaktır.

Mor Lale: Bolluk ve refahı temsil eder.

Pembe Lale: Sevgi anlamı taşır. Arkadaşlar ve aile için  uygun bir seçim sunar.

Papatya

Galiba papatya denildiğinde aklımıza ilk gelen, papatya falıdır. Her platonik aşkın, ilk şahidir papatyalar. “Seviyooor, sevmiyooor” diyerek yapraklarından umut beklediğimiz bu güzel çiçekler, masumiyeti ve yeni başlangıçları temsil eder. Ayrıca yeni başlangıçları temsilen yeni anneler için de güzel bir hediye olacaktır.

çiçek anlamları zannettiğinizden daha derin

Gerbera (Afrika Papatyası)

çiçeklerin anlamlarını dikkate almalıınız
Parlak ve rengarenk formu papatyaya benzeyen gerbera papatyaları Güney Afrika kökenlidir. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Garbera papatyalar masumluk, saflık ve güzelliğin simgesidir.Gerbera, hayatında büyük bir değişiklik başlatan biri için mükemmel bir hediye olacaktır.
Kırmızı Garbera: Sıcaklık ve dostluk anlamı vardır.

Beyaz Garbera:  Saflık veya masumiyet simgesidir.

Pembe Garbera:  Yeni bir bebek için çok güzel bir hediye olacaktır.

Sarı Garbera:  Neşenin simgesidir.

Turuncu Garbera:Titizlik ve realim anlamı vardır.

Zambak

çiçek anlamları zannettiğinizden daha derin Çiçeklerin arasında en narin ve dişi görünüme sahip olanı şüphesiz zambaktır. Kokulu çiçekleri sevenler için güzel bir tercih olacaktır.

Peru Zambağı:  Dostluk çiçeği olarak da bilinir.Talih ve şans dilemek için güzel bir tercih olacaktır

Nergis Zambağı :   Sıradışı güzelliğin simgesidir.

Kalla Zambağı: Saflık, masumiyet ve gençlik güzelliğinin temsilcisidir.Bu yüzden gelinlerin tercihidir.Gelin çiçeği de denir.

Beyaz Zambaklar: Lilyumun en çok tercih edilen rengi beyazdır ve gelin masası çiçeklerinde sıkça kullanılır.

Sarı Zambaklar: Karşı tarafı neşelive nazik bulduğunuzu gösterir.

Pembe Zambaklar: Zor bir mücadeleye karşı hırslandırmak ve teşvik etmek anlamına gelir

Turuncu Zambak: Hırsı temsil eder.

Orkide

çiçek anlmaları zannettiğinizden daha derin

Orkideler, filtrelenmiş ışık ve yüksek bağıl nem ihtiyacı sebebiyle yetiştirilmesi zor çiçeklerdir. Ününü de buna borçludur. Singapur, Taylan ve Çin’ de yetiştirilir. Türkiye’de de Adana, Antalya, İzmir, Yalova’ da yetiştirilmektedir.Lüx, kadının gücü ve egzotik güzelliği temsil eder.

Kırmızı Orkide:  Kırmızı orkide tutku ve arzuyu sembolize eder, aynı zamanda gücü ve cesareti sembolize edebilir.

Pembe Orkide:  Zarafeti, sevinci ve mutluluğu sembolize eder

Beyaz Orkide: Saygı ve tevazu, masumiyet ve saflık, şıklık ve güzellikleri temsil eder.

Mor Orkide: Hayranlık, saygı, haysiyet ve başarıyı temsil eder.

Sarı Orkide: Dostluk, sevinç ve yeni başlangıçları temsil eder.

Yeşil Orkide: İyi bir servet  getirdiği düşünülmektedir. Ayrıca sağlık ve uzun ömrü temsil eder

Gardenya

çiçeklerin anlamlarıı

Gardenya yüksek nem ihtiyacı sebebiyle yetiştirilmesi diğer çiçeklere göre daha zordur. Zaman ve ilgi ister. Gardenya aynı zamanda gizli aşkın bir sembolü, aramızdaki zorlu romantikler için mükemmel bir hediye.

Karanfil

çiçek anlamları zannettiğinizden daha derin

Karanfil çiçeği, renklerine göre farklı anlamlar içerir.

Kırmızı  Karanfil : Ölümlerde, anmalarda, katliamlarda acıyı  derinden paylaşmanın bir ifadesidir. Merhum kişiye karşı duyulan sevgi ve özlemi anlatır.

Sarı Karanfil : Karşınızdakine sarı karanfil verdiğinizde, onun tarafından hayal kırıklığına uğratıldığınızı anlatmak istersiniz.

Beyaz Karanfil: Temiz sevgiyi ve duyguları alır.Dostlarınızın doğum günlerinde ya da onlardan özür dilemeniz gerektiğinde yapılacak en güzel tercihtir.

Pembe Karanfil: İçten sevginin sembolüdür.”Seni unutmayacağım.” anlamı vardır.

Leylak

çiçek anlamları zannettiğinizden daha derin

Leylaklar, sevginin sembolüdür. Ayrıca, leylak çiçekleri hediye eden kişinin güvenini de yansıtır.Bu yüzden, mezuniyetler için güzel bir seçim olacaktır.

Mor Leylak Çiçeği : İlk aşkı ifade eder.

Pembe Leylak Çiçeği: Sevgi ve güçlü arkadaşlıklar ile ilişkilidir.

Mavi Leylak Çiçeği: Mutluluk ve huzur anlamına gelir.

Beyaz Leylak Çiçeği: Masumiyeti temsil eder.

İris

çiçeklerin anlamı zannettiğinizden daha derin

 

İris, eski Yunancada ‘gökkuşağı’ anlamına geliyor. Eski Yunanlılar kadınların mezarlarına iris çiçekleri dikerek, Tanrıça İris’i, sevdiklerini cennete götürmesi için ikna edeceklerini düşünüyorlardı.Cenaze ve taziyeler için uygun olacaktır.

Mavi İris Çiçeği :  Umut ve inanç sembolüdür.

Beyaz İris Çiçeği : Saflık ve masumiyet getirir.

Mor İris Çiçeği: Bilgelik, saygı ve övgüyü temsil eder.

Sümbül

çiçek anlamları zannettiğinizden daha derin

 

Genel olarak neşe ve canlılığın sembolüdür. Yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız, karşı taraftan bir umut bekliyorsanız sümbül çiçeği hediye etmelisiniz.

Mor Sümbül: Derin pişmanlığı sembolize eder.

Sarı Sümbül:  Kıskançlık demektir.

Pembe Sümbül : Eğlenceyi simgeler.

Beyaz Sümbül : Dua anlamına gelir.

Lavanta

çiçek anlamları zannettiğinizden daha derin

 

Yüzlerce yıldır fiziksel güzellikleri, yatıştırıcı koku, şifa verici özellikleri  ile değerlidirler. Bunlara ek olarak, lavanta çiçekleri hayranlığı, zarafet ve şıklığı temsil eder. Beyaz lavanta, bir dileğin gerçekleşmesi ve koruma anlamına gelir. Mor lavanta ise yüksek amaçların sembolüdür.

Ortanca

çiçek anlamları zannettiğinizden daha derin

 

Türklerin de en popülar çiçeklerinden biridir ortancalar. Düğünler ve diğer birleştirici törenler için güzel bir tercihtir.

Pembe Ortanca: Romantiklik, düğünler ve evlilik ile bağlantılıdır.

Mavi  Ortanca:  Romantik bir teklifi reddetmek ve af dilemek ile bağlantılıdır.

Beyaz Ortanca:  Zarafet, bolluk ve övünme olarak bilinir.

Menekşe

Menekşenin anlamı, çiçeğin rengine ve çiçek gönderilen kişiye bağlı olarak değişir.

çiçek anlamları zannettiğinizden daha derin

Hercai Menekşe  : ”Kafamda hep sen varsın ama ben bunu seviyorum.” demektir.

Mavi Menekşe: Sevgi ve sadakati sembolize eder. ”Sana sadık kalacağım.” mesajı vermek için bire birdir.

Sarı Menekşe: Yüksek değeri ve iyiliği sembolize eder.

Peki sizce en anlamlı çiçek hangisi?

Yorum

Leave a Reply
  1. Hyacinthus, Yunan mitolojisinde ölümcül bir insandı. Çeşitli efsanelerde ebeveynleri olarak birçok isim verilir; Makedon Kral Pierus’u veya Sparta Kralı Oebalus veya Sparta Kralı Amyclas; ve Clio. Tanrı Apollon’un sevgilisi haline gelen güzel bir genç adamdı, ancak batı rüzgarının tanrısı Zephyr’a da bayılıyordu. disk oyunu sırasında Apollo diski attı ve Hyacinthus tanrıya inanmaya çalışırken koştu. Ancak, diskus tarafından vuruldu ve öldü. Farklı bir efsaneye göre, genç adamın ölümüne neden olan Zephyrus’tu; Apollo ile olan ilişkisini kıskanarak, diski Hyacinthus’un kafasına uçurarak öldürdü. Apollo, gençliğin ölümünden rahatsız olmuş, Hades’in ruhunu talep etmesini yasakladı; Bunun yerine, onu aynı adlı çiçek haline getirdi.

  2. Çiçeklerin anlamları herkese ilham olabilir.
    Ben en çok lavantaya bayılıyorum, evde dolaplara, koltuk altlarına, bazalara koyuyorum.. misler gibi kokuyor kıyafetlerim.

  3. Bu çiçekler sadece göze burna değil sağlığa da hitap ediyor. içtiğimiz pek çok ilaç bunlardan yapılıyor.o yüzden hasta olunca eczaneye koşmadn önce bi aktarada gidiverin bi zahmet

  4. Orkidelere bayılırım. Ben küçükken yani ailemle yaşarken balkonumuzda var. Annem isim bile takmıştı bazılarına. Üniversiteye geldim ilk yıllar yurrttaydım sonra eve çıktım. EVe çıktığımda ilk işim birkaç farklı renkte orkide almak oldu. İlk başlarda zor oldu baya kurudular ama sonra kavradım nasıl bakılacağını. Şimdiyse bir sürü çiçeğim var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Yurdumda Güzel Müzik Yapılıyor Dedirten 10 Alternatif Müzik Sanatçısı

Hem Şaşırtan Hem Heyecanlandıran Gelecekle İlgili Yaratıcı Fikirler