in ,

Forbes Dergisi Dünyanın En Güçlü 100 İnsanını Açıkladı

Dünyanın en çok okunan ekonomi dergisi olan Forbes 2016 yılının sonlarına geldiğimiz şu günlerde geleneksel ‘en zengin’, ‘en güçlü’  listelerini yayınlamaya başladı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda dünyanın en güçlü 100 ismini açıklayan Forbes‘un listesinde 1. sırada Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin yer alırken, 2. sırada 2016 yılına damgasını vuran yeni Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump yer alıyor.

Dünyanın En Güçlü 10 İnsanı

Pek çok farklı ülkeden, hem iş hemde siyaset dünyasından isimlerin yer aldığı listenin ilk onu ise şu şekilde:

Sıralama İsim Kurum Yaş
#1 Vladimir Putin Rusya 64
#2 Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri 70
#3 Angela Merkel Almanya 62
#4 Xi Jinping Çin 63
#5 Pope Francis Roma Katolik Kilisesi 80
#6 Janet Yellen Amerika Birleşik Devleti 70
#7 Bill Gates Bill & Melinda Gates Foundation 61
#8 Larry Page Alphabet 43
#9 Narendra Modi Hindistan 66
#10 Mark Zuckerberg Facebook 32

Listenin En Genci Zuckerberg

Forbes Dergisi Dünyanın En Güçlü 100 İnsanını Açıkladı

Dünyanın en güçlü 100 insanı listesinde bulunan en genç isim şu an 32 yaşında olan Mark Zuckerberg. 10. sırada yer alan Mark Zuckerberg henüz   üniversite öğrencisiyken Facebook’u kurarak internet dünyasında yeni bir dönemi başlatmıştı. Ardından yaptığı yaptırımlarla sosyal medya alanında etkinliğini arttıran Zuckerberg kendine en güçlü insanlar listesinde yer bulmayı başarmış.

Listede Sadece 6 Kadın Var

Listedeki kadın-erkek sayısındaki eşitsizlik oldukça dikkat çekici. İlk 10’da sadece 1 kadın bulunurken, toplamda listede sadece 6 kadın yer alıyor. İlk 10’da yer alan isimse Almanya devlet başkanı Angela Merkel. Angela Merkel yapılan pek çok dünya zirvesinde de fotoğraflarda yer alan tek kadın lider olarak dikkatleri çekmekte.

En Yaşlı İsim Li Ka-shing

Pek genç olmayan bir yaş ortalamasına sahip olan listede yer alan en yaşlı isim Li Ka-shing. 88 yaşındaki Li listede 33. sırada yer alıyor. Bloomberg Billionaries Index’e göre servetiyle Asya kıtasının en zengin insanı olan Li paraya verdiği önemli dikkat çeken bir isim. Hatta rivayet edilen bir hikayeye göre bir gün Li elindeki madeni parayı arabasının altına düşürür. Şöförü bu madeni parayı almasına yardım eder ve Li bu yardım karşılığında şöförüne 100 dolar verir. Madeni bir para karşılığında ona 100 dolar veren Li’yi anlayamayan şöför bu parayı neden hakettiğini sorunca Li enteresan bir cevap verir:

‘Eğer o parayı sen ordan almasaydın o para sonsuza kadar kaybolacaktı.’

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Kısa Film Çekmek İsteyenlere Tavsiyeler

emehilerin şaşırtan hikayesi ve teknik işleyişi

Emojilerin Şaşırtan Hikayesi ve Teknik İşleyişi