in ,

Dünyadaki En Yaşlı Erkek Panda Hayatını Kaybetti

Dünyanın yaşayan en yaşlı erkek pandası olan Pan Pan hayatını kaybetti. Çin’de bir koruma parkında yaşayan Pan Pan 31 yaşındaydı.

Bulunduğu koruma parkında onunla ilgilen yetkililer Pan Pan’ın ölüm nedenini anlamak için otopsi yapılacağını açıkladılar.

Pan Pan’ın ömrü bir insan ömrüyle kıyaslandığında yaklaşık 100 yaşına denk. Ortalama bir panda ömrünün 20 yıl olduğu düşünülürse 31 yıl yaşamak bir panda için oldukça istisna bir durum.

Pan Pan

Dünyanın En Yaşlı Erkek Pandası Öldü

Pan Pan’ın bilinen pek çok rahatsızlığı vardı. Kanser hastası olan Pan Pan aynı zamanda yaşı nedeniyle farklı rahatsızlıklardan da muzdaripti. Katarakt ve çeşitli diş sorunları bunlardan sadece birkaçı.

Bu sevimli ve yaşlı pandanın yaşadığı tesisin başında bulunan Tan Chengbin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘ Pek çok rahatsızlığı vardı ve oldukça acı çekmeye başlamıştı. Son dönemlerde bilinç kayıpları da yaşıyordu.’

Dünyanın En Yaşlı Erkek Pandası Öldü

‘Eskiden ona adıyla seslenip, ona mısır, bambu yaprağı gibi yiyecekler uzattığımızda hemen cevap verir ve hareket etmeye başlardı.

Pan Pan’dan geriye pek çok torun ve yavru kaldığını söyleyebiliriz. Çünkü Pan Pan doğal yaşam ortamında olmayan ve koruma parklarında bakım altında olan pandaların yaklaşık %25’nin büyükbabası. Anlayacağınız Pan Pan’ın şu an dünyada 130 civarında akrabası bulunuyor.

Dünyanın En Yaşlı Erkek Pandası Öldü

Bu yaşlı pandaya ismini veren ‘Pan Pan’ kelimesi Çince’de beklenti anlamına geliyor. Pan Pan aynı zamanda 1990 yılında gerçekleşen Beijing Asya Oyunlarını da sembolüydü.

Dünyanın En Yaşlı Pandası

Dünyanın En Yaşlı Erkek Pandası Öldü

Geçtiğimiz ekim ayında dünyanın en yaşlı pandası olan Jia Jia Hong Kong’da hayatını kaybetmişti. Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle acı çektiği bilinen Jia Jia iğneyle uyutulmuştu. Şu an için dünyanın en yaşlı pandası olma ünvanını  36 yaşındaki dişi panda Basi bulunduruyor.

Türleri Risk Altında

Dünyanın En Yaşlı Erkek Pandası Öldü

Dev pandalar dünyada en çok nesli tükenme riski altında olan türlerinden biri. Vahşi doğada yaşayan bu tür Çin’de genellikle Sichuan ve Shaanxi eyaletlerinde yaşıyor ve sayıları 2000’in altında. 2013 sonunda açıklanan verilere göre vahşi doğada bulunan panda sayısı 1.864. Çin hükümetinin açıklamalarına göreyse 422 dev pandada koruma tesislerinde bakım altında hayatlarına devam ediyor.

Dünyada yürütülen ve bu sevimli türün soyunun tükenmesine engel olmak için yapılan pek çok çalışma var. Bu çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda sizde bir pandayı evlat edinebilir ve türlerinin devamına yardımcı olabilirsiniz.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan Kitapları

Idefix Verilerine Göre 2016 Yılının En Çok Satan 10 Kitabı

kardan adam atlkılı

Soğuk Günlerinizi Isıtacak Kışın Yapılabilecek Aktiviteler