in ,

Cool

Çocuklara Dürüstlüğü Öğreten Proje: Dürüstlük Kantini

Bu haber bizleri hem biraz ilkokul yıllarımıza döndürecek, hem de içinde barındırdığı masumiyet ve dürüstlükle geleceğe daha umutlu bakmamızı sağlayacak.Bu nasıl bir habermiş böyle diyor olabilirsiniz ama emin olun Eskişehir’de bir okulda hayata geçirilen ‘Dürüstlük Kantini’ uygulamasını tanıyınca ne kadar haklı olduğumuzu göreceksiniz.

Dürüstlük Kantini Projesi

Dürüstlük Kantini

Bu farklı kantin uygulamasına  ev sahipliği yapan okul Eskişehir’de bulunan Mihalgazi Ortaokulu. Öğrencilere hem güven hem de dürüstlük kavramını kazandırmak için yola çıkılan ‘Dürüstlük Kantini Projesi’  şimdilik haftada sadece 2 gün uygulanıyor.

Öğrenciler haftanın iki günü boyunca kantin alışverişlerini kendi kendilerine yapıyorlar. Herhangi bir çalışanın bulunmadığa kantinden istediklerini alıyorlar, aldıklarının paralasını ortada bulunan kasaya bırakıyorlar.Lazım olduğunda ise para üstlerini kendileri bu kasadan alıyorlar.

Aklınıza öğrencilerin kimse tarafından gözetlenmediklerini bildikleri için eksik ödeme yapmış olabileceği veya hiç para vermiyor olabileceği gelebilir. Ancak bunların aksine bu Dürüstlük Kantini’nin küçük müşterileri tahmin edemeyeceğiniz kadar dürüstler.

Dürüstlük Kantini

Bu kantinin kasası bırakın eksik vermeyi, devamlı fazla veriyor. Projeyi uygulamaya koyan okul çalışanları öğrencilerin onların güvenini boşa çıkarmadığını ifade ediyor. Projeyi yürüten sorumlu öğretmen Seyhan Doğan bu durumu şöyle anlatıyor:

‘Normal günlerden daha çok keyif aldıklarını söylüyor öğrencilerimiz. Kendi kendilerini kontrol ederken onları görmeniz lazım. ‘Senin aldığın şey 50 kuruş, paranın üstünü alır mısın’ diyen bir kontrol mekanizması olan arkadaşı var kimi zaman yanında. Kasamız sürekli fazla veriyor. Bu çok önemli. Belki öğrencilerimizin yanlış hesaplamaları yüzünden kasa eksik verebilir diye düşünürken sürekli artıyı gördük. Bu değeri koruyan ve bu ahlakla yetişip büyüyen çocuklar ileride ülkemiz için çok faydalı olacak, buna inanıyorum.’

Gördüğünüz üzere kantinin küçük müşterileri herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymadan kendi adil sistemlerini oluşturmayı başarmışlar.Uygulamadan sadece öğretmenler memnun değil. Aynı zamanda okulun öğrencileride Dürüstlük Kantini uygulamasının oldukça keyifli olduğunu dile getiriyor.Herkesin oldukça dürüst davrandığını söyleyen öğrenciler kendi kendilerine alışveriş yapmanın oldukça eğlenceli olduğunu söylüyorlar.

Sadece Akademik Eğitim Vermek Yetmez!

Dürüstlük KantiniOkul müdürüyse öğrencilere dürüstlük duygusunu aşılamanın pek çok şeyden daha önemli olduğunu vurgulayarak şu sözleri ekliyor:

‘Ürün stoklarımız belli fakat herhangi bir kontrol mekanizması kullanmıyoruz. Bütün adalet sistemi o an öğrencinin elinde. Öğrencilerimiz bu anlamda şimdiye kadar bizi mahcup etmedi. Akademik eğitim önemli ama önceliğimizin değerler eğitimi olması gerekiyor. Bizler eğitimciler olarak öğrencilerimize ne kadar güvendiğimizi hissettirebilirsek onlar o kadar verimli hale geliyor.’

Dürüstlük Dolabı

Dürüstlük Kantini Projesi bu okulun geliştirdiği ilk proje değil. Geçtiğimiz yıllarda gene aynı amaçla yola çıkarak ‘Dürüstlük Dolabı’ ismini verdikleri bir projeyi hayata geçiren okul yönetimi, bu projenin başarısı sonrası Dürüstlük Kantini Projesini geliştirmişler.

Dürüstlük Kantini

Duvarlarını ünlü düşünürlerin sözleri süsleyen, dürüstlükleriyle koca bir alkışı hakeden küçük müşterilere sahip Dürüstlük Kantini umarız başka okullara ve öğrencilere de örnek olur. Bizden size kocaman bir alkış çocuklar!!

Okuduğuna değdi mi?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Kentsel Vahşi Yaşamla İlgili Bilmedikleriniz

Şehirlerde Vahşi Yaşamla İlgili Bilmedikleriniz

Balıklarınıza Doğal Bir Ortam Yaratacak 6 Bitki Akvaryumu