in ,

Dünyadaki En Popüler Emojiler

Bildiğiniz gibi günümüzde hemen hemen her sosyal ağ kullanıcısının kullandığı ve küçük sarı suratlar olarak çıktıkları yola dil olma yolunda devam eden emojiler çağımızın en büyük trendi.

Peki ya dünyada en çok kullanılan emojinin hangi emoji olduğu hakkında bir fikriniz var mı?

En Popüler Emojiler

İşte Michigan Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı bu soruya cevap vermek için yola çıkmış. Peking Üniversitesi ile birlikte yürütülen araştırmada gerek uluslararası, gerek kültürel kodlara göre en çok kullanılan emojiler belirlenmiş. Araştırmacılar 60 farklı dilde kullanılabilir olan Kika Emoji Klavyesi üzerinden çalışmalarını yürütmüşler.

212 ülke ve bölgeden yaklaşık 4 milyon telefon kullanıcısına ait 427 milyon mesajın incelenmesi ile yürütülen çalışmanın dünyada bu çapta yürütülen ilk emoji çalışması olduğunu söylemek mümkün.

Birinciliği Neşeli ifadesi Emojisi Kazanıyor

Araştırma sonuçları gösteriyor ki ‘gözyaşlarıyla gülen emoji’ dünya çapında  %15.4 kullanım oranıyla en çok kullanılan emoji.

‘Twitter’da en çok kullanılan emojidir. Yersiz kullanımı çok fazladır. Kişi emojiyi yan yana ne kadar çok dizerse, ilgili konuya o kadar güldüğünü ifade eder. Liseliler genel olarak emojiyi random gülüş (asdfdşkğl) ile beraber kullanır.’

İkincilik Koltuğunda Sevgi Yer Alıyor

Bu oldukça eğlenceli emojiyi takip ederek ikincilik koltuğuna oturan emoji ise ‘kalp’ emojisi oluyor. Aynı zamanda çalışmalar gösteriyor ki kalp emojisi, romantizm denilince akla gelen ilk millet olan Fransızlar tarafından %20’lik kullanım oranıyla en çok kullanılan emoji. Fransızlar kalp emojisinin kullanımında Ruslar ve Amerikalılar takip ediyor.

‘Kalplerin hasıdır. Bütün kalp renkleri arasıda kullanımı 1. sıradadır. Aşka, sevgiye dair olan her şeyi ifade eder. 7’den 70’e herkes kullanabilir.’

Kalpli göz ifadesi  Emojisiyse Üçüncü Oluyor

İkinciliğe oturan kalp emojisini gene benzer bir emoji takip ediyor: ‘gözlerinde kalp olan emoji’

‘‘Ya seni yerim’ emojisi.  Kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlarda kullanılır. Yaygın olarak kadınlar tarafından, çeşitli renklerdeki kalpler ile kombinasyon yapılır, eşe dosta yollanır.’

Kültür Emoji Tercihlerimizde Çok Etkili

Araştırmacılar sadece en çok kullanılan emojileri değil, aynı zamanda kültürlerin emoji tercihlerinin arkasında yatan sebepleri de incelediler.

Çalışmalar gösteriyorki yüksek seviyelerde bireyselci tutumun gözlendiği Avusturalya, Fransa ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde çoğunlukla mutluluk ifade eden emojiler kullanılıyor.Daha gelecek odaklı değerleri merkeze alan toplumlar ( örneğin Fransızlar, Macarlar ve Ukranyalılar) , daha kısa vadeli değer odakları olan toplumlara göre ( Meksika, Kolombiya, Peru, İsrail…) daha az negatif anlamlı emoji kullanıyorlar.

Çalışma aynı zamanda Türkiye gibi kısıtlamaların bulunduğu ve  kültürel olarak daha yasakçı toplumların daha fazla miktarda negatif anlamlı emoji kullandığını da ortaya koydu.

Gördüğünüz gibi emojiler sarı birer surat olmaktan çok öte anlamlara sahip olan, bizler ve yaşadığımız toplumlar hakkında bilgiler veren ve dil olma yolunda emin adımlarla ilerleyen birer değer günümüzde. Eğer sizde emoji dünyasında hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, sitemizde bulunan emoji sözlük köşemizi ziyaret edebilir, bizleri takip ederek bu dünya hakkındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

UEFA Şampiyonlar Ligi Hakkında İlginç Bilgiler ⚽

Yaratıcı Baba ve Oğluna Yardım İçin Yaptığı Olağanüstü Çizimler