in , ,

Bir Tabloya 450 Milyon Dolar Verir Misiniz? İşte 2017’de Satılan En Pahalı Sanat Eserleri

2017 bundan sonraki yıllarda bir resmin 450 milyon dolara alıcı bulduğu bir yıl olarak anılacak şüphesiz…

Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi adlı eseri hakkında birtakım orijinallik şüpheleri olsa bile bu eser yaklaşık yarım milyar dolara satıldı. Birkaç ay sonra ise Japon sanat koleksiyoneri Yusaku Maezawa 110 milyon dolara Jean-Michel Basquiat’ın bir eserini satın alarak en pahalı ABD’li sanatçı ünvanının Andy Warhol’dan Basquiat’a geçmesine neden oldu.

Şimdi gelin, 2017’nin en pahalı 10 sanat eserine bakalım.

1. Leonardo da Vinci, Salvator Mundi (1500), 450 Milyon Dolar

Müzayede esnasında bile basına gösterilmeyen bu eser hem pazarlama hem de Da Vinci gibi bir sanatçının halka sunulan son eseri olması nedeniyle büyük bir etki yarattı. (Halk derken, müze ve galerilerde bulunmayan demek istiyoruz, yoksa 450 milyon doları bir resme verebilen bir kişi ne kadar “halk”tır, tartışılır…)

Eserin yeni sahibi ise Suudi Arabistan prenslerinden Suudi Arabistan Savunma bakanı Mohammed bin Salman Al Saud… Eserin Abu Dhabi kentinde açılan yeni Louvre müzesinde sergilenmesi bekleniyor.

2. Qi Baishi, Twelve Landscape Screens (1925), 140 Milyon Dolar

Mürekkeple çizilen bu 12 farklı resim, Aralık 2017’de Pekin kentinde 140.8 milyon dolara satıldı. Yine aynı sanatçının Eagle on Pine Tree adlı eseri de 2013 yılında 55 milyon dolara satılmıştı.

3. Jean-Michel Basquiat, Untitled (1982), 110 Milyon Dolar

Bu devasa resim 35 yıldır hiçbir yerde sergilenmemişti. 1984 yılındaki bir müzayedede 19.000 dolara satılan bu eser, 2017 yılında Japon sanat koleksiyoneri Yusaku Maezawa tarafından tam 110.4 milyon dolara satın alındı.

Eserin yeni sahibi Maezawa Instagram hesabında bu eserle ilgili şöyle diyor:

“Bu eserin yeni sahibi olduğumu açıklamaktan mutluluk duyuyorum. Bu eserle ilk karşılaştığımda çok heyecan duydum ve sanata olan sevgim nedeniyle minnettarlık hissettim. Bu deneyimi olabildiğince çok kişiyle paylaşmak istiyorum.”

4. Vincent van Gogh, Laboureur dans un champ (1889), 81 Milyon Dolar

Van Gogh’un bu eseri Eylül 1889’de yapıldı. Akıl hastanesinde yatarken doktoru tarafından resim yapmasına müsaade edildiği bir dönemde çizilen bu eserde Van Gogh odasından Güney Fransa manzarasını resmediyor. Daha evvel Teksaslı petrol zenginleri Nancy Lee Bass ve Perry Ricardson Bass’ta olan eser, ekim ayında 81.3 milyon dolar karşılığı kimliği bilinmeyen bir sanatseverin oldu.

5. Fernand Léger, Contraste de formes (1913), 70 Milyon Dolar

Leger’in bu çalışması, onun kariyerinde önemli bir yer tutuyor. Sanatçının en pahalı eseri olması nedeniyle “Zıt Formlar” adlı bu eserin değeri tam olarak 70 milyon dolar. Leger’in bir önce satılan eserine 2008 yılında 39.2 milyon dolar ödenmişti.

6. Andy Warhol, Sixty Last Suppers (1986), 60 Milyon Dolar

Andy Warhol’un bu devasa çalışmasında Leonardo da Vinci’nin meşhur “Son Akşam Yemeği” resmi siyah beyaz olarak 60 kez yer alıyor. New York Christie’deki müzayede de 60.8 milyon dolara alıcı bulan bu eser sayesinde her akşam yemeği yaklaşık 1 milyon dolar anlamına geliyor.

7. Gustav Klimt, Bauerngarten (1907), 59 Milyon Dolar

Londra’daki Sotheby müzayedesinde alıcı karşısına çıkan bu eser 59.3 milyon dolara satıldı ki bu rakam eserin  Avrupa’da satımı gerçekleştirilen en pahalı 3. sanat eseri olarak kayda geçmesine neden oldu. Eserin muhtemelen Viyanalı bir sanat koleksiyonerine satıldığı düşünülüyor.

8. Constantin Brancusi, La muse endormie (1913), 57 Milyon Dolar

Yumurta şeklindeki bu bronz heykele 25-35 milyon dolar arası değer biçiliyordu. Ancak Christie müzayedesinde izlenimci ve modern çalışmaların sergilendiği açık artırmada 57.3 milyon dolara alıcı buldu.

9. Cy Twombly, Leda and the Swan (1962), 53 Milyon Dolar

New York’taki Christie müzayedesindeki çağdaş resim açık artmasında Twombly’nin bu resmi 30 milyon dolardan açıldı ve 52.8 milyon dolara yeni sahibine teslim edildi. Sanatçının Roma’da yaşarken yaptığı bu çalışma, 30 yıldır ilk kez el değiştirdi.

10. Francis Bacon, Three Studies for a Portrait of George Dyer (1963), 52 Milyon Dolar

Bacon’un bu üç resimli çalışması bir dönem çocuk kitapları koleksiyoneri Roald Dahl’e aitti. Kendisi bu dünyadan göçünce bu eser de açık artırmayla 51.7 milyon dolara satıldı.

Bu resmin Bacon’un “ilham perisi” olarak gördüğü sevgilisin tarafından çizildiğine dair bir dedikodu da sanat camiasında uzun süredir yer almakta.

Bu yazı Artsy‘den alınmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Van Gogh’tan Frida Kahlo’ya Ünlü Sanatçıların El Yazıları 

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar D. Bayram

Ankara, Bilkent, Belgesel, Sigara & Spotify.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Edvard Munch - Çığlık Resmi - The Scream - Skrik

Edvard Munch ve Çığlık Resmi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

aile arasında

2017’de Türkiye En Çok “O”nu İzledi! Yılın En Çok İzlenen Filmleri Açıklandı 🎥