in ,

Dünyanın Dört Bir Yanından Etkileyici ve Farklı Pasaport Tasarımları 😍

Pasaportsuz bir dünya ideali bir gün gerçek olur mu bilemeyiz, ancak günümüzde seyahat ederken pasaport taşımak şart.  Bununla beraber bazı pasaportlar gerçekten devletlerin de yaratıcılıktan nasibini aldıklarını ispatlar nitelikte.

Şimdi gelin dünyanın en şık görünümlü bazı pasaportlarına bakalım…

1. Finlandiya Pasaportu

Finlandiya hükümeti, ülkede bol miktarda bulunan bir geyik türü olan sığınları pasaportuna yaratıcı bir şekilde nakşetmiş. Mus ya da Amerikan geyiği olarak da bilinen sığınlar, çocukluğumuzda oynadığımız çevirmeli defter biçiminde yer alıyor Finlandiya pasaportunda.

2. Norveç Pasaportu

Pastel renklere sahip Norveç pasaportu, ülkenin doğal güzelliklerini yansıtan bir sanat eseri adeta. Pasaport sayfaları ultraviyole ışığa tutulduklarında ülkenin alamet-i farikası olan kuzey ışıklarını yansıtıyor. Google’da “Norway” yazdığınız zaman karşınıza çıkan manzaralar, Norveç hakkında bir şeyler söylemeyi, Norveç’i övmeyi, Norveç’i tasvir etmeyi beyhude bir çaba yapıyor tabii.

3. Avustralya Pasaportu

Dünyanın en güçlü pasaportlarından biri olan Avustralya pasaportunda, ülkenin simgesi olan kanguruları her yerde görmek mümkün. Pasaportu sağa sola doğru oynattığınızda 10 farklı holografik kanguru resmi görebiliyorsunuz. Ayrıca ülkenin diğer doğal güzellikleri de yine pasaport sayfalarında kendilerine yer buluyor.

4. Kanada

Kanada pasaportu gün ışığında oldukça sıradan görünüyor. Ancak pasaport sayfalarını bir ışık kaynağına tutunca Niagara Şelalesi’nden Kanada bayrağındaki akçaağaç yaprağına kadar birçok güzel görüntü çıkıyor ortaya.

5. Yeni Zelanda

Yüzüklerin Efendisi’nin çekildiği muhteşem ve uzak ülke Yeni Zelanda dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahip. Yeni Zelanda pasaportunda da adayı keşfeden Polinezyalı kaşiflerin maceralarını anlatan şık görseller bulunuyor.

6. İrlanda Pasaportu

2013 yılında tasarımı yenilenen İrlanda pasaportunda, ülkenin mimarisine, müziğine, kültürüne ve doğal güzelliklerine atıfta bulunuluyor. Meşhur Moher falezleri ve Liffey Nehri pasaportta kendine yer bulan doğal güzellikler arasında.

7. İngiltere Pasaportu

İngiltere güvenlik nedenleriyle pasaportunu her 5 yılda bir yeniliyor. 2015’te tasarlanan son pasaportta İngiliz tarihinin son 500 yılı vurgulanıyor. Modern sanatçılardan Anish Kapoor ve ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace’ın çalışmalarının da yer aldığı pasaportun her sayfasına William Shakespeare damga vuruyor.

8. İsviçre Pasaportu

2010 yılında tekrar tasarlanan İsviçre pasaportu baskın, minimal ve modern bir tasarıma sahip. Metinlerin alışıldık dışı yerleştimi ve sayfalardaki geometrik şekiller İsviçre’nin bazı konularda gerçekten aşmış bir tasarım diline sahip olduğunu kanıtlar nitelikte.

9. Çin Pasaportu

Çin de sıkıcı pasaport tasarımını terk ederek ülkenin ikonik değerlerini pasaporta nakşeden ülkelerden biri. Özellikle meşhur Çin Seddi’nin yer aldığı sayfa pasaporta dakikalarca bakma isteği uyandırıyor. Ultraviyole ışık altında vize sayfalarının muhteşem renklere büründüğünü de belirtmek gerek.

10. Filipinler

Güvenlik gerekçeleriyle tazelenen Filipinler pasaportu ülkenin doğal güzelliklerinin illüstrasyonlarını içeriyor. Manila silüeti, Mayon volkanik dağı, Filipin papağının harika renklere sahip kanatları ve daha pek çok güzellik Filipin pasaportunu rengarenk kılıyor.

11. Macaristan Pasaportu

Bu listede yer alan ve yer almayan pek çok ülke pasaport sayfalarında gizli illüstrasyonlar yerleştiriyor ve bu illüstrasyonlar ancak ultraviyole ışık altında görülebiliyor. Bunun hem güvenlik hem de tasarım açısından düşünülen unsurlar olduğunu belirtmekte fayda var.

Macaristan pasaportu da bu tekniği nefis bir şekilde kullanıp pasaport sayfalarına ülkenin milli marşlarından biri olan Szozat’ın notalarını yerleştirmiş…

12. Japonya Pasaportu

Japonya hem yüksek teknolojinin hem de geleneklere sadakatin simgesi  durumunda. 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları’ndan önce, yani 2019 yılında değişecek olan Japon pasaportunda ünlü sanatçı Katsushika Hokusai’nin 1700’lü yıllardaki eserleri yer alacak. Hani şu emojisi bile yapılan Kanagawa coşkun dalgaların resmini yapan meşhur Hokusai…

Keşke bizim pasaportumuz da bu tür güzelliklere sahip olsa diye düşünmeden edemiyoruz tabii bunları görünce….

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Farklı Pasaport Renkleri ve Anlamları

 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Emoji Perdede Bu Hafta: Gladyatör Hakkında Bilinmeyenler ⚔⚔⚔

Ülkemizden Birbirinden Farklı ve İlham Veren 3 Başarı Öyküsü 👏🏼👏🏼👏🏼