in ,

Evrenin 14 Milyonluk Yaşam Döngüsü 10 Dakikaya Sığdırıldı! 😯

Evren nasıl var oldu?

Bu sorunun cevabı binlerce yıldır insanoğlunun kafasını kurcalıyor.

En ünlü fizikçilerden amatör astronomi meraklılarına kadar cevabı büyük bir gizem olan bu sorunun cevabı bilinmez ama Youtube’da Melodysheep adıyla bilinen John D. Boswell’in yayınladığı bir video farklı bir gizemi aralıyor.

10 Dakikalık Evren Tarihi

Yayınladığı 10 dakikalık bir videoda evrenin neredeyse 14 milyar yıllık tüm yaşam döngüsünü gözler önüne seren Boswell büyük beğeni topladı.

Boswell’in hazırladığı videoda, evrenin büyük patlama ile doğuşundan itibaren ilk yıldızların ve galaksilerin oluşumuna kadar pek çok önemli an yer alıyor.

1 Saniyeye 22 Milyon Yıl Sığdırdı

Videodaki her saniye, yaşı 13.8 milyar yıl olduğu değerlendirilen evrenin oluşum sürecindeki 22 milyon yıla tekabül ediyor.

Hawking: “Hiçbir Şey Yoktu”

​Daha önce ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, National Geographic kanalında yayınlanan StarTalk programında “Büyük patlamadan ve evrenin oluşumundan önce ne vardı?” sorusu karşısında verdiği cevapla merak uyandırmıştı.

Albert Einstein’in İzafiyet Teorisi’ne atıfta bulunarak, büyük patlamadan önce hiçbir şeyin olmadığını, bildiğimiz zamanın büyük patlama ile oluştuğunu ve bunun radikal bir biçimde bilinen tüm fizik yasalarını altüst ettiğini savunan Hawking’in görüşleri bilim dünyasında takdir topluyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Amazon’un Akıllı Asistanı Alexa’nın Sebepsiz Gülüşünün Arkasında Hain Bir Plan Mı Var?

Elon Musk Açıkladı: Mars’a İlk Yolculuk Başlıyor! 🚀