in ,

59 Yıldır Sigara İçmemek İçin Ağzında Gül Taşıyor

Sigara içenler, sigarayı bırakmayan çalışanlar ve bu uğurda her yolu deneyenler… Bırakın o afilli ve yorucu sigara bırakma yollarını ve ağzına aldığı gül sayesinde 59 yıldır sigara içmeyen Ali Rıza Amca’nın hikayesine kulak verin.

Ağzından Gül Düşürmeyen Adam

59 Yıldır Sigara İçmemek İçin Ağzında Gül Taşıyor ?

Sigara içenler bilirler, bırakması zordur bu meredi. Her bırakma girişimi beraberinde pek çok kilo, stres ve huzursuzluk getirir. Elbette bu sıkıntı süreci atlatmanın ödülü ise çok daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam garantisidir. Sigarayı bırakmak için nikotin bandlarından tutun akupunktura kadar pek çok tuhaf yöntem var. Cumhuriyet’te yayınlanan bir habere göre, Bursa’da yaşayan 86 yaşındaki Ali Rıza Amca öyle bir yöntemle sigarayı bırakmış ki, hem duyanları hem de görenleri şaşkına çeviriyor. 59 yıl önce sigarayı bırakan Ali Rıza Amca o günden beri ağzından gül düşürmüyor.

59 Yıldır Sigara İçmemek İçin Ağzında Gül Taşıyor ?

Orhangazi ilçesine bağlı Keramet köyünde yaşayan Ali Rıza Karan, 27 yaşına kadar düzenli olarak sigara içmiş. İçtiği sigaraların bir süre sonra kendisine zarar verdiğini hisseden Karan, sigarayı bırakmaya karar vermiş. Tiryakisi olduğu sigarayı bırakmakta ilk başlarda zorlanan Ali Rıza Amca birgün sigarayı unutmak için ağzına gül almış ve o günden beri de gülleri ağzından düşürmüyor. 59 yıldır ağzından gülü düşürmeyen Ali Rıza Amca bu sayede tiryakilikten kurtulduğunu belirtiyor.

“27 yaşımda içtiğim sigarının bana zarar verdiğini düşünerek sigarayı bıraktım. Tiryaki olduğum için çok zor geldi. Sigarayı bırakmak için çare aramaya başladım. Sigarayı unutturum diye ağzıma gül koymaya başladım. Tam 59 yıldır ağzımdan gülü hiç ayırmıyorum.”

Güller Yalova’dan

59 Yıldır Sigara İçmemek İçin Ağzında Gül Taşıyor ?

Yazın gülleri kendi ve komşularının bahçelerinden kopartan Karan, kışın ise gül bulmak için her ay Yalova’ya gidiyor. Kışın Yalova’dan tanesi 8 liradan 4 tane gül alan Karan, 1 gülü bir hafta boyunca ağzında taşıyor.

“Yazın gülleri bahçemden temin ediyorum. Kışın ise gül almak için her ay Yalova’ya gidiyorum. Bir gül bir hafta ağzımda duruyor. Her hafta ağzıma yeni bir gül alıyorum.”

Oldukça alışılmadık bir yöntemle sigara tiryakiliğinden kurtulan Ali Rıza Amca, kendisini görenlerin oldukça şaşırdığını ve kendisine tuhaf bakışlar attıklarını da söylüyor.

59 Yıldır Sigara İçmemek İçin Ağzında Gül Taşıyor ?

“Köyden çıkıp bir yere gittiğimde beni tanımayanlar tuhaf tuhaf bakıp niçin ağzımda gül taşıdığımı soruyorlar. Ben de onlara neden ağzımda gül taşıdığımı söylüyorum. Ben bu gülü ölünce bırakırım.”

Şu an 86 yaşında olan Ali Rıza Amca’ya uzun ömürler diliyor. Eğer sizlerde bu farklı yöntemi denerseniz ve işinize yararsa bizi haberdar etmeyi unutmayın. 😉

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Bir Beden, Onlarca Karakter: Çoklu Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avustralya Tarihinde İlk Kez Bir Politikacı Oturumda Bebeğini Emzirdi