in ,

Rötar Mağdurları Buraya! İşte Havalimanında Uyuyabilmek İçin Faydalı Taktikler 😴✈️

-SPONSOR REKLAM-

Zaman zaman hepimizin başına gelen bir şey varsa o da rötardır.

Koştura koştura uçağa yetişmeye çalışırız ancak bizim yetişmek için kan ter içinde kaldığımız uçak 4 saat sonra kalkacaktır. Türlü sebeplerle rötar vardır. Daha ekonomik olsun diye veya mecburiyetten de havalimanında saatlerce aktarma uçağını beklemek zorunda kalabiliriz.

Peki bu bekleme sürelerinde ne yapmak gerekir?

Tabii ki uyunur, ama nasıl?

Bu yazıda havalimanında uçak beklerken uyuyabilmenin püf noktalarını aktaracağız sizlere…

1. Yüzünüzü Kapatın

Gözlerinizi zaten kapatmanız şart uyumak için, fakat yüzünüzü kapatarak da havalimanının rahatsız edici ışıklarından kurtulabilirsiniz. Bunun için uyku maskesi, atkı ya da kapişon kullanabilirsiniz. Yani ilk adım, fazla ışıklardan kurtulmak.

2. Soyunun ya da Giyinin

Soyunun derken… Öhmm… Üstünüz kalınsa ve havalimanı sıcaksa üstünüzdeki ceketi çıkarabilirsiniz. Ya da üşüyorsanız üstünüze kalın bir şey giyebilirsiniz. Böylece uyuma moduna daha kolay geçiş yaparsınız.

Ceketinizi battaniye olarak üstünüze örtebilirsiniz. Battaniye veya battaniye işlevi gören her şey daima güven vericidir.

3. Kulaklık Takın

Havalimanı içindeki gürültüyü ve anons seslerini bloke etmek için kulaklık takın. Özelikle gürültü engelleyici özelliği olan kulaklıklar sayesinde dışarıda kıyamet kopsa bile duyamazsınız. Ayrıca dinlendirici müzik dinleyerek de uykuya daha rahat dalabilisiniz.

4. Alarm Kurun

Havalimanında boşa beklemek yerine uyuyup en azından dinç bir şekilde uçmayı planlıyorsunuz. Çok güzel. Ancak abartıp uçağı da kaçırmayın. Bu nedenle uçuş saatinden 45 dakika öncesine alarm kurun.

5. Kapıya Yakın Bir Yer Seçin

Kapıya yakın bir yer seçmek, uçuşunuzda meydana gelebilecek değişikliklerin farkında olmanızı sağlar. Bu yüzden havalimanı binasından ayrılmayın, uçuşunuzu takip edebilecek bir bölgede bulunmaya özen gösterin.

6. Gerekirse Yere Bir Şey Serin

-SPONSOR REKLAM-

Eğer birazcık kestirebilmek için uygun bir yer bulamazsanız yere ceketinizi, matınızı sererek de uyuyabilirsiniz. İnsan trafiğinin en az olduğu yerler daha temiz olacaktır. Ayrıca yine trafiğin yoğun olduğu yerlerde uyumaya çalışarak hem insanları hem de kendinizi rahatsız etmeyin.

7. Güvenlik Kameralarının Görüş Açısında Olun

Güvenlik kameralarının görüş açısında olmak yararınıza olacaktır. Zira havalimanlarındaki yoga alanı, ibadethane, mescit gibi yerler uyumak için ideal olsa bile buralarda genelde güvenlik kamerası bulunmaz. Bu da hırsızlık için uygun bir ortamdır. Hırsızlığa maruz kalmamak için siz gene de çok tenha yerler seçmeyin.

8. Danışmaya Danışın

Size bir miktar gerilla taktiklerden bahsettik. Ancak bazı havalimanlarında yolcuların uyuyabilmesi için özel yerler bulunuyor. Özellikle Business class uçuşlarındaki havayolu şirketinin lounge’ında da uyumak için ideal yerler bulunuyor. Bunun için hem danışmaya hem de havayolu şirketinin gişesine uğrayarak bilgi alabilirsiniz.

Gerekirse lounge’a giriş için ekstra ücret ödeyebilir ve yukarıda bahsettiğimiz tüm detayları unutup güzel bir uyku çekebilirsiniz.

9. Değerli Eşyalarınıza Dikkati Edin

Havalimanında isteyeceğiniz en son şey hırsızlıktır. Bu nedenle değerli eşyalarınızı, paranızı, cüzdanınızı, pasaportunuz, mücevherlerinizi, kameranızı, telefonunuzu güvenli bir yere koyun. Gerekirse saatlik kiralanan dolaplara yerleştirin.

10. Yiyecek Bir Şeyler Alın

Çok affedersiniz ama aç ayı oynamaz…

Havalimanlarında gecenin son uçuşundan sonra restoranlar kapanır genelde. Eğer sizin uçuşunuz sabaha doğru ise uyumadan önce yiyecekler bir şeyler almanız iyi olur. Ayrıca unutmayın, örneğin Burger King’de bir menü 10+x lira ise, havalimanındaki Burger King şubesinde aynı menü 10+2x fiyatındadır. Ayrıca havalimanlarındaki restoranlar da görece pahalıdır. Bu gerçeği dikkate alın.

11. Evinizde Değilsiniz…

Evet, uçuştan önce dinlenmek istiyorsunuz ve bu hakkınız. Ancak uyumak için gittiğiniz yerde muhtemelen başka insanlar da olacaktır. Bu nedenle telefon görüşmenizi kısa tutmaya çalışın, müzik dinliyorsanız başkalarını rahatsız edecek seste olmamasına özen gösterin.

Dünyanın uyumaya en elverişli (ve en elverişsiz!) havalimanları hakkında bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayıp önceden tedbir alabilirsiniz.

Ayrıca son olarak havalimanı demişken Dünyanın Dört Bir Yanından İlginç Havalimanları başlıklı yazımıza göz atmanızı da tavsiye ederiz…

Herkese iyi uykular, iyi uçuşlar… 😴✈️

-SPONSOR REKLAM-

Okuduğuna değdi mi?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar D. Bayram

Ankara, Bilkent, Belgesel, Sigara & Spotify.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Emoji Test: Olimpiyat Oyunları Tarihini Ne Kadar Biliyorsunuz?

atlantis

Kayıp Kıta Atlantis: Bir Efsane Mi? Yoksa Gerçekten Var Oldu Mu? 😯