in ,

Instagram ve Facebook’a Yeni Özellikler Geldi

Artık Facebook üzerinden yemek söylemek, Instagram’da fotoğrafları arşivlemek mümkün.

Bugün ilan edilen güncellemelerin ardından en çok kullanılan sosyal medya ağları arasında yer alan Instagram ve Facebook’un bu yeni özellikleri beğeni topladı.

Facebook Artık Karnımızı da Doyuracak

Facebook anasayfasına kullanıcılarının dışarıdan yemek sipariş etmesine imkan sağlayan yeni bir özellik ekledi. Facebook’un Slice ve Delivry.com ile ortaklaşa çalışarak geliştirdiği ve henüz yalnızca Amerika’daki bazı kullanıcılara sunulmuş bir özellik bu. Amerikalı kullanıcılardan alınacak tepkilere göre özelliğin dünya çapında yaygınlaştırılması planlanıyor.

Söz konusu özellik anasayfada yer alan menüde mavi renkli bir hamburger simgesi olarak görünüyor. Simgeye tıklayan kullanıcılar bölgeye teslimat yapan firmaların listesine yönlendiriliyor.

Herhangi bir çevirimiçi yemek sipariş sitesinden farklı çalışmayan uygulamanın tek farkı, Facebook üzerinden erişim sağlanması. Facebook üzerinden çalıştırılan uygulamada mutfak tipine, fiyat aralığına ve firmanın aldığı puana göre filtreleme yapılabiliyor. Kullanıcı sipariş vereceği restoranı seçtikten sonra ‘Siparişi onayla’ butonuna basarak restoranın Facebook üzerindeki sayfasına yönlendiriliyor ve buradan istediği ürünü seçebiliyor.

Amacı, kullanıcıların Facebook’da daha fazla vakit geçirmesini sağlamak ve kullanıcıyı uygulamaya bağlamak olan özelliğin hedefine ulaşıp ulaşamayacağı ise şu an için belirsiz. Aslında kullanıcılar daha önce de Facebook aracılığıyla sipariş verebiliyordu ama bu yalnızca anlaşmalı olan firmalar için mümkündü. Bu özelliğin Facebook ile anlaşan tüm restoranları bir araya getirecek şekilde genişletilmesi ve anasayfaya taşınmasıyla Facebook aracılığıyla yapılacak siparişlerin artacağı tahmin ediliyor.

Instagram Arşiv Hayata Geçirildi

Instagram kullanıcılarının memnuniyeti arttırmak için arşiv özelliğini hayata geçirdi. Bundan sonra kullanıcılar sildikleri bir fotoğrafları, silmeden önce arşivleyerek, saklayabilecek. Kimi zaman sarhoşken paylaşılan bir fotoğraf kişiyi daha sonrasında pişman edebiliyor veya yeterince beğeni alamayan bir fotoğraf nedeniyle fotoğraf silinebiliyordu kullanıcı tarafından. Üstelik bu fotoğrafları sildikten sonra pişman da olunabiliyordu.

İşte Instagram bu durumu ortadan kaldırmak için Instagram Arşiv’i kullanıma sundu. ‘Arşiv’ özelliği sayesinde başkalarının görmesi istenmeyen fotoğraflar profil kısmından bu bölüme aktarılabilecek.  Çekilen fotoğrafların sağ üst kısmında yer alan ‘arşivle’ seçeneğini seçerek, klasörünüze eklediğiniz tüm içeriklere ulaşabilmek mümkün.

Arşiv kısmındaki fotoğraflar sadece profilin sahibine açık olacak ve buraya konulan fotoğraflar istenildiği takdirde tekrar profil kısmında ilk eklendiği tarih ve saat aralığında yayınlanacak. Şirket şu anda sınırlı sayıda kullanıcının hesabında etkin olan arşiv özelliğinin gelecek aylarda yaygınlaşacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook İçerik Silme Prosedürleri Şaşırtıyor

Belgeseller Denilince Akla Gelen En İyi 20 Belgesel