in ,

İş Hayatında Emoji Kullanmak Ne Kadar Doğru? Araştırmacılar Bu Soruya Cevap Buldu

Özel hayatımızda emojileri kullanmadan duramıyoruz. Peki ya iş hayatımızda?

Emojilerin kullanımı her geçen gün artarken, emojilerin nerelerde ve nasıl kullanılması gerektiği pek çok insan için önemli bir soru haline geliyor.

Bilim insanları alanında bir ilk olan bir araştırmaya imza atarak, iş hayatı ve emojilerin ilişkisini inceledi ve emojileri iş hayatında kullanmanın ne kadar doğru olduğuna cevap bulmaya çalıştı.

Patrona Emoji Gönderilir Mi?

İsrailli bilim insanları yaptıkları çalışmayla kurumsal hayatta emojilerin etkilerini araştırdı. Araştırma sonuçları ise oldukça şaşırtıcı. Bu alanda yapılan ilk çalışma olma özelliğini taşıyan araştırmanın ilk sonuçlarına göre, iş hayatında yapılan konuşmalarda emoji kullanımı konuşulan kişide hem olumlu hem de olumsuz izlenimler yaratabiliyor.

İsrail’in Negev kentindeki Ben Gurion Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada 29 ülkeden 549 katılımcıya yer verildi. Bu çeşitlilik sayesinde daha homojen bir sonuç elde edilmesi hedeflenildi.

Emojili Mail Gönderen Kişi Sizce Nasıl Biridir?

Katılımcılara, birbirinin aynı olan ancak bir kısmı gülen surat emojisi içeren e-postalar okutuldu. Daha sonra okuyuculara e-posta’yı gönderen kişiyle ilgili izlenimleri soruldu. Sorular arasında o kişinin ne derece arkadaş canlısı ve işinde usta olduğunu düşündükleri de soruldu.

Emoji Kullananlar İşlerinde Başarısız

Katılımcıların çoğu, ilk soruyla ilgili bir yorum yapamazken,emoji içeren metni gönderen kişinin işinde iyi olmayabileceği düşündüklerini belirttiler.

Araştırmaya katılanlardan gelen e-postaya cevap vermeleri istendiğinde ise emoji içermeyen e-posta’yı okuyan katılımcıların cevaplarının daha detaylı olduğu görüldü.

O Kişiyi Tanımak Önyargıyı Değiştiriyor

Araştırmanın ortaya çıkardığı bir başka gerçek ise önyargılarımızla ilgili. Araştırma gönderenin fotoğrafının görüldüğü ya da tanınan biri olduğu e-posta’larda emoji kullanımının olumuz bir algıya neden olmadığını da ortaya çıkardı.

Fotoğrafsız ve emoji içeren e-postaları okuyan katılımcıların büyük çoğunluğunun, göndericinin kadın olduğunu düşünmesi de deneyde dikkat çeken bir diğer nokta oldu.

Emoji Kullanırken Dikkatli Olun

Çalışma ekibinin başında bulunan Ella Glikson, araştırmanın sonuçlarının iş hayatında emoji kullanımı için çok hazır olmadığımızı ortaya çıkardığını belirtiyor.

“Gerçek gülümsemenin aksine, gülen surat emojileri karşı tarafta arkadaş canlısı bir etki yaratmadığı gibi, bu kişinin işinin ehli olmadığı algısına neden oluyor. Şimdilik, diyebiliriz ki, gülen surat, ancak karşı tarafı tanıyorsanız gerçek gülüşün yerine geçebilir. İlk defa iletişim kurulacak kişiler içinse, yaş ve cinsiyete bakılmaksızın gülen surattan uzak durmakta yarar var.”

Bonus: İş Hayatında Emoji Kullanımı Rehberi

Emoji Crew olarak iş hayatında emoji kullanımının risklerini ve doğru kullanımının önemini sizler için derledik.

İşte karşınızda “İş Hayatında Emoji Kullanımı Rehberi”!

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Çocuklardan Yetişkinlere Herkesin İzlemesi Gereken Animasyon Çizgi Filmler ☺️

Sevdiği Dizinin Sezonunu Bir Oturuşta Bitirenler Dikkat! Zombiye Dönüşüyorsunuz!