in ,

Kediler Mi, Köpekler Mi Daha Zeki? Bilim İnsanları Bu Soruya Cevap Buldu! 🐱🐶

“Köpek mi, kedi mi?”

“Ay yok ben köpekleri sevmiyorum, kediciyim ben…”

“Kediler nankör oluyor, köpekler insan dostu ve zeki!”

Tüm bu klişe tartışmalara yeni bir soluk getirecek bir bilgiye erişildi. Bilim insanları hangi hayvanın daha zeki olduğu sorusuna yanıt buldu.

Zeka Yarışını Kim Kazandı?

Amerika’nın Tennessee eyaletinde yer alan Vanderbilt Üniversitesi’nde bir grup bilim insanı tarafından yürütülen bir araştırma köpek beyninin düşünme ve planlamadan sorumlu olan kabuk kısmında kedilerden tam iki kat daha fazla nörona sahip olduğunu ortaya çıkardı.

530 Milyon Nöron Vs 250 Milyon Nöron

Science Alert’te yayınlanan habere göre araştırmacılar, aralarında ayı,sırtlan, firavun faresi, rakun, aslan ve gelincik gibi pek çok hayvan üzerinde incelemeler yaptı. Uzun süren karşılaştırmalar ve çalışmalar sonucunda  köpeklerin beyin kabuğunda yaklaşık 530 milyon nöronun bulunduğu tespit edildi. Kedilerdeyse bu rakam 250 milyon.

Bu Ne Anlama Geliyor?

Bilim insanlarına göre özellikle beyin kabuğunda bulunan nöron sayısı, hayvanların geçmiş deneyimlerine dayanarak çeşitli çıkarımlarda bulunma kabiliyeti üzerinde etki sahibi.

Araştırma ekibinde yer alan nörobiyoloji uzmanı Suzana Herculano-Houzel’a göre bu sonuçlar köpeklerin daha zor görevler çözme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. Ancak bu durum kedilerin köpeklerden daha az zeki olduğu anlamına gelmiyor.

Bu yargıya varmak hayvanlar üzerine yürütülen çalışmaların zor olması nedeniyle çok mümkün değil.

İnsanlarda 16 Milyar Nöron Bulunuyor

Uyurgezerlik Nedir?

İnsanların beyin kabuğundaysa yaklaşık 16 milyar nöron yer alıyor.

Rakunlar Köpekler Kadar Zeki Olabilir

Araştırma sonuçlarındaki bir başka ilgi çekici sonuç ise rakunlarla ilgili. Rakunların beyinlerinin küçük olmasına rağmen, beyin kabuğundaki nöron sayısının köpeklerdeki nöron sayısıyla eşit olması bilim insanlarının ilgisini çekmiş durumda.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

İnternet Dünyasına Şekil Veren Başarılı 8 Kadın 👩‍💻

Trafikten Sıkıldı, Yol İşaretlerini Yeniden Çizdi! Çılgın Çinli Dünyanın Gündeminde! 🚗