in , ,

Sadece Yemek Değil, Koklamak Da Kilo Aldırıyor

Kimilerine ne yese yarar!

Yeni yapılan bir araştırma da gösteriyor ki kimilerine de ne koklasa yarıyormuş!

Amerikalı bilim insanlarının fareler üzerinde yürüttüğü yeni bir araştırma oldukça ilgi çekici ve şaşırtıcı bir bilgiyi gün yüzüne çıkardı. Yapılan deneylerde koku duyusu olmayan farelerin olanlara kıyasla çok daha az kilo aldığı tespit edildi. Üstelik aynı miktarda yemek yemelerine rağmen…

Süper Koklayıcılar, Koklayamayanlara Karşı

Amerika’da bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nin Berkeley Kampüsü’nde gerçekleştirilen çalışmada kobay olarak fareler kullanıldı.

Koku alma duyusunu kaybetmiş, koku alma duyusu güçlü ve normal olan fareler üzerinde yapılan çalışmada bu 3 gruba da aynı miktarda yemek yedirildi. Çalışmanın sonunda koku duyusu olmayan farelerin diğer farelere göre çok daha az kilo aldığı tespit edildi.

Süper Koklayıcılar İş Başında

Alman ve Amerikalı bilim insanları tarafından yürütülen çalışmada, koku duyusu güçlendirilen fareler “süper koklayıcılar” olarak adlandırıldılar. Bir diğer grup farenin ise koku alma nöronları geçici olarak işlevsiz hale getirildi. Bilim insanları bunun için gen terapisi yöntemini kullandılar.

Gen Terapisi Yöntemi Nedir?

Hayvanların kök hücrelerindeki duyularını geçici olarak kaybetmelerine neden olan bu yöntemin etkisi sadece 3 hafta geçerli. 3 haftanın sonunda fareler duyularına geri kavuştular.

Hepsine Aynı Miktarda Yiyecek Verildi

Araştırmada kullanılan tüm fareler aynı besin değerlerine sahip yiyeceklerle beslenildi. Araştırma tamamlandığında ise ortaya çıkan sonuçlar şaşırtıcıydı.

Süper Koklayıcılar Şişmanladı

Koku duyusu etkisiz hale getirilen fareler en fazla %10 kilo alırken, koku duyuları normal derecede olan farelerin ortalama %100 kilo aldığı tespit edildi.

Koku Duyusunu Kaybeden Fareler Daha Sağlıklı

Araştırma kapsamında farelerin insülin hassasiyetleri ve glikoz tepkileri de ölçüldü. Koku duyusu olmayan farelerin metabolik bozukluklara yol açan insülin hassasiyeti ve glikoz tepkisi normal değerlerde çıkarken, koku duyusu olmayan obez farelerde de normal glikoz toleransının geri kazanıldığı ortaya çıktı.

Obez Fareler Koku Duyularını Kaybedince Zayıfladılar

Araştırmada kullanılan ve koku duyularını kaybeden farelerinde kilo verdikleri ve ideal kiloya ulaştıkları görüldü. Üstelik obez fareler kilo verirken, herhangi bir sağlık problemi yaşamadılar.

Peki Neden?

Araştırma ekibinde yer alan Celine Riera bu durumun nedenini şu sözlerle açıklıyor:

” Yeme bozukluğu olan insanlar yedikleri miktarı kolayca kontrol edemezler ve çok daha iştahlı olurlar. Koku alma nöronlarının yenilen yemekten duyulan haz üzerinde çok etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu çalışmalar insanların iştahlarını kontrol edebilmelerini sağlayacak tedavi ve yöntemler için oldukça faydalı olabilir.”

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Queen Yıllar Sonra Geri Dönüyor, Ama Nasıl?

Çevreci Üretimde Son Nokta: Yosundan Ayakkabı Yaptılar!