in ,

İçindeki Deneyci Ruhu Kaybetmemiş Yetişkinler İçin Kolay Deneyler

Küçükken okullarda yaptırılan ilginç ve eğlenceli deneyleri özlüyor musunuz? Hala karışımlar ve  renkler sizi cezbediyor, eğlenmenizi sağlıyor ise siz yetişkin çocuklar için de hala ilgi çekici kolay deneyler mevcut. Üstelik bu kolay deneylerle çocuklarında ilgisini çekip, onları eğlendirebilirisiniz. O zaman içinizdeki deneyci ruhu serbest bırakmanın tam vakti! Sizin için bu kolay deneyleri bir araya topladık.

Kavanozda Bir Gökkuşağı Oluşturun ?

Sıvıların farklı kütleleri ve farklı yoğunlukları vardır. Bu özelliklerini kullanarak sıvıların konumlarını ayarlayabiliriz. Örneğin; yağ, sudan daha az yoğun için olduğu ikisinin karıştırılması dahilinde su dipte kalır. Farklı yoğunluklara sahip sıvıları birleştirip yiyecek renklendirme yöntemini de ekleyerek bir kavanozda gökkuşağı oluşturabilirsiniz.

kolay deneyler

Malzemeler:
1 kavanoz
1/2 fincan mavi renkli sıvı bulaşık suyu
1/2 su bardağı zeytinyağı
1/2 fincan sürtme alkol
1/2 fincan mısır şurubu
Gıda boyası
5 adet kaşık( karıştırmak için)
5 adet kase

Öncelikle 1/2 fincan mısır şurubunu, birer damla kırmızı ve mavi gıda boyası ile karıştırın böylece mor bir tabaka elde etmiş olacaksınız. Bunu kavanozunuza dikkatlice dökün. Kavanozunuza mavi renkli sıvı bulaşık suyunu dökün. 1/2 su bardağı suyu 2 damla yeşil gıda boyasıyla renklendirin ve oluşan suyu kavanozunuza ekleyin. Bunun üstüne hafifçe 1/2 su bardağı zeytinyağı dökün. 1/2 fincan alkolü 2 damla kırmızı gıda boyası ile karıştırın. Kırmızı rengi alan sürtme alkolü kavanozunuzun içine doğru dikkatlice dökün. Kaselerde karıştırdığınız karışımları kavanoza dökerken özen göstermelisiniz ki sıvılarınız rahatsız olmasın. Mısır şurubu ağırdır ve tabana oldukça iyi oturur. Bulaşık deterjanı suyu, mısır şurubu kadar ağır değil, zeytinyağından daha ağırdır bu şekilde renklerin katmanlanmasını sağladık. Artık kavanozunuzu masanın üzerine koyun ve gökkuşağınızın tadını çıkarın!

Suyun “Gizemli Olarak” Ortadan Kaldırılması

Bu deneyle, suyunuzun bulunduğu kaptan kaybolmasını sağlayacaksınız.Hadi başlayalım! Öncelikle  deney için  bebek bezi tozu almanız gerekecek. Bu madde günlük bebek bezlerinde kullanılan süper emici bir maddedir. 2 ayrı plastik su bardağı alalım. Birisine yarısını dolduracak kadar su dökelim. Suyun ortadan kayboluşunu daha net görebilmek için suyunuza gıda boyası gibi ürünler katarak rengini değiştirerek deneyinizi daha da gözlenebilir yapabilirsiniz. Diğer bardağa ise bir çay kaşığı dolusu bebek bezi tozumuzu ekliyoruz. Renli suyu bu bardağa döküyoruz. 1 dakika sonra döktüğünüz o yarım bardak su artık olmayacak. Bardakta sadece oyun hamuruna benzer bir madde kalacak. Bu maddeyi bardaktan çıkartın herhangi bir su damlası dahi kalmamıştır. Artık amacımıza ulaştık peki bu nasıl olur? Bardaktaki bebek bezi tozu, suyu hemen emer ve suyu  hapseder.

Anlık Buz Heykelleri Oluşturun

Bu sefer ‘sıcak buz’ olarak da bilinen sodyum asetata ihtiyacımız var. El ısıtıcılarında sıvı olarak bulunan sodyum asetat herhangi bir ısı değişiminde sıcak buz haline dönüşür. Öncelikle suyumuzu kaynatmaya başlıyoruz. Su kaynamaya başladığında üstüne sodyum asetatı ekliyoruz. Sodyum asetat da iyice çözünene kadar bekliyoruz. Ardından bu karışımı yarım saat buzdolabında bekletiyoruz. Yeterince soğuyan bu sıvıyı bir kabın üstüne dökmeye başladığınızda resimdeki gibi şekil alarak sıcak buza dönüşecektir. İstediğiniz şekli vermek için uygun kalıbı bulmanız yeterli olacaktır.kolay deneyler

Yağmurun İçinde Yağmurluk

kolay deneyler

Büyük bir cam kavanoz ve küçük bir kap çıkartın. Hazneyi suyla doldurun ve yaklaşık üç dakika mikrodalgada ısıtın. Isıtılan sıcak suyu cam kavanoz içine döküp bir tabak ile örtün. Üstü kapalı kavanozu bir iki dakika bekletin. Ardından kabı dolduracak kadar buz küpü atın. Kaptaki buz, kabı çok soğuk yapar, bu da kavanozdaki sıcak havanın yoğunlaşmasına ve su damlacıkları oluşturmasına neden olur. Soğuk hava sıcak havayla karşılaştığında yağmur yağacaktır. Bir sebeple kavanoz içinde yağmur yağacaktır.

Renkli Karanfiller Yaratın

Çiçekler gövdelerinden suyu emerler . Çiçeklerinizi gıda boyası içeren sulara bırakırsanız çiçeklerle suyla birlikte bu rengi de emer. Özellikle karanfillerde daha iyi sonuç alacağınız bu yöntemle çiçeklerinizi istediğiniz renge dönüştürebilirsiniz!

kolay deneylerKendi Elektrikli Diş Fırçanızı Yapabilirsiniz

Başlangıç noktası elbette diş fırçasıdır. Öncelikle eşit açılı ve uzunlukta kıllara sahip bir diş fırçasına ihtiyacımız var.

kolay deneylerDiş fırçasının sapını kesiyoruz. Daha sonra, bir adet titreşimli çağrı cihazı motoru ve 3V’luk bir lityum piline ihtiyacımız var. Çağrı cihazı motoru ve 3V’luk lityum pilini kısa bakır kablolar ile birbirine lehimliyoruz. Şimdi sıra köpük banta geldi.

kolay deneyler  Motoru, diş fırçasına tutturmak için diş fırçasının arka kısmına küçük bir parça köpük bandı yerleştiriyoruz. Pilleri köpük bandına aynı hizada yerleştirmeye dikkat edelim. Artık deneyimiz bitti.
kolay deneyler

Böylece kendiniz içinde karlı küçük bir robotik mekanizma elde etmiş oldunuz. Kendi emeğinizle yaptığınız elektrikli diş fırçanızı güle güle kullanın!

Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı: Dünyada Depresyon Rakamları Artıyor!

Coca Cola’nın Tek Kullanımlık Şişeleri Doğaya Büyük Zarar Veriyor