in ,

Oynayan Çocukları İntihara Sürükleyen Mavi Balina Oyunundan Korunmak İçin Ailelere 11 Tavsiye

Bu oyun tüm dünyada can almaya devam ediyor.

Oynayanlara kendilerine ve çevrelerine zarar vermelerine neden olacak görevler veren ve dünya çapında yüzlerce gencin intihar etmesine neden olan Mavi Balina isimli oyun, gençlerin hayatlarını tehdit ediyor.

Peki bu oyunla nasıl mücadele edilir, nasıl çocuklar bu oyundan korunur?

UNICEF Aileleri Uyarıyor!

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), Mavi Balina oyunundan çocukların nasıl korunacağına yönelik tavsiyeler yayımladı. İşte o 11 tavsiyelik bildiri:

1.Bir konu hakkında doğru bilgi sahibi olmak çok önemli. Basında çıkan haberlerde bu oyunun son zamanlardaki intihar vakalarıyla ilişkili olup olmadığı kanıtlarıyla açıkça belirtilmiyor. Çocuğunuz muhtemelen Mavi Balina oyununu basının bu konuyu yoğun bir şekilde işlemesi nedeniyle biliyordur. Yine de, bu konu hakkındaki belirsizlik nedeniyle, çocukları bilgilendirmek ve herhangi bir talihsiz olaydan kaçınmak için onlarla etkileşimde kalmak gerek.

2.Çocuğunuzun internet yaşına uygun sitelere girdiğinden ve etik olmayan davranışları ya da şiddeti özendiren sitelere erişmediğinden emin olun.

3.Çocuğunuzun internete erişiminin aileyle paylaşılan ortak alandaki bir bilgisayar üzerinden olmasını sağlayın.

4.Çocuğuınuzla daha sık konuşun. İnternet dünyasını birlikte keşfedin ve internet üzerinden uygun davranışların sergilendiği aktivitelerde birlikte yer alın.

5.Çocuğunuzun kullandığı bütün elektronik aletlerde ebeveyn koruma sisteminin açık olduğundan emin olun. Ekrana bakarak geçirdiği zamanı ve faaliyetlerini gözlemleyin.

6.Çocuğunuza rol modeli olun. Kendiniz de internet aracılığıyla yaptığınız aktivitelerin farkında olun.

7.Diğer ebeveynlerle konuşun, endişeleriniz varsa paylaşın ve çocuklarınıza yardımcı olabilmek için en iyi yöntemi birlikte bulmaya çalışın.

8.İnternette yayılan yeni akımlar hakkında bilgi sahibi olun.

9.Çocuğunuz davranışlarını yakından gözlemleyin. Ruh halinde değişiklik, iletişimde azalma, çalışma isteksizliği ve notlarda düşüş gibi beklenmedik değişimler konusunda tetikte olun. Eğer bu tür değişimler farkederseniz, internet üzerindeki faaliyetlerini yakından izleyin, okul yetkilileriyle konuşun ya da bir psikoloğa danışın.

10.Eğer çocuğunuzun Mavi Balina oyununu oynadığını fark ederseniz, hemen bütün elektronik aletlerden internete erişimini kesin.

11.Yaşadığınız yerdeki polis yetkililerine haber verin ve bir sonraki önlemleri almak için onların tavsiyelerine başvurun.

Mavi Balina Nedir?

 

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. 50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi pek çok görev yer alıyor.

50. günün sonunda ise kişiye son görev olarak “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme görevi veriliyor.

Hedefinde Sorunlu Çocuklar Var

İnsanın aklına “Böyle bir oyunu kim oynar ki?” sorusunu götüren bu hastalıklı oyunun hedefinde ise çocuklar var. Zayıf, ailesinden ilgi görmeyen, psikolojik sorunları olan çocukları hedef alan oyun bu çocukların ve gençlerin zayıflıklarını kullanıyor.

Oyuna başlayan kişi bir süre sonra oyunu bırakmak istese de bırakamıyor, çünkü oyunda yönetici konumunda olan kişiler, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj yaparak oyuna devam etmeleri için baskı kuruyor.

Oyunu Yapan İsim Yakalandı

Rusya'da Gençlerin İntihar Etmesine Neden Olan Oyunun Yaratıcısı Tutuklandı

Günümüzde hala daha oynandığı bilinen oyunun yaratıcısı ise Philipp Budeikin. Çıkarıldığı mahkemede oyunu insanların kendilerini öldürmelerini teşvik etmek için tasarladığını kabul eden, 21 yaşındaki Rusya vatandaşı Budeikin 2016 yılı Kasım ayında tutuklanmıştı.

Philipp Budeikin, çıkarıldığı son duruşmada, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımladı.

Ancak BBC’nin yaptığı araştırma, söz konusu oyunda “yönetici” kimliği ile ilişkide olan başka kişilerin de bulunduğunu ortaya çıkardı. Zaten bu nedenle de Budeikin tutuklandığı halde oyun oynanmaya devam ediyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Caretta Carettalar Hakkında 15 Şaşırtıcı Bilgi! 🐢

Geri Dönüşüm Nedir? Kısa Tarihi ve Uzun Geleceği ile İnceledik! ♻️