in ,

Menstrual Cup (Regl Kabı) Nedir, Nasıl Kullanılır? Söylendiği Gibi Mucizenin Adı Mıdır?

Ayın o malum zamanı geldi.

Ağrılardan nefret ediyoruz, sıcak basmasından, üşümekten, üşürken bile terleyebilmekten…

Sürekli tuvalete gidip oyalanmaktan, uzunca bir “cart” sesiyle pedimizi sökmekten bıktık! Bu sıcaklarda bir de yeniden takmak zorunda kalmaktan oldukça sıkılacağımız günler önümüzde uzanıyor…

“Belki de başka bir yolu vardır” diyecek bir kurtarıcıyı bekliyoruz – ve o kurtarıcı, sonunda geliyor: İşte karşınızda menstrual cup, diğer adlarıyla, regl kabı, regl kupası, sıhhi fincan ya da âdet kabı!

Bu yazımızda bir zamandır kadınlar arasında sıkça duyulan ama deneyim aktarımının çok kısıtlı olduğu menstrual cup hakkında ulaşabildiğimiz güzide bilgileri paylaşmaktan gurur duyuyoruz!

Öncelikle, Nedir Bu Menstrual Cup?

regl adet

Menstrual cup, tıbbi kullanıma uygun silikon ile üretilmiş, kadınlara özgü bir temizlik ürünü olarak biliniyor. Birçok kadının 28 günde bir doğal bir döngü sonucu karşılaştığı regl kanamaları hepimizin malumu. İşte bu dönemin, gündelik yaşamlarımızı olabildiğince az kısıtlaması için tasarlanmış ürünler arasında, kadın pedi ya da tampona hijyenik, ucuz ve yeni bir alternatif olarak menstrual cup üretildi.

Neden Bir Alternatife İhtiyaç Duyuldu?

ped tampon

Kadınlar, regl kanamalarını kontrol altında tutabilmek için, her ay gece ve gündüz için ayrı tasarımlara sahip olan en azından iki paket kadın pedi ya da daha da fazla tampon kullanmak durumundalar. Tampon kullanmayı birçok kadın tercih etmiyor ve bunun en büyük sebebi toksik şok riski olarak biliniyor. Toksik şok sendromu, (TSS) ölümcül potansiyeli olan bakteriyel bir hastalık. Bilim insanları bu sendromla tampon kullanımı arasında bir ilişki ortaya çıkardılar ancak verilerin tümü veya doğrudan bağlantılar henüz o kadar açık ve net değil. Yine de, eğer tamponu yeterli sıklıkta değiştirmezseniz – ki bu aralık yaklaşık 3 ya da 4 saate tekabül ediyor – vücudunuz ani bir şoka girebiliyor ve bu durum çok nadir de olsa ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Ayda bu kadar çok miktarlarda alınan ped ya da tamponun hiçbir şekilde geri dönüşümü de yok. Tamamen çöp oluyorlar. Şimdi, dünyadaki kadın sayısını, 4-7 gün arasında değişen regl süresini ve günde en az 4 ya da 5 kez değiştirilen bu hijyenik ürünleri düşünün. Ve şimdi, matematiği kendiniz yapın: her gün, dönüştürülemez, organik ve inorganik maddeler karışık olduğu için hiçbir şekilde ayrıştırılamaz tonlarca çöp çıkıyor.

Peki Menstrual Cup İle Diğer Yöntemler Arasındaki Fark Tam Olarak Nedir?

Pedler ve tamponlar, regl kanını absorbe ederek, yani emerek dağılmasını önleyen pamuklu yapıya sahipler. Bu yüzden, vücudumuzun her yerinde olduğu gibi kanımızda ve rahmimizde de olan bakteriler, ısı, nem, pamuklu ortam ve yarı havasız yapılar sayesinde kolayca üreme imkânı bulabiliyor. Ayrıca, regl kanı veya kullanılmakta olan ped sürekli tene temas halinde olduğu için hem rahatsızlık veriyor hem de alerjik bazı sonuçlar doğurabiliyor. Tampon ise, doğrudan vajina içerisindeki doku ile temas halinde olduğu için, irritasyon, alerji, toksik şok sendromu gibi birçok sonucun çok daha olası olduğu biliniyor.

Ancak menstrual cup, bunların aksine, regl kanını absorbe etmiyor, topluyor. Bu çan biçimli küçük silikon kaplar, vajinanın duvarlarına tutunarak, rahimden atılan regl kanını kendi içerisinde topluyor ve dışarı çıkmasını engelliyor. Bu sayede, menstrual cup kullanan kadınlar da tuvalete gittikleri zaman bu kabı çıkarıp, boşaltıp yıkayıp tekrar takabiliyorlar.

Araştırmalara göre bir menstrual cup, yaklaşık 5 yıl, evet yanlış okumadınız, tam olarak 5 yıl boyunca kullanılabiliyor. Ayda bir kez, genellikle kaynar suyun içerisinde bekletilerek, ya da doğrudan kaynatılarak kolaylıkla sterilize edilebilen bu ufak buluşun ne kadar çevre dostu olduğunun farkında mısınız?

Menstrual Cup Çeşitleri Nelerdir?

Menstrual cup üreticileri genellikle biri daha büyük, biri daha küçük olmak üzere iki boyutta üretim yapıyorlar. Küçük boyutlu olanlar, otuz yaşın altındaki ve henüz vajinal doğum yapmamış olan kadınlara tavsiye edilirken, daha büyük olan menstrual cup, otuz yaşın üstünde, vajinal doğum yapmış veya olağan dışı derecede fazla miktarda regl olan kadınlara öneriliyor.

Daha geniş bir menstrual cup yapısını rahat edici bulabilecek olan fiziksel açıdan fit, henüz yaşça çok küçük, ya da ergen veya pelvis kasları çok güçlü olan kadınlar için üretilmiş, çok daha küçük boyutta ürünler de internette mevcut.

Ayrıca, menstrual cup’lar farklı renklerde de üretiliyor. Standart olarak tamamen şeffaf olan, medikal silikon ile üretilmiş ve hiçbir şekilde renklendirme işlemi görmemiş olan ürünlerin artı ve eksi yönleri de var elbette. Öncelikle, daha önce FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından test edilmiş ve onaylanmış olsa da, vajina gibi hassas bir bölgede kullanılacağı için, pek çok kadın ekstra renklendirilmemiş bir madde ile yapılmış olan bir menstrual cup’ı tercih edebiliyor.

Ancak şeffaf kaplar, renkli kaplara göre kullanıldıkça yıpranma oranı çok daha çabuk fark edildiği için, henüz kullanılabilir durumda olsalar bile değiştirilme isteği uyandırabiliyorlar. Rengi hafifçe sarımsılaşan, üzerinde koyu renk noktalar belirebilen bu ürünleri eski haline getimek de kolay. Seyreltilmiş hidrojen peroksit ile silerek, ya da birkaç saat güneş ışığı altında bırakarak kolaylıkla temizleyebiliyorsunuz.

Tıbbi kullanıma uygun silikon yerine, lateks ile üretilen menstrual cup çeşitleri de bulunuyor. Fakat birçok insan lateks alerjisinden mustarip olduğu için, genellikle bu pek tercih edilmiyor.

Menstrual Cup Nasıl Kullanılır?

Menstrual cup, önce katlanarak ya da iki parmak arasında çimdiklenir gibi sıkılarak bükülür ve vajinanın içine yerleştirilir. Normalde kendiliğinden katlanan yerden açılması ve vajina duvarlarına hafifçe yapışması bekleniyor. Ancak bazen kullanan kişinin hafifçe oynatması, ya da vajinal kaslarını Kegel Egzersizi yapar gibi çalıştırması gerekebilir. Çoğunlukla yukarı doğru çıkıp serviks’in önüne kadar ulaşan menstrual cup, doğru yerleştirildiği sürece rahatsızlık vermiyor ya da sızdırma yapmıyor.

Bu küçük mucizeler, aynı şekilde tutulup hafifçe bastırılarak çekilebilerek çıkarılıyor. Bu ürün kullanılırken, haliyle vajinal yolla cinsel ilişkiye girmek mümkün değil. Ancak bu ürün ile, denize girmek mümkün!

Gelsin dalgalar, dolsun kumsallar!

Şu an bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de doğrudan satışı yok, (bir site vardı, o da kapanmış :/ ). Ancak, yurtdışından sipariş edildiğinde birkaç günde getirilebiliyor. Küçük bir fiyat performans kıyaslaması yapalım:

Bir paket kadın pedi, yaklaşık on lira. Ayda toplam biraz gece, bolca gündüz olarak kullansak, en az iki paket gitti, etti mi yirmi lira. Bir yıl boyunca yani on iki ayda yaklaşık on üç kez regl olduğumuzu düşünelim. Hop, gitti iki yüz altmış lira, çöpe. Hadi diyelim, iki yüz elli lira olsun, düz hesap. Beş yılda toplam bin iki yüz elli (1.250) liraya mal olan bir giderimiz var yani. Bir menstrual cup ile, yani fiyatları beş dolar ile, on beş dolar arasında değişen bu ürünler ile çözülebiliyor. İnanılmaz, ama Avrupa’da oldukça yaygın olarak kullanılan bu ürün, en elzem harcama kalemlerimizden birini neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor!

Son Sorular, Son Yanıtlar ?

renkli adet kabı

Bu ürünün kullanımına ilişkini en yaygın endişe, kadınlar arasında maalesef ki kendine dokunmak zorunda kalmak. Halbuki, ürünün kullanıcıları menstrual cup sayesinde kendileri bedenlerini çok daha iyi tanıdıklarını mutlulukla söylemişler! Ayıp ya da yasak sayılan ama bedenimizin bir parçası olan cinsel organlarıyla resmen barıştıklarını da ekliyorlar!

Ayrıca tampon ya da ped kullanımının aksine, sızma, koku, ıslaklık hissi, sürekli kaşıntı, hele ki ped kayması gibi bir facianın hiç gerçekleşmediğini paylaşıyor kadınlar. Ve neredeyse tamamı, menstrual cup mucizesini herkese tavsiye ediyorlar

Mutlu bedenler, rahat dönemler diliyoruz! Kullanıcı yorumlarınız varsa onları da hemen aşağıya bekliyoruz

Yorum

Leave a Reply
  1. Ürünü (benimki organicup ama sanırım hepsi aşağı yukarı aynıymış) birkaç ay önce kendi sitesinden sipariş ettim, biraz gecikerek de olsa sonunda geldi. Geçtiğimiz ay ilk defa bir regl dönemim boyunca kullandım. Zaman zaman orada olduğunu unuttuğum bile oldu, o derece rahat. ( doğru yerleştirdiğin zaman orda olduğunu hissetmiyorsun) Ne yüzememe derdi var ne habire kalkıp kontrol etme tedirginliği ne yanımda ped var mı endişesi. Şimdiye kadar cup sız geçen yıllarıma üzüldüm, artık herkese tavsiye ediyorum: nolur bir alıp deneyin. Hem rahat, kokusuz, hijyenik hem de çok daha çevre dostu ???

  2. E bunun dolduğunu nasıl anlaşılır. Veya vajina da rahme kayarsa nasıl geri çıkarılacak o ucundaki minik tutma yeri kaydı diyelim içimize. Ve silikon diyorsunuz kimyasal bi şey girecek içinize. İlerde rahim kanseri yapar diye konuşmalar da yapılabilir. Bu kadar abartmayın Ped zorlukmuş! Eski zamanda ped bile yokmuş elimizden gelse hiç adet olmayalım

  3. Siddetle tavsiye ediyorum. 3 senedir kullaniyorum asla pede dönmem. Keske daha once kesfetseydim. Medikal silikon oldugu icin zararli degil icime kacacak nasil cikaricam diyen arkadaslar denemeden kullanmadan bu kadar on yargili olmayin, ne kacirdiginizi bilmiyorsunuz icinize kacmaz merak etmeyin gayet kolay cikiyor acemiligi ilk peritodumda atlattim. Benim pede asiri alerjim vardi dusunun her saat ped degistiriyordum gece bile iki uc kere kalkmam gerekiyordu. Benim icin tam bir eziyetti. Cevreyi kirletmiyorum artik pedle, mutlaka deneyin yerlestirme icin bir suru video var seyredin ve kendinize dokunmaktan korkmayin!!

  4. Ben de geçen aydan beri kullanıyorum ve keşke daha önceden bilip alsaydim herkeste adet olduğu dönemde banyodan çıkınca bile kirli hissetme durumu olur ya o bile kalmadi menstual cup tan sonra.kısa giy beyaz giy spor yap koş yuvarlan deniz havuz hepsi senin.çıktı mi kaydı mi leke mi oldu öyle oturmasam mi tedirginliklerimin hepsi ama hepsi bitti ilk icadı için çok çok eski diyorlar ama icat edeni tebrik etmek lazım.

  5. Çıkarırken parmağınla bastirip havasını alman lazım vakum gibi tuttuğu için havasını almadan kuyrugundan tutup cekersen zor tabi ki

  6. Zorda olsa alıştım.çok rahat mucizevi birşey..Çevre kirliliği yaratmayacağım artık ne güzel. .Ancak merak ettiğim bişey var.ilk 48 saatte 15 kez doldu ve döktüm.ve hep sızdırdı. Acaba kaç miligram alıyor bunlar.büyük boy almama rağmen hep sızıntı sorunu var.sanırım çözümdə bulamam .çünkü aşırı kanama problemimden kaynaklı ..kapla ilgisi yok diye düşünüyorum. .genede fikirlerinizi merak ediyorum.

  7. Ben 12 yasindayim 2 yildir adet kanamasi geciriyorum ve bunu ilk defa duydum nasil bisi bu yanasil kullaniliyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

13 Yıl Önce Kaybettiği Yüzüğünü Bir Havuca Takılı Halde Buldu! Olayın Detayları Çok Tuhaf 😮

NASA'nın Gece Görüşüyle 11 Dünya Şehri

Dünyanın En Yaşanabilir Şehri Üst Üste 7. Kez Aynı Şehir Seçildi!