in , ,

Yok Artık! Minnoş Cool

Mikrodalga Fırında Yapabileceğiniz Birbirinden İlginç ve Faydalı Şeyler

Mikrodalga fırınlar herkesin hayatını bir miktar kolaylaştırır. Ancak bu fırınları sadece yemek ısıtmak için kullanıyorsanız, bu aletin potansiyelini tam olarak kullanamıyorsunuz demektir.

Gelin mikrodalga fırınlardan yemek ısıtmak dışında başka ne şekillerde yararlanabilirsiniz, ona bakalım!

1. Kek Pişirebilirsiniz

Kek yapmak için klasik fırını önceden ısıtmak gibi bir zahmete katlanmak zorunda değilsiniz. Zira mikrodalga fırında kısa süre içinde pişirebilirsiniz kekinizi. Yani muhteşem bir çikolata keki, mikrodalgada 3 dakika içinde pişirebilirsiniz. Yani kek yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı herhalde!

2. Yumurta Pişirebilirsiniz

Fotoğrafta gördüğünüz gibi dışı çıtır, içi sulu enfes bir yumurta hazırlayabilirsiniz mikrodalga fırında. Sadece bir kasenin içine yumurtayı kırın ve kaseyi fırına koyun. Bu kadar basit!

3. Sarımsak Soyabilirsiniz

Sarımsak soymak, nedense pek sevilmez. Ellerde bıraktığı kokudan olsa gerek. Ancak birkaç diş sarımsağı mikrodalga fırında 20 saniye bekletirseniz kabukların kendiliğinden kolayca soyulacağını göreceksiniz.

4. Yeşillikleri Kurutabilirsiniz

Nane gibi genellikle kuru tüketilen bitkileri kağıt havlunun içine sarıp mikrodalgada 2-3 dakika bekletirseniz uzun süre beklememiş olursunuz. Klasik olarak kurutma işleminde ne yapılır? Bir bezin üzerine naneler dizilir, 3-4 gün boyunca bir odada bekletilir. Fakat bu klasik yöntemde bitkinin içindeki faydalı besinlerde kurumuş olur. Mikrodalga fırında ise sadece bitkinin içindeki su buharlaştırılarak ortadan kaldırılır. Böylece bitkinin içindeki faydalı besinler yok olmamış olur. Tabii bitkinin kokusu ve aroması da korunmuş olur.

5. Hamuru Çabucak Kabartabilirsiniz

Ev yapımı ekmek leziz olur, ancak hamurun kabartmasını beklemek epey zaman alır. Hamurun kendi kendine saatlece kabartmasını beklemek yerine mikrodalga fırın aracılığı ile bu süreyi oldukça kısaltabilirsiniz. Fırını en düşük sıcaklığa ayarlayıp hamuru birkaç dakika ısıtırsanız hamurun kabarma süresinin ciddi şekilde düştüğünü göreceksiniz.

6. Soğanlı Gözyaşlarına Son

Soğan doğrarken gözlerinden yaşlar akmasına çare bulundu!!! Soğanın tepesini kesip 30 saniye mikrodalgada bekletin. Sonra dilediğiniz gibi doğrayabilirsiniz, gözyaşlarınızı başka durumlar için saklayabilirsiniz.

7. Kuru Fasulyeyi Islatabilirsiniz

Kuru fasulyeyi yemeye hazır hale getirmek için bir gece öncesinden suya yatırmak şarttır. Hadi deyince kuru fasulye yapılamaz yani. Eğer fasulyeyi suya yatırmayı unuttuysanız üzülmeyin. Bir kaseye 1 su bardağı kuru fasulye ve 3 su bardağı su koyun. Kaynayana kadar mikrodalga fırında bekletin ki bu süre yaklaşık 15 dakikadır. Kuru fasulyeler, pişirmeye hazır hale gelmiştir. Artık piyaz mı yaparsınız, pilaki mi yaparsınız, yoksa kuru fasulye/pilav mı yaparsınız, size kalmış…

8. Latte İçin Süt Köpürtebilirsiniz

Süt köpüğü yapmak için sadece kavanoza ihtiyacınız var. Bir kavanoza bir miktar süt boşaltın. Kavanozu sıkıca sallayın ve 30 saniye mikrodalga fırında bekletin. Latte yapmak için gerekli olan köpüklü sütünüz hazır. Afiyet olsun 🙂

9. Narenciyeden Daha Çok Su Çıkarabilirsiniz

Eğer narenciye sıkacağınız yoksa, naparsınız? Portakalı, limonu ortadan ikiye bölüp elinizle sıkmaya çalışırsınız. Bu noktada limonu, portakalı, greyfurtu mikrodalga fırına atıp 10 saniye bekletin. Daha sonra meyvenin soğumasını bekleyin ve meyveyi ortadan ikiye kesin. Portakalın, limonun suyunu daha iyi sıkacağınızı, daha çok su elde edeceğinizi göreceksiniz.

10. Patates Cipsi Yapabilirsiniz

Eğer canınız feci şekilde cips çektiyse ve markete gitmeye üşeniyorsanız iyi bir haberimiz var. Zira patatesleri ince dilimler halinde kesip üzerine biraz ayçiçek yağı ve bir tutam tuz gezdirdikten sonra mikrodalga fırında 3-4 dakika bekletirseniz mis gibi ev yapımı Lays elde etmiş olursunuz.

11. Toprağı Arındırabilirsiniz

Eğer toprağa tohum ekecekseniz öncelikle toprağın steril olmasını istersiniz. Bunun için hazır sterilize edilmiş toprak satın alabilirsiniz. Ancak bahçenizdeki toprağı kullanmak isterseniz bu toprağın içindeki zararlı maddeleri ve otları ortadan kaldırmak isteyeceksinizdr. Bunun için kullanacağınız toprağı 2-3 farklı kaseye doldurup mikrodalga fırında 2 dakika bekletirseniz toprağınız sterilize olur ve içindeki zararlı kimyasallardan vs. arınır.

Daha fazla pratik bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kafasına Mikrodalga Fırın Yapıştıran Genç Ölümden Döndü! Bu Çılgınlığın Sebebi Neydi?

Okuduğuna değdi mi?

2 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar D. Bayram

Ankara, Bilkent, Belgesel, Sigara & Spotify.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

leon poster

Emoji Perdede Bu Hafta: Léon: The Professional Hakkında Bilinmeyenler 👨‍👧🍼

black mirror

Black Mirror 4. Sezonun En Rahatsız Edici Bölümünü Açıklıyoruz! 😐