in

Sanat Dünyası Ayakta! Mona Lisa’nın Nü Taslağı Bulundu!

-SPONSOR REKLAM-

Sanat tarihinin en ünlü ve gizemli kadını Mona Lisa bir kez daha gündemde.

Fransız küratör Mathieu Deldicque, 150 yıldır sergilenmekte olan bir kara kalem resmin Leonardo da Vinci’ye ait olduğunu ve çizimin ünlü Mona Lisa resminin taslağı olduğunu söyleyerek sanat dünyasında büyük bir heyecan yarattı.

Mona Lisa’nın Gizemi Çözülüyor

“Mutlu mu, mutsuz mu?”, “Kutsal kasenin yeri bu tabloda mı saklı?”, “Bu tabloda Mona Lisa neleri gizliyor?” gibi pek çok sorunun hedefinde olan Mona Lisa’yı bilmeyen yoktur.

Sanat tarihinin çözülemeyen pek çok gizemini içinde barındıran tabloyla ilgili yeni bir iddia ise Fransız küratör Mathieu Deldicque tarafından ortaya atıldı.

Monna Vanna olarak bilinen bir kara kalem resmin bugüne kadar Leonardo da Vinci’nin stüdyosunda çizildiği biliniyordu ancak resmi bizzat da Vinci’nin yaptığı düşünülmemişti. Fakat uzmanlar, artık bu resmi da Vinci’nin Mona Lisa’nın taslağı olarak yaptığı görüşünde.

Testler Louvre Müzesi’nde Yapıldı

Paris’teki Louvre Müzesi’nde yapılan testlerin ardından küratörler resmin “en azından kısmen” Leonardo da Vinci tarafından yapıldığını düşünüyor. Bunun nedeni ise resmin ünlü ressama ait pek çok iz taşıyor olması.

“Resimde yüzün ve ellerin çizimindeki kalite kesinlikle eşsiz… Burada Leonardo’nun hayatının son dönemlerinde Mona Lisa’ya paralel olarak çalıştığı bir esere bakıyoruz. Neredeyse kesinlikle bir yağlı boya işi için bir ön çalışma olduğunu söyleyebiliriz.”

-SPONSOR REKLAM-

Mathieu Deldicque

Eserin Kalitesi Çok Yüksek

Louvre Müzesi’nin muhafaza uzmanı Bruno Mottin de resmin yapıldığı tarihin Leonardo da Vinci’nin hayatının son dönemleriyle örtüştüğünü ve eserin ‘çok yüksek kaliteli’ olduğunu belirtiyor.

Deldicque tarafından, resmin Mona Lisa’nın taslağı olduğuna yönelik sunulan bulguların arasında şunlar yer alıyor:

*Eller ve vücutlar neredeyse aynı.

*Potrelerin boyutları nerdeyse denk.

*Figürün etrafına açılan küçük delikler, figürün tuvalde kullanmaya yönelik olduğu fikrini uyandırıyor.

Neden Tamamı Denilemiyor?

Ünlü ressamın bu çizimde kısmen katkısı olduğunun öne sürülmesinin nedeni ise  resimdeki figürün kafasının hemen üstündeki taramaların sağ elini kullanan biri tarafından yapıldığının tespit edilmesi. Leonardo da Vinci ise solak.

“İhtiyatlı olmaya devam etmeliyiz. Bu iş biraz vakit alacak. Bu resim üzerinde çalışmak çok zor çünkü resim epey narin.”

Mona Lisa Kim?

Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan Mona Lisa’daki kadının kim olduğu da uzun yıllar boyunca konuşuldu, merak edildi.

Uzmanlar, Mona Lisa’nın Floransalı yönetici Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa Gherardini’nin portresi olduğunu düşünüyor.

-SPONSOR REKLAM-

Okuduğuna değdi mi?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

tdk

TDK’dan 2. Oturgaçlı Götürgeç Vakası! Türkçeleştirilen Yeni Kelimeler Oldukça Şaşırtıcı!

Başkent Ankara Sokaklarından Fantastik Manzaralar