in

Arabesk Müziğin Efsanesi Bilinmeyen Yönleriyle Müslüm Gürses…

7 Mayıs 1953’de Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi Müslüm Gürses… Ünlü olmadan önceki ismi Müslüm Akbaş’tı. Zeyno ve Ahmet isimlerinde iki kardeşi olan Gürses’in babası çiftçilikle uğraşıyordu ve aynı zamanda bağlama çalan bir insandı. Annesi Emine tipik bir köy kadınıydı. Müslüm Gürses’in ilk yılları Şanlıurfa’da geçti. Daha sonra ekonomik sıkıntılardan dolayı aile Adana’ya göç etmek zorunda kaldı. Müslüm Gürses daha çocuk yaşta ayakkabı boyacılığından terzi çıraklığına kadar birçok işle uğraşmıştı. Gürses daha o zamanlarda başlamıştı türkü söyleyeme. Bağlama çalmayı çok seviyordu. Şarkıcılığı meslek olarak seçeceği o zamanlardan belliydi. İlkokuldan mezun olduktan sonra eğitim hayatına devam etmemişti. Müslüm Gürses, 1967 yılında Adana’ da bir çay bahçesinde düzenlenen ses yarışmasına katılmayı çok istiyordu. Babası ne kadar engel olmaya çalışsa da yarışmaya katıldı ve birinci oldu ve bu yarışma sayesinde Çukurova Radyosu’nda sanatçı oldu. O dönemde Akbaş olan soyadını Gürses olarak değiştirdi.

Müslüm Gürses’in Aile Hayatı

Arabesk müziğin Müslüm Baba’sı Müslüm Gürses’in geçmişinde büyük bir aile trajedisi de var. Babasıyla arası açık olan Müslüm Gürses, filmlerde bile rastgelemeyeceğiniz olaylar yaşamıştır. Daha önce ağabeyi öldürülen sanatçının, ailesi ile Adana’ya göç ettikten sonra başlarına daha korkunç bir olay geldi. Babası Mehmet Akbaş, eşi olan Emine Akbaş’ı öldürmüştür. Bu trajik olaydan sonra baba-oğul uzun süre bir araya gelmemiştir. Daha sonra Mehmet Akbaş uzun yıllar cezaevinde kaldıktan sonra Şanlıurfa’ya giderek tekrar evlenmiştir.

Müslüm Gürses’in Yükselişi

Bir gün Mehmet adındaki arkadaşı, bir gazinonun assolisti olan Sadık Altınmeşe rahatsızlanmasından dolayı onun yerine çıkması için Gürses’e teklifte bulunur.Göstermiş olduğu müthiş performanstan sonra mikrofonu elinden hiç bırakmaz. Bu olay terzihane de çalışırken söylediği, ”Talih Kuşu Bir Günde Şaşırır Bize Konar” şarkısıyla özdeşleşir. Büyük çıkış yakalayan Gürses, 1968 yılında albüm yapmak için İstanbul‘a gelir. Bu şekilde ilk plağı olan “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” yı çıkarmıştır. Gün geçtikçe ülke çapında tanınan Müslüm Gürses, şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesi sırasında büyük bir kaza geçirdi.Tarsus Adana yolunda şoförün uyuya kalması sonucu arabası param parça olur ve şoförü hayatını kaybeder. Alın kemiği kırılan Müslüm Gürses’i doktorlar öldü diye morga kaldırır. Ünlü sanatçı gözlerini morgda açar, yaşadığını son anda fark edilip ameliyata alınır. Bu kaza tüm hayatını değiştirmiş hiç bir zaman eskisi gibi olamamıştır. Artık; koku alamayacak, az işitecek, yavaş konuşmak zorunda kalacaktır. Ciddi ameliyatlar geçiren Gürses’in beynine plaka takıldı. Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul’da Palandöken firması ile çıkış parçası olan “Sevda Yüklü Kervanlar”ı içeren “Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma” isimli 45’lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak o zamanların rekor kırdı.

Müslüm Gürses’in Aşk Hayatı

Müslüm Gürses, yaşadığı onca şeyden sonra Muhterem Nur’la tanışması hayatının dönüm noktası oldu. Müslüm Gürses gençliğinden beri hayranlığını dile getirdiği ünlü oyuncu Muhterem Nur ile 1982 yılında çıktığı Malatya turnesinde tanıştılar ve aradan geçen 3 senenin ardından hayatlarını birleştirdiler. Müslüm Gürses, “Gözümü onunla açtım, onunla kapatıyorum ” dediği Muhterem Nur’u hayatı boyunca sevgisinden ve saygısından hiçbir zaman ödün vermedi.

Müslüm Gürses ile 90’lı Yıllar

90’lı yılların başında gördüğü büyük ilgi üzerine ortaya çıkan ve Müslümcüler olarak anılan büyük bir fanatik kitlesi, hayata duydukları öfkeyi kendi bedenlerine zarar vererek çıkarmaya çalışıyorlardı. Şarkıcının zaman zaman uyarılarına rağmen konserlerinde birçok dinleyici kesici aletler kullanarak kendilerine zarar veriyorlardı. Arabeskin içinde bir alt kültür olarak kendini var eden bu durum, Gürses şarkılarına olan ilgiyi körüklüyordu. Az konuşan ve medyada çok az rastladığımız ünlü şarkıcı zaman içinde hayatımızda daha fazla yer edinmeye başladı. Teoman, Tarkan ve Nilüfer gibi isimlerin şarkısını seslendirerek adeta değişimin sinyallerini vermişti. Müslüm Gürses, kendisine saygı ve sevgiyle yaklaşan yeni dinleyici kitlesiyle, ”Rock İstanbul 2004” festivalinin de aralarında bulunduğu açık hava konserleriyle bir araya geldi. Yazar Murathan Mungan’la ”Aşk Tesadüfleri Sever” isimli albüme imza atan Müslüm Gürses, bu albümde, Mungan’ın Türkçe sözler yazdığı, David Bowie’den Garbage grubuna, Leonard Cohen’den Björk’e birçok yabancı müzisyenin bestesini başarıyla seslendirdi. Usta sanatçı 18 Kasım 2012 yılında geçirdiği kalp ameliyatı sonrası yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 3 Mart  2013 sabahında hayata gözlerini yumdu.

Yorum

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

İkinci El Gelinlik Satın Almak Sandığınız Kadar Kötü Değil

Bilim Adamları Beyne Bilgi Yüklemenin Yolunu Buldu!