in ,

Pazar Köşesi (5-12 Haziran 2017)

Emoji crew olarak gündemin nabzını tutmak, en farklı, en merak edilen soruları cevaplamak bizim işimiz. Hadi gelin bu hafta neler olmuş, neleri kaçırmışsınız hep birlikte göz atalım.

Dünya Gündemi

Dünyanın dört bir yanında ilgi uyandıran olaylar emoji yorumlamasıyla karşınızda.

Her Üç Öğrenciden Biri Zorbalıkla Karşı Karşıya

zorbalık nedir

ZorbalıkHer sabah okula güven içerisinde yolladığınız çocuklarımız en sık karşılaştığı davranış biçimi. Üstelik rakamlara göre tüm dünyadaki her 3 çocuktan 1’i zorbalığa maruz kalıyor. Okul yönetimleri ise bu duruma karşı doğru politikaları geliştiremiyor ve çoğu zaman durumu göz ardı etmeyi tercih ediyor. Bu da durumu daha büyük bir problem haline getiriyor.

Tüp Bebekleri Kendi Spermleriyle Dölleyen Doktor Mahkemeye Verildi

tüp bebek uzmanı jan karbaat

Hollanda’da yürütülen bir dava, tıp etiği kavramını bir kere daha gündeme taşıdı. Sahibi olduğu tüp bebek kliniğinde donörlar yerine kendi spermlerini kullanmakla suçlanan Jan Karbaat en az 19 çocuğun biyolojik babası olduğu tahmin ediliyor. Bu skandalın ortaya çıkma hikayesi ise oldukça enteresan!

İnsanoğlunun Yolu Diğer Uzaylılarla Neden Kesişmiyor?

evren yıldızlar

Uzayda bizim dışımızda bir yaşam formu olup olmadığı oldukça uzun zamandır merak konusu.Hem bilim dünyasını, hem de bilim kurgu aleminin hakkında teoriler ürettiği dünya dışında yaşam formlarında neden hala bir haber alamadığımız ise büyük bir gizem. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Oxford Üniversitesi akademisyenlerinin bu konu hakkında bir fikri var. Ortaya atılan teoriye göre insanoğlunun uzayda var olan başka bir medeniyetle iletişim kurmamasının nedeni evrenin ısısı.

Apple, Yeni Ürünü HomePod’u Tanıttı

apple home pod ev asistanı

Teknoloji devi Apple, ev teknolojisi ürünlerinde kullanıcıya sanal asistanlık yapan ve Siri aracılığıyla çalışan yeni akıllı hoparlörünü tanıttı. Amazon ve Google gibi rakiplerine karşı bir hamle yaparak, ev teknolojileriyle ilgili ürün geliştirmeye başlayan Apple’ın bu hamlesi teknoloji dünyasında heyecan yarattı. Apple HomePod satışlarına yıl sonunda başlayacak.

Uyuyan Güzel Masalı Gerçek Oldu!

1 yıldır uyuyan bebek anya

Rusya’nın Pervouralsk kentinde Anya isimli 6 aylık bir bebeğin başına gelenler, adeta Uyuyan Güzel masalında yaşananları anımsatıyor. Henüz 6 aylık olan Anya annesini emdiği sırada uykuya daldı ve yaklaşık bir hafta aralıksız uyudu. Bir türlü uyandırılamayan bebek, hastaneye kaldırıldı. Ancak doktorlar Anya’nın neden uyanmadığına dair henüz bir cevap bulabilmiş değil.

Okyanuslardaki Plastik Atık Sayısı Balık Sayısını Geçmek Üzere!

okyanus kirliliği boyutları

Yapılan araştırmalara göre, artan okyanus kirliliğinin bir sonucu olarak 2050 yılında okyanuslarda balıktan fazla plastik atık olacak! Birleşmiş Milletler Okyanus Konferansı’nın ilki bu yıl New York’da düzenlendi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres okyanuslarla ilgili ilk BM konferasının açılışını yaparken, okyanusların “hiç olmadığı kadar tehlike altında” olduğu uyarısında bulundu.

Müzik Piyasası Artık İnternet Dünyasından Para Kazanacak

spotify görseli

İnternet dünyası, fiziksel müzik dünyasını yendi.Bu yıl ilk defa dünya çapında müzik satışında internetten elde edilen gelir, CD ya da plak gibi fiziksel albüm satışından elde edilen geliri geçecek.

Dünyanın İlk Vegan Kumaşı Türkiye’de Üretildi

havlu dizini

Bursa merkezli İpeker Tekstil bir ilke imza atarak dünyanın ilk vegan kumaşını üretti. Türk tekstili için oldukça olumlu bir gelişme olan “vegan sertifikalı” kumaşlar İsviçre ve Almanya’daki test-onay süreçlerinden tam puan almayı başardı. Bu kumaşları kullanacak global firmalar TR ile başlayan sertifika numarasını kullanmak zorundalar.

Günlük Alışkanlıklarımız Kişiliğimiz Hakkında İpuçları Veriyor

kişilik ve karakter

Acı soslu yemek sevip sevmemenizin kişiliğimiz hakkında ipuçları verdiği biliyor muydunuz?BBC’de yayınlanan bir araştırma bizlere sıradan gelen pek çok günlük alışkanlığımızın kişiliğimiz hakkında pek çok ipucu verdiğini ortaya koyuyor. Hangi yemekleri sevdiğiniz, koltuğa nasıl oturduğunuz sizler ve kişiliğiniz hakkında oldukça fazla şey söylüyor. Örneğin dışadönük insanların sıcak bir banyodan daha çok keyif aldığını biliyor muydunuz?

Tek Başına Brezilya’da Koca Bir Orman Yarattı!

Antonio Vicente brezilyada orman yarattı

Daha önce sizlerle tek başına koca bir orman yaratan Orman Adam’ın hikayesini paylaşmıştık. Ne şanslıyız ki dünyanın diğer ucundan da benzer bir hikaye geldi. Brezilya’da yaşayan Antonio Vicente uzun yıllar boyunca, tüm engellere rağmen verdiği mücadele sonucunda kocaman bir orman ailesine sahip.

Dünyanın Bilinen En Eski Faili Meçhul Cinayeti: Ötzi

dünyanın en eski cinayeti ötzi

Dünyada bilinen en eski cinayetin bundan 5300 yıl önce yaşandığını biliyor muydunuz? Peki bizler bu cinayeti ne sayesinde mi biliyoruz? 1991 yılında bedeni İtalya’nın kuzeyinde bulunan Ötztal Alpleri’nin tepelerinde bulunan Otzi sayesinde.

Emoji Gündemi

Tüm hafta bizler de sizlere daha iyi içerikler hazırlamak için çalıştık ve bakın ortaya neler çıktı!

Yazın Korkulu Rüyası Sivrisinekler Hakkında Ne Kadar Şey Biliyorsunuz?

sivrisinek çeşitleri aedes cinsi

Vızzzz…

Bu sesin sahibini hepimiz tanıyoruz. Sinir bozucu sesleri, insanı yaz gecesi uykularından alıkoyan ısırıklarıyla aramıza geri dönmeye hazırlanan sivrisineklere hazır mısınız? Peki en büyük düşmanınızı ne kadar tanıyorsunuz?

Evde Bira Yapımı

evde bira yapımı hakkında bilmeniz gerekenler

Sıcak yaz günleri geldi çattı!

O halde sıcak yaz akşamları, serinlemek için buz gibi bir şeye ihtiyacımız var: bira!  Bira da içimizi ferahlatıyor ama bir yandan da cebimizi yakıyor. Tablo böyle hüzünlü bir hal alınca insanlar daha uygun maliyete daha çok bira nasıl içebiliriz dediler. Çözümü birayı evde yapmakta buldular. İşte karşınızda evde bira yapımına dair tüm detaylar, hem de emoji farkıyla.

Çevre Kirliliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çevre Kirliliği Hakkında Herşey Henderson adası dünyanın en kirli adası

Dünyanın kanseri çevre kirliliği gittikçe daha görünür ve ciddi bir probleme dönüşüyor. Sanayi devrimi ile başlayan bu kirlilik gün geçtikçe hızla artıyor ve dünyaya onarılmaz şekillerde zarar veriyor. Çevre kirliliği hakkında yeterli bilgiye sahip olursak belki bu gidişata dur deme şansımız olur. Böylece dünyayı bu dertten kurtarabiliriz. Çevre kirliliği nedir, türleri nedir, nasıl önüne geçilebilir, bu konuda çekilmiş ön plana çıkan belgeseller hangileridir? Tüm bu soruların cevabı çevre kirliliği yazımızda.

Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

saç dökülmesi

Erken yaşta kelleşmeye mi başladınız? Yalnız değilsiniz. Hem ülkemizde, hem de dünyada pek çok insan kellikle mücadele etmeye çalışıyor. Üstelik yeni teknolojilerle birlikte gelişen saç ekimi yöntemleriyle kellik ve saç dökülmesiyle mücadele etmek çok kolay. İşte karşınızda her geçen gün daha da yaygınlaşan ve daha etkili sonuçlar veren saç ekimi işlemiyle ilgili A’dan Z’ye her şey.

Nörobilime Göre 5 Maddede Mutlu Olmanın Yolları

Mutluluk herkesin peşinde koştuğu, ancak pek çok insanın kolay kolay deneyimleyemediği bir duygu. Kimilerine göre onu elde etmek büyük bir sırrın parçası, kimilerine göre küçük şeyler mutluluğun anahtarı… Peki sizi neler mutlu ediyor? Daha da önemlisi beyninizi neler mutlu ediyor? İşte bu soruya nörobilim dünyası bir cevap bulmuş. UCLA’daki Nörobilim bölümünde doktorasını tamamlayan ve  The Upward Spiral‘in yazarı olan Alex Korb mutluluğun anahtarının çok küçük şeylerde saklı olduğunu iddia ediyor. Korb’a göre mutlu olmanın yolları sadece 5 adımda gizli.

Quentin Tarantino Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek

Quentin Tarantino Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Quentin Tarantino, modern sinema dünyasının en önemli isimlerinden biri şüphesiz. Alfred Hitchcock silüetleriyle, Michale Scorsese New York ile, Stanley Kubrick kılı kırk yaran hassasiyetiyle, Nuri Bilge Ceylan da fotoğrafı andıran görüntüleriyle bilinir. Quentin Tarantino ise renkli üslubu, bitmek bilmez heyecanı ve bir miktar şiddet sahneleriyle bilinir. Pespaye olarak adlandırılabilecek gündelik hayat unsurlarını alıp sanat formuna sokabilen ve hiç kimseye benzemeyen bir insan Tarantino. Bu nedenle Tarantino sinemasını anlamak için öncelikle Tarantino’nun gençliğini, hobilerini, sinema dilini bilmek gerekir.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Quentin Tarantino Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Quentin Tarantino Hakkında 20 Şaşırtıcı Gerçek

fayton hakkında her şey

Nostaljik Turların Vazgeçilmezi Faytonlar ve Haklarında Bilinmeyenler!