in ,

Yok Artık!

Selfie Çekmek En Çok Hindistan’da Öldürüyor

Selfie Modası Öldürüyor!

Gelişen teknolojiyle hayatımıza giren ve bir anda dünya çapında büyük bir akıma dönen selfie uzun bir süre daha popülaritesini kaybedecek gibi gözükmüyor. Türkçe’ye özçekim olarak çevrilen bu akım en mutlu anları resmetmek için kullanılıyor olsada birçok farklı tuhaf kazaya ve hatta ölümlere de yol açabiliyor.

Rakamlara göre 2015 yılında köpek balığı saldırısında hayatını kaybeden insan sayısından daha fazla sayıda kişi selfie çekmeye çalışırken hayatını kaybetti. Hindistan’da yapılan bir araştırma ise selfie ölümleriyle ilgili çok daha şaşırtıcı bir gerçeği ortaya koyuyor.

Hindistan, Selfie Ölümlerinin Merkezi

Selfie Çekmek En Çok Hindistan'da Öldürüyor

Delhi’de bulunan Indraprastha Institute of Information ve Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesi ortaklığında yapılan araştırma gösteriyorki Hindistan özçekim ile ilişkili olan ölüm vakalarında Hindistan oldukça ön plana çıkıyor.

Araştırmacılar 2014 Mart ve 2016 Eylül ayı arasında yaşanan selfie ile ilişkili kazaları incelediklerinde yaşanan 127 ölümlü kazadan 76’sının Hindistan’da gerçekleştiğini farketmişler. Araştırma sonucunda böylece dünyanın en kalabalık 2. nüfusuna sahip olan Hindistan’ın selfie ölümlerinde bir numarada yer alma ünvanına da sahip olmuş.

İkinci sırada Pakistan

İlk sırada yer alan Hindistan’ı, 9 ölüm vakası ile Pakistan takip ediyor. Listenin devamında 8 ölüm vakasıyla Amerika, 6 ölüm vakasıyla Rusya yer alıyor.

Tuhaf Selfie Kazaları

Selfi çekmeye çalışırken yaşanan kazaların ve ölümlerin oldukça farklı sebepleri mevcut. Bu sebeplerin arasında yüksekten düşmek ve elektrik çarpılmak bulunuyor. İşte ölümle sonuçlanan bazı selfie çekme girişimleri:

Selfie Çekmek En Çok Hindistan'da Öldürüyor

*Silahla şaka olmayacağının en iyi örneği olan bu selfie kazası Meksika’da gerçekleşmiş. 2014 yılında elinde bir silahla selfie çekilmeye çalışan 21 yaşındaki Oscar Otero silahın ateş alması sonucu ölümcül bir yara almış. Hastane yolunda hayatını kaybeden Otero’nun sosyal medya hesaplarına bakıldığında oldukça selfie düşkünü biri olduğunu söylemek mümkün.

Benzer bir silahlı selfie vakası Hindistan’da da yaşandı. Bir oğlan cocuğu babasının silahıyla fotoğraf çekilmek istiyor ve emniyeti açık silah selfie sırasında patlıyor.

Selfie Çekmek En Çok Hindistan'da Öldürüyor

*İspanya’da bulunan oldukça meşhur Puente de Triana köprüsünde selfie çekilmeye çalışırken dengesini kaybedip düşen genç kadın bir başka selfie kurbanı.2014 yılında gerçekleşen olayda 23 yaşındaki Polonyalı genç kadın 45 metrelik köprüden aşağı düşerek hayatını kaybetti.

*İşin içine büyük dalgaların karıştığı bir başka selfie kazası Filipinlerde yaşanıyor. Bir arkadaşlarının doğum günü sonrasında grupça selfie çekilmeye çalışırken yaşanan kazada 18 yaşındaki Chezka Agas hayatını kaybetmiş. Rüzgargülleriyle fotoğraf çekilmeye çalışan gençler sahile gelen oldukça güçlü bir dalgayı farketmemişler ve dalganın vurmasıyla birlikte dağılan gruptaki diğer gençler yaralanırken, Agas hayatını kaybetmiş.

Selfie Çekmek En Çok Hindistan'da Öldürüyor

*Ramon Gonzalez Puerto Rico’lu bir rap şarkıcısı. Pek çok meşhur şarkısı bulunan genç şarkıcı New York’a ailesini ziyaret motorsikletliyle gitmek için yola çıkıyor. Ancak yolculuk Gonzalez’in motorsiklet kullanırken selfie çekmek istemesiyle birlikte kötü sonuçlanıyor.Motorsikletin kontrolünü kaybeden Gonzalez karşıdan gelen bir araçla çarpışarak yaşadığı kaza sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybediyor.

Selfie Çekmek En Çok Hindistan'da Öldürüyor

*Hindistan’da gerçekleşen kazalarda biri ise hızlı tren hattında gerçekleşiyor. Tren hattının üzerinde bir anıları olmasını isteyen iki genç raylardaki yüksek elektrik akımı nedeniyle hayatlarını kaybediyor.

Trenlerle gerçekleşen selfie kazalarından birindeyse  Chennai kentinde treni arkasına alarak resmini çekmek isteyen 16 yaşındaki genç selfie çekerken hayatını kaybetti. Hindistan’da gerçekleşen özçekim kazalarının büyük çoğunluğu trenler hatlarında gerçekleşiyor.

Selfie Çekmek En Çok Hindistan'da Öldürüyor

*Hindistan’da gerçekleşen bir başka kazada ise 18 yaşındaki bir öğrenci, bir kayanın tepesinde selfie çekerken arkasındaki baraja düşerek yaşamını yitirdi. Onu kurtarmak için baraj suyuna atlayan öğrenci de hayatını kaybetti.

*Selfie teknolojisi kendi ünlülerini de yarattı. Rus Kirill Oreşkin, 17.900 takipçiye sahip ve binaların tepesinde çektiği ürpertici selfielerle meşhur bir isim. Bu ünlü ismi örnek alan 17 yaşındaki Drewsssik  yüksek bir binada selfie çekmeye çalışırken 2015 yılında hayatını kaybetti.

Selfie Ölümleri İçin Önlem

Dünyada gittikçe artan selfie ile ilişkili ölüm vakaaları pek çok girişimciyi de harekete geçirdi. Geliştirilmeye çalışılan yeni teknolojilerle tehlikeli yerlerde selfie çekilmeye çalışan kişileri uyaran bir uygulama ortaya konmaya çalışılıyor. Farklı şirketler tarafından bu yönde geliştirilen teknolojiler şimdilik kullanıma açık olmasa da test aşamasında büyük bir başarı gösterdikleri söylenebilir.

Ancak unutmayın bir yerde fotoğraf çekilmenin tehlikeli olup olmadığını anlamak için her zaman bir uygulamaya ihtiyacımız yok. Anın büyüsüne ve heyecanına kapılmak yerine, sağduyunuzu kullanmamız yeterli olacaktır. Hepinize güvenli selfieler! ☺️

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

emojum

Türklere Özel Emoji Klavyesi: Emojum

sabahları kalkmak

Sabahları Kalktığınız Zaman Yapmamanız Gereken 7 Şey