in ,

Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi!

Yaza merhaba demek üzereyiz!

Serinlemeye çok ihtiyacımızın olacağı günler geliyor.

Isınmak için bir şeyler içmek yerine artık serinlemek için bir şeyler içme zamanı… Bu bakımdan bu yaz yeni bir şeyler denemenizi sağlamak amacıyla soğuk kahve tarifleri sunmak istiyoruz size. Hem de evde hemen hazırlayabileceğiniz pratik tarifler…

Fakat önce bir meseleyi aydınlığa kavuşturmamız lazım.

Soğuk Kahve vs Buzlu Kahve

Soğuk kahve ve buzlu kahve arasında aslında sandığınızdan daha çok fark var. Buzlu kahve yapmak için sıcak kahveye direkt buz eklersiniz ki buna Japon yöntemi denir. Soğuk kahvede ise buz eklemezsiniz. Kahvenizi oda sıcaklığında soğumaya bırakırsınız.

Oda sıcaklığında bekletme yöntemiyle yapılan soğuk kahve, daha tatlı ve yumuşak bir içime sahiptir. Japon yöntemiyle yapılan buzlu kahve ise sıcak kahve aromalarını muhafaza eder ve kahveyi bir miktar ekşitir.

Pek çok insan soğuk kahvenin, sıcak kahveden daha çok kafein içerdiğini düşünür, ancak bu doğru değildir. Sıcak su, oda sıcaklığındaki suya kıyasla kafeinin ortaya çıkmasına daha çabuk yardımcı olur.

Sıcak kahve ortalama 5 pH değerine sahiptir. Sütün asit değeri pH 4, biranınki ise pH 6’dır. Ancak araştırmalar soğuk kahvenin, sıcak kahveden %67 oranında daha az asidik olduğunu göstermektedir. Bir kahvenin asidik değerinin yüksek olması her zaman köt bir şey değildir, ancak asit değeri daha makul olan soğuk kahveyle, daha enteresan içecekler yapılabilir.

Şimdi size french press ya da kahve makinesiyle yapabileceğiniz birbirinden lezzetli soğuk kahve tarifleri sunuyoruz. Her gün bir tanesini deneyerek favorinizi bulabilirsiniz!

1. Klasik Soğuk Kahve

Malzemeler

2 geniş kap. (Biri kapaklı olmalı.)

Süzgeç

200 gram kalın kahve çekirdeği

7 bardak su

12 saat sabır

Pek çok kahve demleme yöntemine nazaran, soğuk damlama yöntemi pahalı alet ya da uzmanlık gerektirmez. Mutfağınızda bulunan malzemelerle de gayet güzel soğuk kahve yapabilirsiniz.

Bu tarifin en zor kısmıysa 12 saatlik bekleyiş. 1:4 ya da 1:5 kahve-su oranına sadık kaldığınız sürece istediğiniz kadar soğuk kahve yapabilirsiniz. Kahve tadını daha yoğun almak isterseniz bekleme süresini birkaç saat artırabilirsiniz.

2. Coco-brew

Malzemeler

100 ml. soğuk kahve konsantresi

300 ml. Hindistan cevizi suyu

Buz

Klasik soğuk kahve tarifi gibi coco-brew de oldukça zahmetsiz bir yapılışa sahip. 1 ölçek soğuk kahveye 2 ölçek Hindistan cevizi suyu karıştırın. Karışıma buz eklemeyi unutmayın ve keyfinize bakın!

Yoga yapan kişiler, hindistan cevizi suyunu çok severler, zira hindistan cevizi suyu canlandırıcı bir etkiye ve aromaya sahiptir. Eğer Hindistan cevizi suyunun kahveyle “bi garip” olduğunu düşünüyorsanız aklınıza hala sıcak kahveye kayıyor demektir. Ancak içtikçe soğuk kahve ve hindistan cevizi suyunun muhteşem bir ikili olduğunu göreceksiniz.

3. Kahveli Çubuk Dondurma

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

Bir bardak soğuk kahve

3 yemek kaşığı konsantre süt

Çubuk dondurma kalıbı

Çubuk

İsteğe bağlı normal süt ve tatlandırıcı

Evet, kahveli çubuk dondurma da yapabilirsiniz. Kahveli dondurma yeni bir şey değil, ancak tariflerin pek çoğu buzlu kahveye yönelik hazırlanmıştır. Bu da dondurmanın tazeliğini yitirmesine neden olur. Ancak soğuk kahve ile yapacağınız kahve dondurması tadından ödün vermez. Çünkü damlama yöntemiyle yapılan soğuk kahve tazeliğini birkaç hafta koruyabilir.

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Soğuk kahve ve şekerli yoğun sütü karıştırın. İsteğe göre tatlandırıcı ve normal süt de ekleyebilirsiniz kıvamı ayarlamak için. Sonra bu karışımı kalıplara dökün, çubukları yerleştirin ve bir gece buzlukta bekletin. Buzluktaki diğer şeylerin aromasının sinmemesi için kalıpları streç filmle kaplayabilirsiniz.

Kan ter içinde uyandığınız bir temmuz sabahı, kahvaltıdan önce bir adet kahveli çubuk dondurma yiyerek kendinizi şımartmak istemez misiniz?

4. Kahveli Dondurma

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

Yarım bardak soğuk kahve

2 bardak krema

1/3 litre yoğun süt

1 yemek kaşığı Kahlua

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Kulağa kışkırtıcı geliyor değil mi? Aynen öyle. Ancak birazcık emek vererek bu lezzetli dondurmayı siz de evinizde yapabilirsiniz. Kahlua, soğuk kahve ve yoğun sütü karıştırın. Daha sonra kremayı şekil alana dek karıştırın. Kahve-kahlua-süt karışımını kremanın içine ilave edin. Bu karışımı buzlukta 2-3 saat bekletin.

Kahveli dondurmanın içinde görece daha az kafein olmasına rağmen verdiği serinlik ve kahve tadıyla bu yaz vazgeçilmezlerinizden biri olabilir.

5. Kahveli Buz Parçaları

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

Soğuk kahve

Buz parçaları

Sabır

Kahveli buz parçaları yapmak o kadar kolaydı ki adına tarif bile denemez. Buz parçalarını soğuk kahvenin içine atıyorsunuz. İşte bu kadar!

Termosun içine buz parçalarını koyup soğuk kahve keyfini piknik yerinde bile çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken kahve parçalarını ısı geçirmeyen kaliteli bir termosun içine koymak ve canınız soğuk kahve çektiğinde termosun içindeki buz parçalarını bir bardağa koyup erimesini beklemek.

Hava sıcaklığına bağlı olarak soğuk kahvenizi yudumlamanız için gereken süre değişebilir. Bu nedenle malzeme listesinde sabır da yer alıyor! Unutmadan ekleyelim, buz parçalarının erimesi için biraz su ilave etmeniz gerekir. Ancak fazla su dökmemeye özen gösterin.

6. Bademli Kajulu Kahve

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

Soğuk kahve

Tatlandırmak için badem, kaju ya da hindistan cevizi sütü

Buz

Coco-brew’de hindistan cevizi ve soğuk kahvenin ne kadar leziz olabileceğinden bahsetmiştik. Aynı şekilde hindistan cevizi, kaju, ceviz gibi yemişlerin sütü de soğuk kahveyle şahane olur.

Çünkü soğuk kahve duru tadıyla bu tür sütlerin aromasını almanıza kolaylık sağlar. Hem kahve tadı alırsınız, hem de bu lezzetli yemişlerin tadını alırsınız. Soğuk kahvenize bu sütlerden birini ilave ederken sütün kahve içinde çözünmesini dikkatle izleyin, çok keyifli olduğunu göreceksiniz.

Bu kısa seyirden sonra badem sütü ve soğuk kahve karışımından bir yudum alıp keyfinize bakın. Badem, kaju veya hindistan cevizi aromasının kahveyle olan uyumunu çok beğeneceğinize emin olabilirsiniz şimdiden.

7. Portakallı Soğuk Kahve

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

2 yemek kaşığı portakal şurubu

Bir bardak soğuk kahve

Süslemek için iki adet vişne

Süslemek için portakal kabuğu

Buz

İsteğe bağlı viski

Özellikle bunaltıcı yaz gecelerinde biraz gevşeyip serinlemek için bundan daha güzel bir içecek olamaz. Portakal şurubunu soğuk kahveye ilave edin. İyice karıştırın. İçine süsleme amaçlı ve isteğe bağlı olarak iki adet vişne ve portakal kabuğu ekleyin. İyice karıştırın. (Eğer biraz şımarmak istiyorsanız da bir miktar viski ilave edebilirsiniz bu leziz karışıma.)

8. Kahve & Tonik

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

Taze yapılmış soğuk kahve

Tonik

Buz

Bazı kişiler için tonik ve kahve, siyah ile beyaz kadar ayrı şeylerdir. Tonik kahve herkese hitap etmese bile en az bir sefer denenmesi gerekir.

Özellikle son zamanlarda espresso, tonik, buz ve turunçgiller aroması içeren bir malzeme ile yapılan karışım popüler olmaya başladı. Ancak siz bu tarife sadık kalıp içeceğinizi süslemek için limon, antep fıstığı ve kuşdili gibi şeylerle de süsleyebilirsiniz.

9. Soğuk Espresso Martini

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

45 ml. votka

30 ml. soğuk kahve

15 ml. kahve likörü

15 ml. karamel şurubu

Buz

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Bu karışım, Irish coffee gibi diğer alkollü kahve karışımlarından biraz daha ustalık istiyor. Nasıl normal bir martininin hassasiyetle yapılması gerekirse soğuk espresso martini de öyle bir titizlikle yapılmalıdır.

Bu kadar çok malzemenin gerektiği bu karışımda harmoni ancak dengeyle sağlanabilir. Tüm malzemeleri bir kokteyl kabına koyun. Kendi damak zevkinize göre ayarlayın malzemelerin miktarını ve iyice çalkalayın.

İlk yudumda soğuk olsa bile boğazınızdan aşağı inerken vücudunuzu epey ısıtacaktır.

11. Tarçınlı Portakallı Soğuk Kahve

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

50 ml. soğuk kahve

Çeyrek dilim portakal

Parça buz

Tarçın çubukları

Bir tutam toz tarçın

Bir tutam hindistan cevizi şekeri

Soğuk kahvedeki asit oranı sıcak kahveninkinden daha düşük olduğu için lezzet katma konusunda daha toleranslıdır. Espresso Martini’de olduğu gibi bu karışım da biraz sabır ister. Öncelikle büyük bir su bardağına buzları yerleştirin.

Sonra çeyrek portakalın suyunu sıkın ve kalan dilimi bardağın içine bırakın. Sonra tarçın çubuklarını elinizle ovalayıp ısıtın ve bardağa yerleştirin. Soğuk kahveyi bardağa döktükten sonra da hindistan cevizi şekeri ve toz tarçından bir tutam atın karışıma.

Karışımınızdan ilk yudumu aldığınızda kendinizi Datça’da deniz kenarında güneşlenirken bulacağınızı garanti edebiliriz.

12. Muzlu Smoothie

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

50 ml. soğuk kahve

500 ml. süt

250 gram donmuş buz dilimi

Bir yemek kaşığı sabırotu (agave) şurubu

Yarım yemek kaşığı lucuma tozu

Çeyrek yemek kaşığı vanilya tozu

10 tane küp buz

Smoothie tarifleri bir miktar karmaşık gelebilir, ancak tüm malzemeleri karıştırdığınız zaman hiç de öyle olmadığını görürsünüz. Her şeyi blendera atın ve kremsi bir kıvam alana kadar karıştırın.

Tatlı ve çeşitli tatların birleşiminden oluşan bu içecek son derece doğaldır. Yani canınız tatlı bir şeyler çektiğinde çikolata yerine smoothie denemelisiniz. Böylece diyetiniz de murdar olmaz.

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi - Lucuma meyvesi ve pudrası

Ancak bu tarifin tam anlamıyla tadını çıkarmak için lucuma meyvesi bulmanız çok iyi olur. Peru kökenli olan bu İnka meyvesi karoten, demir, çinko, B3 vitamini, kalsiyum ve protein bakımından çok zengindir. Ancak bu meyveyi çarşıda pazarda kolayca bulamayacağınızı varsayarak lucuma tozunu es geçebilirsiniz.

13. Chia Çekirdekli Kahve Pudingi

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

3/4 bardak sulandırılmış soğuk kahve

3/4 bardak süt

2 yemek kaşığı bal

8 yemek kaşığı chia çekirdeği

Yarım yemek kaşığı vanilya tozu

Bir top kremşanti

Tatlandırmak için rendelenmiş çikolata

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Eğer soğuk kahve yeterince “havalı” değilse, kahveli chia pudingini deneyebilirsiniz!

Nasıl ev yapımı bira emek isterse bu puding de öyle emek istiyor, ancak sabahları kahvaltı da bir kase bu pudingden yerseniz gün boyu dinç olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir karıştırma kabına tüm malzemeleri koyun. Kabın ağzını kapatıp iyice karıştırın ve bu karışımı 20 dakika kadar orta sıcaklıkta fırında pişirip soğumaya bırakın.

Kahve dinç olmanızı, chia çekirdekleri de enerjik olmanızı sağlar. Bal, vanilya ve kremşanti de tatlı ihtiyacınızı fazlasıyla görür. Ancak bu karışımı fazla tatlı bulursanız tarçın da kullanabilirsiniz.

14. Hindistan Cevizli Kahlualı Latte

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

2 shot bardağı kahve likörü (kahlua)

2 shot bardağı soğuk kahve

3/4 bardak süt

2 yemek kaşığı hindistan cevizi sosu

Bir tutam tarçın

2 yemek kaşığı beyaz şeker

Yukarıda saydığımız tariflerin yanı sıra sıcak yaz akşamlarında biraz gevşemek için alkol içeren soğuk kahve tariflerine de geçebiliriz artık.

Hindistan cevizli ve kahve likörlü bu içeceği hazırlamak oldukça kolay ama belli bir sırayı takip etmelisiniz. Önce kahve likörü (kahlua), süt, hindistan cevizi sosu, tarçın ve şekeri geniş bir kapta karıştırın ve 5 dakika boyunca ortak sıcaklıkta kaynatın.

Karışım sıcakken bir blenderda köpürene kadar karıştırın. Sonra halihazırda soğuk kahvenizi, bir kapta ısıtın. En son olarak da bu iki karışımı bir bardağın içine boşaltın.

Ve karışımın soğumasını bekleyin. Tam yaz akşamlarına özgü olan bu içeceğinizin keyfini çıkarın.

15. Soğuk Irish Coffee

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

1.5 su bardağı soğuk kahve

Bir çay bardağı Irish vhiskey

1 yemek kaşığı sade şurup

Yarım bardak Bailey’s Irish Cream

Irish cream, kafidemsi yapısı sayesinde soğuk kahveyle mükemmel bir şekilde karışır. Ayrıca viskinin ağırlığını ve acılığını da alır. Kendinize bu leziz karışımı hazırlamak için önce tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Ve dilerseniz Irish cream’i en son ekleyin. İçecek soğuk olduğu için krem çabucak erimez ve her yudumunuzu daha keyifli hale getirir.

Özellikle cumartesi akşamüstleri bu karışımı içtikten sonra gecenizin daha keyifli geçeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

16. Bourbonlu Soğuk Kahve

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

1 su bardağı soğuk kahve

1 çay bardağı bourbon

Yarım çay bardağı karamel likörü

Bourbon, viskinin biraz daha yumuşak içimli bir türü diyebiliriz. Tıpkı viski gibi yavaş içilmesi gereken alkol aranı yüksek bir içkidir. Bu içkiyi, soğuk kahve ve karamel likörüyle birleştirdiğinizde ortaya muazzam bir iksir çıkar. Adeta hayat iskiridir bu!

Üstelik bu ab-ı hayatı hazırlamak da çok kolay. Tüm malzemeleri bir kokteyl karıştırma kabında iyice çalkalayın. Sonra bu karışımı bir bardağa boşaltın ve 5-6 adet buz ilave edin. İşte bu kadar basit.

Bu karışımı ertesi gün iş olmadığı zamanlar içmenizde fayda olduğunu da belirtelim. Siz anlarsınız gerisini…

17. Amaretto & Kahve

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

Yarım çay bardağı Amaretto

Yarım çay bardağı kahve likörü

1 su bardağı soğuk kahve

Bir top çikolatalı dondurma

3/4 bardak soğuk su

Kremşanti

Bir önceki tarif gibi bu da son derece basit ve muhteşem bir içecek. Tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Malzemeler iyice harman olduktan sonra bir bardağa boşaltın ve bardağın üstüne bir miktar kremşanti ekleyin. İşte bu kadar!

Bir seferde en fazla ki bardak içmenizi öneririz bu muhteşem içecekten…

18. Vietnam Usulü Soğuk Kahve

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

Yarım bardak soğuk kahve

4 yemek kaşığı yoğun süt

Buz

Vietnam usulü bu buzlu kahve türüne “Cafe suada” da denir. Ancak siz Vietnam usulü soğuk kahve olarak bilseniz yeterli.

Bu karışım için koyu kavrulmuş sert bir kahve türü kullanmanızı öneririz. Tüm malzemeleri kokteyl karıştırma kabında iyice çalkalayın. Buzları da eklediğiniz zaman işlem tamamdır. Yoğun süt, bu karışımın sertliğini bir nebze alır ve aynı zamanda karışımı daha yoğun olmasını sağlar. Kendine has tatlı sert bir içimi olan bu kahveyi fazla kaçırmamaya özen gösterin. Çarpıntılara gark olmayın sonra.

19. Şımarık Kahve

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

Yarım bardak soğuk kahve

Bir bardak kahve kreması (half and half)

Yarım bardak çikolata sosu

5-6 tane küp buz

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Çikolata soslu bir tatlı karışımı hazırlamak için tüm malzemeleri blenderda köpürene kadar iyice karıştırın. Bu enfes içeceği hazırlamak işte bu kadar kolay. Özellikle soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi sıcak çikolatanın yaz aylarındaki muadili olabilir bu şımarık lezzet.

Ayrıca isteğe bağlı olarak karışıma dilimlenmiş muz ya da çilek ekleyebilirsiniz. Meyve ferahlığı da iyi gelecektir.

20. Kolalı ve Alkollü Kahve (Dark Moon)

Yaza Hazırlık: Birbirinden Lezzetli 20 Soğuk Kahve Tarifi

Malzemeler

1.5 bardak soğuk kahve

Yarım bardak kahve likörü

Yarım bardak rom

1 bardak Coca-Cola (Tercihen Meksika Coca Cola’sı)

Yarım bardak yoğun krema

Meksika’da satılan Coca Cola, ülkemizdekinden daha şekerli ve daha yoğun bir kıvama sahiptir, çünkü şekerkamışı şekeri kullanılır. Bu tarif için aslında tam da böyle bir kolaya ihtiyacımız var, ancak Meksika’dan kola getiremeyeceğinize göre ülkemizdeki Coca Cola’yı kullanabilirsiniz.

Rom, kahve likörü, soğuk kahve ve kolayı belirtilen oranlarda (ya da kendi oranlarınızla) karıştırın. Yukarıda verilen oranlardan 4 su bardağı içecek çıkar, ancak yorucu bir günün akşamında iyice dinlenmek istiyorsanız hepsini kendiniz de içebilirsiniz!

Afiyet olsun!

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsan Zekasının Sırları Bulunan Yeni 52 Genle Aralanıyor

Almanya, Ülkede Su Gibi Tüketilen Birayı Artık Borularla Taşıyacak