in

Gelecekte Bizi Bekleyen Birbirinden Enteresan Teknolojik Gelişmeler

Gelecekte hangi teknolojik gelişmeler yaşanacak ve bu teknolojik gelişmeler insan yaşamını hep mi olumlu yönde etkileyecek?

Teknoloji yorulmadan, dinlenmeden, hiçbir aksilik yaşamadan son sürat gelişmeye ve değişmeye devam ediyor.

20-30 yıl önce teknolojinin bu boyutlara geleceğini kimse bilemezdi. Peki, bundan sonra teknoloji nereye doğru gidecek? Gelecekte bizi bekleyen teknolojik gelişmeler ne olacak?

Geleceğin Teknolojisi Şimdiden Biliniyor

İnsan aklının sınırlarını zorlayan ve şaşkınlığa uğratan birçok teknolojik gelişmeye şahit oluyoruz. Yapay zekalar, robotlar, uçan arabalar, ışınlanmalar ve daha birçok farklı teknolojik gelişmeler insan hayatını kolaylaştırdığı kadar, insan yaşantısını da bambaşka bir noktaya taşıyor.

gelecegin teknolojik dünyasi

Teknolojik gelişmeler birden bire ortaya çıkan ve anında insan kullanımına sunulan bir sistem oluşturmaz. Teknolojik gelişmeler yavaş yavaş ilerliyor ve hiçbir zaman durma, gerileme gibi bir sorun yaşamıyor.

Örneğin Steve Jobbs ölümünden önce 100 yıllık Apple planlarını yapmış ve sonrasında kansere yenik düşerek ölmüştür. Hatta ölümünden bir hafta önce tüm tasarımlarını ve taslaklarını şirketine teslim etmiştir.

Apple’ın 100 Yıllık Tasarımı Biliniyor Ancak Şimdiden Piyasaya Çıkartılmıyor

Buradan hareketle 100 yıl sonra kullanılacak Apple ürünlerinin şimdiden şirket bünyesinde bilindiği ortaya çıkıyor. Peki, 100 yıl sonra bilinen Apple teknolojisi neden insan kullanımına şimdiden sunulmuyor?

Teknolojinin de belli başlı sunum kriterleri ve insanların bu teknolojiye alışma süreçleri bulunuyor. Herhangi bir teknolojik cihazın tanıtılmadan, toplum tarafından benimsenmeden piyasaya çıkartılması; teknolojiye alışılamayacağı gibi birçok sorunu da beraberinde getirecektir.

uc ekranli bilgisayar

Bu yüzden de sinema filmlerinden televizyon dizilerine, kitaplardan birçok teknolojik yayına kadar her türlü mecrada öncelikle teknolojinin topluma tanıtılması, alıştırılması ve sonrasında piyasaya çıkartılması gibi bir yöntem izlenmektedir. Aynı yöntem geleceğin teknolojisi için de geçerli olmaktadır.

teknolojik bir dünya

Şu sıralar birçok yabancı filmde uçan arabalar, telepatik haberleşme yöntemleri, zamanlar arası yolculuk, uzay temaları ve geleceğin teknolojisi hakkında ipucu veren mesajlar alttan alta izleyiciye sunuluyor.

Otomotiv Teknolojisinde Ne Gibi Gelişmeler Yaşanacak?

İnsanların belki de en çok merak ettiği teknolojik gelişmeler arasında otomobillerin nasıl gelişeceği ve teknolojik ilerlemenin nasıl olacağı sorusu bulunuyor.

surucusuz arabalar

Şimdiden uzay teknolojisiyle donatılmış olan araçlar yakın gelecekte daha farklı teknolojik gelişmeler gösterecek ve insanı hayrete düşüren bir teknolojinin parçası olacak.

Apple, Tesla ve BMW gibi markaların hidrojen yakıtlarla ürettiği birçok araç şimdiden şoförsüz olarak kullanılıyor. Sizlerin sadece rotayı belirlemeniz ve GO tuşuna basmanız yeterli oluyor. Ancak şuan ki otomatik pilot teknolojisinde sadece ana yollarda giden araçlar üretilebiliyor. Araçlar yol çizgilerini baz alarak gidiyor ve yol çizgisinin olmadığı yerlerde otomatik pilot devre dışı kalıyor.

ucan bir araba

Yakın gelecekte ise araçlar dışarıdan hiçbir etki olmadan tamamen kendi kontrollerinde sizleri istediğiniz noktaya götürecek ve yollarda kaza riski yaşanmadan seyahat etme şansı doğacak.

Ayrıca otomotiv teknolojisinde uçan ve suda giden araçlar da prototip olarak şimdiden tanıtılmaya başlanıyor. Her türlü suyun içinde gidebilen ve belli yüksekliklerde uçarak daha hızlı ulaşım sağlayan araçlar geleceğin teknolojisinin en önemli gelişmeleri arasında gösteriliyor.

Organ Yetmezliği ve Sakat Kalma Riskleri Ortadan Kalkıyor

Günümüzde birçok uzuv için geliştirilen ve gerçeği ile aynı işlevselliği sağlayan protez uzuvlar bulunuyor. Ancak bunlar estetik açıdan gerçek görünüm sağlamayan aparatlar oluyor ve dışardan bakıldığı anda protez olduğu anlaşılıyor.

yapay organ

Geleceğin teknolojisi tıp alanında da son derece ilerlemeler kaydediyor ve yapay organlar ile gerçek görünüm sağlayacak uzuvlar üreteceğinin işaretini veriyor.

yapay bacaklarla poz veren bir adam

Gerçeği ile aynı şekilde tasarlanan ve tüm işlevsel özellikleri aynı şekilde olan organlar hastalıklı organların yerine nakledilecek ve böylece birçok kanser hastalığı, kalp hastalığı, organ yetmezliğine bağlı hastalıklar ile ortopedik sorunlar ortadan kaldırılmış olacak.

Işınlanmanın Bir Alt Versiyonu; Hologram Teknolojisi

Teknolojik gelişmeler ışığında en merak edilen konulardan biri ise ışınlanma oluyor. 70’li yıllardan beri bilim kurgu filmlerinde gösterilen ışınlanmalar yakın gelecekte tam anlamıyla sağlanmasa da hız yönünden önemli gelişmeler yaşanacak.

Uzay filmlerinden bir ısınlanma goruntusu

Kapsüllerle yapılan yolculuklar dünyanın en uzak noktalarını bile dakikalık mesafelere indirecek ve modern insanın arzuladığı hız kapsüllerle sağlanmış olacak.

Ancak ışınlanmadan önce yakın gelecekte karşımıza çıkması planlanan en önemli gelişme ise projeksiyon tekniği ile insanların bulundukları mekanlardan başka mekanlara hızlıca geçiş yapacağını gösteriyor.

Işınlanma ile aynı hızda olacak projeksiyon tekniğinde kişiler istedikleri anda bir yansıma olarak istedikleri noktada görünebilecekler. Böylece görüntülü konuşmalar üç boyutlu hale gelmiş olacak ve projeksiyon teknolojisi de insanlık için son derece iyi bir teknolojik gelişmişlik sağlayacak.

Akıllı Ev Sistemlerine Geçiş

Günümüzdeki birçok konut projesi akıllı ev konseptinde inşa ediliyor ve akıllı evler insan yaşamında büyük kolaylıklar sağlıyor. Günümüz teknolojisindeki akıllı evler genellikle güvenlik ve konfor üzerine tasarlanıyor.

akilli ev sistemleri gösteriliyor

Dışarıdan gelen müdahaleleri tamamen ortadan kaldıran, kendini kilitleyen, yangın ve su baskınlarına karşı önlem alan akıllı evler teknolojik gelişmeler kapsamında daha da gelişecek ve insanı hayrete düşüren uygulamalar oluşturacak.

Yaşanmışlıkları, anıları ve size ait olan her şeyi kaydedecek ve istediğiniz zamanda karşınıza çıkartacak bir ev ister miydiniz?

teknolojik bir ev gorunumu

Geleceğin teknolojisindeki evlerin duvarlarında büyük ekranlar olacak ve tüm telefon görüşmeleri, internet gezintileri ve televizyon izlemeleri bu büyük ekran duvarlar sayesinde yapılacak. Gerçek boyutta görüntüler sunacak bu ekranlar sayesinde evinizin salonundan istediğiniz yere gidebilir ve birebir gerçek gibi o mekanda kendinizi hissedebilirsiniz. Sadece başka insanlarla etkileşim sağlayamazsınız.

Yabancı Diller Sorun Olmaktan Çıkacak

İnsanoğlu var olduğu günden bu yana hep iletişim halindedir. İletişim insanlar için gerekli ve zorunlu bir durumdur. Farklı dillerdeki insanlar anlaşmak, etkileşim halinde olmak ve iletişim kurmak için birçok yol denemektedir. Teknolojik gelişmeler ışığında bu soruna da çözüm bulunuyor ve her dilde tercümeler yapabilen kulaklıklar geliyor.

 

İnsanlar arasındaki dil problemlerine çözüm olacak kulaklıklar dilleri ana dilinizde size çevirdiği gibi robotik bir çevirmeni ötesinde konuşan kişinin ses tonunda çevirmeler yapacaktır. Ayrıca kulaklıklar sizlerin de duyduğunuz dilde konuşmanızı sağlayacak ve etkili bir iletişim kurulması için oldukça yararlı olacaktır.

Rüyaları Kaydetme ve Beyinsel İletişim Tekniklerinin Gelişmesi

İnsan tüm gece boyunca rüya görüyor fakat sabah kalktığında bunlardan sadece birkaçını hatırlayabiliyor, ya da hiçbirini hatırlamadan gününe devam ediyor.

Rüyalar insanların bilinçaltını yansıtır ve insan psikolojisiyle ilgili önemli belgiler verir. Bu yüzden de birçok psikolojik hastalığın çözümü için psikanaliz yöntemine başvurulur. Psikanaliz yöntemi; hastanın uyutularak rüya halindeyken sorunlarını ortaya çıkarması ve sonrasında da bu sorunlarla yüzleşerek nasıl baş edilebileceğini öğrenmesidir.

ruya goren bir kadın

Geleceğin teknolojisindeki bu sistem sayesinde insanlar rüyalarını istedikleri gibi kaydedecek ve sabah uyandığında gördükleri rüyaları olduğu gibi izleyebilecekler.

beyinsel iletisim icin cihaz takili bir kafa

Teknolojik gelişmeler beyinsel iletişimin yani telepatik iletişim yöntemlerinin gelişmesi için de birçok farklı çalışma yapıyor. Bu çalışmalardan biri felçli hastaların düşünce güçleriyle iletişim kurması ve isteklerini belirtiyor olmasıdır.

Yapay Zeka Robotlar Hayatımızın Her Alanında Olacak

Önümüzdeki 50 yıl içerisinde yapay zekaların birçok kişiyi işsiz bırakacağı sürekli konuşuluyor. Kasiyerlerden benzincilere, yük taşıyıcılardan güvenlik görevlilerine kadar birçok sektörde çalıştırılması planlanan robotlar insanlardan daha kaliteli işler yaparken hiç ücret talep etmeyecekler.

vincin ustunde oturan isci robotlar

Yapay zeka robotlar sadece iş amaçlı değil aynı zamanda yalnızların da imdadına yetişecek.

Tamamen kendinize göre programlayabileceğiniz yapay zeka robotlar sizlerin ruh halini anlıyor ve ona göre sizlere yaklaşım gösteriyor. Sevinçli olduğunuz anda sizinle neşelenen, üzgün olduğunuzda derdinizi anlayıp size yardımcı olmaya çalışan birçok yapay zeka robot tasarlanıyor.

yapay zeka bir isci robot

Hatta dünyada vatandaşlık unvanı alan ilk ve tek robot olan Sofia bu yapay zeka robotlardan biri oluyor ve önümüzdeki günlerde Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlıyor.

Teknoloji İnsan Yaşamanı Tehdit Mi Ediyor?

Bilim kurgu filmlerinde her zaman bir iyi karakter bir de kötü karakter vardır. Üretilen robot kötü tarafın eline geçer ve dünyayı ele geçirme serüveni başlar. En kaba tanımıyla bu şekilde gerçekleşen ve sonunda hep iyi tarafın galip gelir. Peki, yapay zekalar ile insanlar arasındaki savaşta kim galip gelecek?

stephan hawking ve teknolojik kıyamet

Son dönemlerde dünyada birçok yapay zeka robot üretiliyor ve tanıtımları gerçekleştiriliyor. Ancak bir yandan da ünlü fizikçi Stephan Hawking üretilen bu robotların dünyanın sonunu getirebileceğini söylüyor.

Teknolojik gelişmeler her zaman insan yararına olmayabiliyor. Bazen de birçok sorunu beraberinde getiriyor. Yakın zamanda ortaya çıkacak teknolojik gelişmeleri de getireceği sorunları da bekleyip göreceğiz. Fakat yüzyıllar sonra dünya nasıl bir yer olur, neler gelişmiştir ya da yok olmuştur onu şimdiden söylemek imkansız gibi duruyor.

Yorum

Leave a Reply
  1. Gelecek gerçekten çok heyecan verici duruyor. İnsan ömrünün yetmeyeceği ve gelecek teknolojik gelişmelere şahit olamayacağımız ise gerçekten çok korkutucu…
    en çok merak ettiğim konu ise uçan arabalar. Biran önce çıksa da uçarak araba kullansak

  2. Mert gelecek kıyamete gidiyor herkes ölecek robotlar gelecek savaş çıkaracak rorbtlarda insan gibi olacak anlaşılmayacak robot olduğu gelecek felç artık uzaylılarda dünyaya adımını basacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Hayata Veda Eden Fizik Dehası Stephen Hawking Hakkında Hiç Bilinmeyenler! 😮

14 Mart Pi Günü Şerefine Bu Gizemli Sayıyı İnceledik! 🎉