in ,

Bilim İnsanları Laboratuvar Ortamında %100 Gerçek Et Üretmeyi Başardı

Bilim insanları hayvan öldürmeden et üretmeyi başardı.

Üstelik bu etin tadını gerçek etten ayırmanın imkanı yok.

Temiz et adı verilen ve tamamen laboratuvar ortamında üretilen etler dana, tavuk ve ördek eti olmak üzere farklı formlarda üretildi.

Bu Et %100 Gerçek!

Çalışma Memphis Meats adlı şirketin laboratuvarlarında gerçekleştirdi. Aslıyla tamamen aynı tadı veren dana, tavuk ve ördek eti üretmeyi başaran bilim insanları, bu etin üretmek için hiçbir hayvana zarar vermeleri gerekmediğini belirtiyorlar.

İşte bu nedenle de ete “temiz et” adı konuldu.

Temiz Et Nasıl Üretiliyor?

Az sayıda hayvan hücresi örneğinin kendini büyük demir hazneler içerisinde yeniden üretmesiyle oluşturuluyor.

Gerçek et tadından ayırt etmenin imkansız olduğu et, antibiyotik ve enterobakteri türlerinden de muaf olmasıyla dikkat çekiyor.

Çalışma İçin 22 Milyon Dolar Bağış Toplandı

“Temiz et” üretimi için yürütülen çalışmalar ise oldukça maliyetli. Memphis Meats’in çalışmalar için şimdiye kadar 22 milyon dolar bağış topladığı söyleniyor. Üstelik bağış yapan isimlerin içerisinde oldukça bilinen isimler de yer alıyor. Bağışın önemli bir kısmının ünlü yatırımcılar Bill Gates, Richard Branson ve ünlü gıda şirketi Cargill’den geldiği belirtiliyor.

Rakipler Harekete Geçti

“Temiz et” üretiminin başladığını duyan diğer rakipler ise harekete geçmiş durumda. Mosa Meat ve SuperMeat gibi alandaki diğer şirketler de temiz et’i piyasaya sürmek için Memphis Meat ile rekabet içerisine girmiş durumda.

30 Yıl İçerisinde Her Şey Değişecek

Peki “temiz et” ne anlama geliyor? Araştırmacılar bu üretimin beslenme alışkanlıklarımızı kökten değiştireceğine inanıyor. “Temiz et” sayesinde 30 yıl içerisinde hayvanları öldürmemize gerek kalmayacağı düşünülüyor.

“30 yıl içerisinde hiçbir hayvanı öldürmek zorunda kalmayacağımıza ve elde edilen etin temiz et veya bitkilerden elde edilen et olacağına inanıyorum. Hem tadı bildiğimiz etle tıpatıp aynı olacak hem de daha sağlıklı olacak”

Maliyeti Ne Kadar?

2013 yılında üretilen ilk temiz etten üretilen burger’in maliyetinin 330 bin dolar olduğu belirtilirken, bugün temiz etin gramının 40 dolar maliyetle üretiliyor. Araştırmacılar ise bu maliyetin her geçen gün daha da düşeceğine inanıyor. Hedefleri ise bu etin maliyetini tavuktan daha aşağı bir seviyeye çekmek.

Dünyadaki toplam et tüketimi hacminin yaklaşık 1 trilyon dolar olduğu belirtiliyor.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

hidrofonik marul

Topraksız Tarım ile Balkonunuz Yemyeşil! Topraksız Tarım İçin Gereken Her Şey Burada!

Büyük Yönetmen Andrey Tarkovski Hakkında Şahane Bilgiler

Büyük Yönetmen Andrey Tarkovski Hakkında Şahane Bilgiler