in ,

2017’de Müzik Listelerini Sallayan Yıldız Çocuk:The Weeknd

Bu yıl çok konuşulan bir isim var ise, o kuşkusuz The Weeknd…

Peki kim bu The Weeknd?

Etiyopya Göçmeni Ailenin Uyuşturucu Bağımlısı Çocuğu: Abel

Abel’in babası Makkonen ve annesi Samra Tesfaye, 1980’li yıllarda Ontario, Kanada’ya göç etti ve Samra, 16 Şubat 1990’da ailenin tek çocuğu olacak Abel dünyaya geldi. Abel, gençlik yıllarına kadar Etüyopya Ortodoks Kilisesi kültürü ile yetiştirildi, fakat 11 yaşında uyuşturucu kullanmaya başladı.

Koleji ve Ailesini Terk Eden Asi Genç

weeknd genç

Okul yıllarında Abel Tesfaye.

Abel, aynı anda West Hill Collegiate Institute ve Birchmount Park Collegiate Instutite’de öğrencilik hayatına devam ederken, 2007 yılında hem okulu, hem de ailesini terk etti. “The Weeknd” sahne adını ise bir haftasonu birden bire ortadan kayboluşu ile ilişkilendirmiş ve müzikal çalışmalarında kullanmaya başlamış. “Weekend” kelimesindeki “e” harfini ise Kanada’da Weekend adında bir müzik grubu olduğu için, onlar ile karıştırılmamak için çıkarmış.

Abel, “The Weeknd”e dönüşüyor: Youtube Videoları ve Prodüktörler

weeknd drake

Abel, 2010 yılında Youtube’a, anonim olarak, “TheWeeknd” takma adıyla R&B ağırlıklı müzik kayıtlarını yüklemeye başladı ve bu şekilde prodüktörler tarafından keşfedildi. İlk albümünü piyasaya sürdü, Kanada’da ufak çaplı konser turlarına başladı, Drake ile çalışmaya başladı. Kanada’dan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde de konser turlarına başlayan The Weeknd, Katy Perry, Sia, Drake, Florence Welch, Justin Timberlake, Beyonce, Alicia Keys, Ariana Grande gibi isimlerden müzikal destek gördü.

Grinin Elli Tonu, Earned It ve Nükhet Duru

2015 yapımı Grinin Elli Tonu filmi müzik albümüne destek sağlayan The Weeknd, filmin ana parçası “Earned It”‘i seslendiriyordu. Ayrıca, yine filmin albümünde de yer alan “Often” isimli parçada Nükhet Duru’nun “Ben Sana Vurgunum” isimli parçasından sample kullandı.

Beauty Behind The Madness ve Starboy

The Weeknd, 2015’te Beauty Behind The Madness’i, 2016’da ise Starboy’u piyasaya sürdü. İki albümden de The Hills, Often, Can’t Feel My Face, Lana Del Rey ile düet yaptığı Prisoner, Ed Sheeran’ın eşlik ettiği Dark Times, In the Night, Daft Punk’ın prodüktörlüğünde Starboy, Sidewalks, Rockin, I Feel It Coming gibi parçalar Spotify ve Billboard listelerini salladı. Üç şarkısı, Billboard Hot 100 R&B Song listesinde ilk üçe yerleşti.

27 Yaşında Ödüllü Müzisyen

weeknd ödül

Tesfaye, iki Grammy, sekiz Billboard, iki AMA, dokuz Juno ödülü kazandı, bir kez de Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Bella Hadid ve Selena Gomez

weeknd selena

Yıldız çocuk ve 1996 doğumlu Bella Hadid ile yaklaşık bir yıl birliktelik yaşadıktan sonra yollarını ayırdılar, ancak The Weeknd, 2016 Victoria’s Secret Show’da podyumda yürüyen Bella’ya bakarak şarkılarını söyledi. Bir süre sonra, Selena Gomez ile birlikte olmaya başlayan The Weeknd, Gomez ile yolunu da kısa bir süre sonra ayırdı.

Michael Jackson, Prince ve R.Kelly: Uyuşturucu ve Kadınlar

weeknd jackson
Weeknd, verdiği bir röportajda ilham perilerini Michael Jackson, Prince ve R. Kelly olarak belirtiyor. Hatta The Weeknd’in sesi ile Michael Jackson’un sesini birbirine benzetenler oldukça fazla. Şarkılarına Etiyopya kültüründen esintiler eklemeyi seven The Weeknd, güftelerinde genel olarak uyuşturucu geçmişi ve kadınlardan bahsediyor.

Rastalı Günler Geride Kaldı

weeknd saç

2017’ye kadar saç stili ile de konuşuluyordu. Jean-Michel Basquiat’tan esinlenerek oluşturduğu rastalı saç stilini, Starboy albümünün piyasaya sürülmesi ardından kestirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2017’nin En Çok Okunanları Şaşırtmadı! Listenin Başında Zülfü Livaneli Var 📚

Çankaya Belediyesi Temizlik İşçileri Çöpten Topladıkları Kitaplarla Kütüphane Kurdu 👏🏼👏🏼👏🏼