in ,

Bütün Dünya Vejetaryen Olursa Neler Olurdu?

Et yemeyi bırakırsan dünya nasıl bir yer olurdu?

İneklerin, tavukların özgürce dolaştığı bir dünyaya mı sahip olurduk? Yoksa bu özgürlük beraberinde bir kaos mu getirirdi?

Sizlerle daha önce vejetaryen ve vegan beslenme ile ilgili çeşitli içerikler paylaştık. Ancak size hiç vejetaryen olursanız dünyanın nasıl bir yer olacağıyla ilgili fikir vermedik.BBC’den Sophia Smith Galer bizler için bu soruya cevap vermiş ve insanların bugün et yemeyi bırakması durumunda neler olabileceğini listelemiş. Gelin birlikte dünyanın vejetaryen insanlarla nasıl bir yer olabileceğine göz atalım.

2050’ye Kadar Herkes Vejetaryen Olursa…

Ölümler Artar

*Dünyada her yıl yedi milyon daha az kişi ölür; herkesin eegan olması halinde ise bu sayı sekiz milyona ulaşır.

*Küresel ısınmaya yol açan metan gazının salınımında %60’a varan bir düşüş olur. Çünkü kırmızı et için beslenen hayvanlar fazla miktarda metan gazı üretiyor.

*Eski otlakları ormana dönüştürmek iklim değişikliğini yavaşlatıp canlı türlerinin sayısının artmasını sağlayacak, aynı zamanda, sığır besiciliği için yaşam alanları daraltılan veya öldürülen bizon gibi büyük ot obur hayvanların ve kurtların da rahatlamasını sağlayacaktır.

Pek Çok Hastalık Azalır

*Beslenmede etin ortadan kalkması kalp ve damar hastalıkları, diyabet, inme gibi hastalıkların ve bazı kanser türlerinin ortaya çıkma ihtimalini azaltacak ve dünya ilaç faturasında milli hasılanın yüzde 2-3’ü oranında tasarruf sağlayacaktır.

*Gelişmekte olan ülkelerde çiftçiler bundan olumsuz etkilenir. Zira kurak ve yarı kurak bölgelerde geçim kaynağı genellikle hayvancılıktır. Örneğin Afrika’da Sahra çölünün güneyi ile savanlık bölgenin kuzeyi arasında kalan Sahel şeridinde yaşayan ve hayvan besleyen göçebe gruplar, yerleşik hayata zorlanmış olacak ve kültürlerini tümüyle yitireceklerdir.

İşsizlik Artar

*Geçimini hayvan besiciliğinden sağlayan insanların tarım, ormancılık veya biyoenerji gibi alanlarda meslek edinmeleri için yeniden eğitime tabi tutulmaları gerekecektir. Bunun sağlanmaması halinde çok sayıda işsiz ortaya çıkabilir, bu ise geleneksel kırsal kesimde sosyal hoşnutsuzluklar doğurabilir.

*Dünyanın İlk Vegan Kumaşı Türkiye’de Üretildi

*Öte yandan koyun gibi hayvanların ortadan kalkması biyoçeşitlilik bakımından negatif etkide bulunacaktır. Zira bu hayvanların otlanması yüzyıllar boyunca doğal ortamların biçimlenmesine neden olmuştur. Bu nedenle bazı çiftçilere çevresel amaçla para ödenerek hayvan besletilebilir.

Gelenekler Değişir

*Bundan böyle noel ve yılbaşı yemeklerinde hindi yeme geleneği ortadan kalkacak. Bazı ülkelerde düğün ve kutlamalarda insanlar birbirine canlı hayvan hediye eder. Et tüketiminin azaltılması çabalarında karşılaşılan zorluklardan biri de bu tür geleneklerdir.

*Öte yandan, dünyada iki milyardan fazla insanın yeterli beslenmediği göz önünde bulundurularak etin yerini alacak besinlerin tedarik edilmesi gerekiyor. Tahıl ve pirinç gibi bitkisel gıdalara kıyasla hayvansal ürünlerde kalori başına besin miktarı daha fazladır.

Okuduğuna değdi mi?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

“En Uzun Kelime” Yarışmasını Türkçe Kazandı

surucusuz araba

Apple, Sürücüsüz Araba Çalışmalarını Hızlandırdı