in ,

Lütfen Dikkat! Trafikte Can Kaybediyoruz

Her gün televizyonlarda birbirinden farklı konularda çekilmiş kamu spotları görüyoruz. Ancak son günlerde televizyonlarda yerini alan Trafikte Haklarım Derneği ve Emniyet Müdürlüğü ortaklığında çekilen ‘Can Kaybediyoruz!’ isimli kamu spotu şu güne kadar çekilen en gerçekçi kamu spotu. Çünkü bu kamu spotunda yer alan isimlerin tepkileri yüzde yüz gerçek.

#cankaybediyoruz

Senaryosunu ve yönetmenliğini Ali Vatansever’in üstlendiği kamu spotunda Emre Altuğ,Ecem Özkaya Üstündağ ve Olgun Toker rol aldı. Oyuncular kamu spotunda ellerine verilecek olan trafik kazalarıyla ilgili istatistikleri okuyacaklarını sanıyorlardı. Oyuncular deneme amaçlı kameranın karşısına geçti. Kamera o dakikalarda kayıt altındaydı fakat oyuncuların bundan haberi yoktu. Oyuncularai onların üzerinde istatistiklerin yazılı olduğunu düşündükleri kağıtlar verildi. Ancak kağıtlarda çok farklı bir bilgi yer alıyordu. İstatistik okuyacaklarını sanan oyunculara 2012 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden 18 yaşındaki Gökhan Demir’in otopsi raporu ve fotoğrafı verildi.

Kameralar ise o sırada oyuncuların gördükleri karşısında yüzlerinde oluşan ilk tepkileri kaydetti.Oyuncular gördükleri karşısında şok olurken bir yandan da neler olduğunu anlamaya çalıştı. Oyuncular göz yaşlarını tutamazken, gördüklerinin doğru olup olmadığını da sorguladı.

Siz videoyu izlemeden önce oyunculara verilen raporun ve fotoğrafın, trafik kazalarında hayatını kaybeden insanların ailelerine verilen raporla aynı olduğunu not etmekte fayda var.

Sanatçıların o an yaşadıkları duygular ve duygularını yansıtma biçimleri #cankaybediyoruz isimli kamu spotunun ortaya çıkmasını sağladı.

Gökhan Demir Kimdir?

Gökhan 1994 yılında tek yumurta ikiziyle birlikte dünyaya gelmiş gençecik bir çocuktu.Kazanın olduğu yıl liseyi bitirmiş ve üniversiteye başlayacak olan Gökhan 19 Ekim 2012’de Hasköy’deki Rahmi Koç Müzesi önünde gerçekleşen bir trafik kazasında ağır yaralandı. Hatalı sollama yapan ehliyetsiz bir sürücünün ona çarpmasıyla oluşan kazadan sonra, 9 gün yoğun bakımda kalan Gökhan hayatta kalmayı başaramadı.

Trafikte Haklarım Derneği

Kazanın ardından sürücü kaçtı ve bir süre yakalanamadı.Ancak Gökhan kuzeni Yasemin Usta bu işin peşini bırakmadı. İşinde istifa eden ve katil sürücüyü bulmak için mücadelesine başlayan Yasemin Usta bir süre sonra kendi çabalarıyla kaçan sürücüyü yakalatmayı başardı.Olayın devamında katil sürücünün kazadan sonra ehliyetini aldığını ortaya çıkarttıran Yasemin aynı zamanda kuzenin ölümüyle ilgili soruşturmayı eksik yürüten iki polis hakkında da cezai işlem başlattı. Verdiği hukuk mücadelesinde başarıya ulaşan Yasemin Usta’nın mücadelesi burada bitmedi ve mücadelesine başkaları içinde devam edebilmek için Trafikte Haklarım Derneği’ni kurdu. Yasemin Usta derneğin kuruluş motivasyonunu şu sözlerle açıklıyor;

‘Yaşadıklarım bana çok şey öğretti, hala da öğrenmeye devam ediyorum. Bu tecrübeleri ve öğrendiğim bilgileri doğru bir şekilde diğer trafik mağdurlarına da aktarmak istedim, çünkü trafik kazaları nedeniyle sevdiğini kaybeden veya engelli kalan daha milyonlarca kişi var. Trafikte Haklarım Derneği ve Platformu projelerimi bu düşünceler eşliğinde olgunlaştırdım.’

Dernek hakkında daha fazla bilgi almak için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Umarım bu etkileyici kamu spotu toplumda bir karşılık bulur ve  trafikte yapacağımız ufacık bir hatanın ne gibi sonuçlar doğurabileceğinin anlaşılmasını sağlar.Hepinize güvenli sürüşler ve yolculuklar dileriz!

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Hasbro’nun Oldukça Tartışılan Yılbaşı Reklamı

yılbaşı kutlamak için tatil yerleri önerileri

Yılbaşı Kutlamak İçin “15” Muhteşem Yer ❄️☃️❄️