in ,

Uzak Mesafe İlişkileri Konu Edinmiş 10 Etkileyici Film

Kimine göre olası kimine göre imkansız bir ilişki şekli uzak mesafe ilişkileri.Yürütülebileceğine inananlar genelde aradığı aşkı bulduğu için çekilen cefaya da katlanılabileceğini düşünüp yüzlerce hatta binlerce kilometre yolu birisine kavuşmak için gitmekte sakınca bulmaz ya da sadece telefon ve internet üzerinden iletişim kurmak onlar için zor değildir . Mesafeler engel değildir yani aşk için 🙂 Uzak mesafe ilişkisini imkansız ve sağlıksız bulanlar da gözden ırak olan gönülden de ırak olursa aldatma ihtimali de yükselir deyip pek tercih etmezler. Derdi tasası bol ama içinde aşkı da çok olan uzak mesafe ilişkileri ile konu edinmiş 10 filmi derledim. İyi seyirler…

http://www.karikaturgundem.com/uzaktan-sevmek-erdil-yasaroglu-c2695.html

Kefaret

Uzak mesafe ilişkileriyle ilgili çekilmiş en güzel filmlerden biridir Kefaret olarak çevrilmiş “Atonement” filmi. Dönmesi pek muhtemel olmayan birini sevmenin ne kadar zor olduğunu bu filmde görebilirsiniz. Oyuncuları arasında Keira Knightley, James McAvoy, Benedict Cumberbatch, Saiorse Ronan ve Juno Temple olan filmin genel olarak konusu şöyle; 13 yaşındaki Briony Tallis, ablası Cecilia ve Cecilia’nın çocukluk arkadaşı Brian Turner karakterlerinin hayatlarının bir daha düzelmemek üzere değişmesiyle başlayan bir serüven. Cecilia ve Brian arasındaki uzak mesafe ilişkisinin nasıl çıkmaza girdiğini göreceksiniz filmde.Aynı zamanda Ian McEwan başyapıtı olan Kefaret sinemaya uyarlanan edebi eserlerden biri. Hem kitabı okuyup hem de filmi izledikten sonra hangisi uzak mesafe ilişkisini daha iyi anlatmış diye düşünüp bir karara varırsınız belki.

Seni Uzaktan Sevmek

Uzaktan sevmek aşkların en güzeli midir bilinmez ama Drew Barrymore ve Justin Long “Going the Distance” filminde iş dolayısıyla birbirlerinden uzak mesafe ilişkilerini sürdürmeye çalışan bir çifti canlandırıyor. Erin ( Drew Barrymore) işi için San Fransisco’ya döner ve sevgilisi Garret (Justin Long) New York’ta kalır. Çiftimiz aşkını sürdürmeye çalışır ama hesaba katmadıkları bir şey vardır.

Çılgınlar Gibi

Jacob ve Anna çiftinin aşkını izlediğimiz “Like Crazy” filminde aslen İngiliz olan Anna’nın (Felicity Jones) Amerika’ya eğitime gittiğinde tanıştığı Jacob ( Anton Yelchin) ile yaşadığı gelgitli bir sürece sahip uzak mesafe ilişkisi anlatılıyor. Bürokratik süreçlerin nelere sebep olduğunu filmde görebilirsiniz.

https://youtu.be/r-ZV-bwZmBw

Not Defteri

Oldukça fazla kişi tarafından izlendiğini düşündüğüm “The Notebook” filmini bu listeye almasam ayıp olurdu. Ben de dahil olmak üzere herhalde çoğu kişiyi hüngür hüngür ağlatmayı başarmıştır. Bu kadar fazla izlenince filmle ilgili açıklama yapmama da pek gerek yok sanırım. Tek diyebileceği Ryan Gosling ve Rachel McAdams bu filmde oyunculuklarını döktürmüştür.

Sevgili John

Ülkemizde de oldukça insanın yaşamış olabileceğini düşündüğüm “asker yolu gözleme” durumu aslında “Dear John” filmini en iyi anlatan ifadelerden biri. Yani filmde uzak mesafe ilişkilerinin temel sebeplerinden biri askerlik üzerinden konu işlenmiştir. Ara sıra John (Channing Tatum) ve Savannah (Amanda Seyfried) ilişkisi sıkıntılara girip ilişkiyi rayına oturtsalar da John 11 Eylül sonrasında tekrar göreve çağrılınca mektuplarla bu zor ilişkiyi ilerletmek zorunda kalacaklardır.

Zaman Yolcusunun Karısı ⏳

Filmin ismini duyduğumda çok önyargıyla yaklaşmıştım “bu ne biçim isim böyle, Sırlar Dünyası olacakmış az daha” demiştim kendi kendime ama daha sonra bir izleyeyim o kadar da kötü değildir belki de deyip izlemiştim ve iyi ki de izlemişim diyorum şimdi. “The Time’s Traveller’s Wife” aslında sadece mesafelerin yarattığı zorlukla ilgili bir film değil. Her şeye rağmen Henry DeTamble’ın (Eric Bana) ve Clare’in uzak mesafe ilişkilerini yürütme çabasını görüyoruz filmde.

Göl Evi

Bu sefer çiftimiz hem aynı şehirde hem de aynı evde yaşıyorlar aslında ama hala ilişkileri uzak mesafe olarak tanımlanabilir. “Lake House” filminde  sadece uzak mesafeler değil  zaman da oldukça önemli bir engel teşkil ediyor. Yalnız doktorumuz Kate Forster ( Sandra Bullock) ve gizemli yabancımız Alex Wyler (Keanu Reeves) arasındaki bağ da sadece küçük bir posta kutusuyla oluşacaktır.

Mesajınız Var

You’ve Got Mail“, Tom Hanks ve Meg Ryan ikilisinin muhteşem filmlerinden biridir. Günümüzde sosyal medya aracılığıyla birbiriyle tanışan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Hatta artık bunun için uygulamalar var ve mesafenizi bile belirleyip uzak mesafe ilişkilerinin oluşması ihtimalini ortadan kaldırabiliyorsunuz. Joe ve Kathleen arasındaki ilişki de internet üzerinden başlıyor ama bu film 1999 yapım onu da hatırlatmak istiyorum. Oldukça nostaljik bir havası olan filmde  birbirini hiç tanımayan iki insanın bir süre sonra nasıl da “yakın” hissettiklerine  şahit olacaksınız.

Unutamadığım Aşk

1957 yapım “An Affair to Remember” filmi yolda giderken birbiriyle tanışan Nickie (Carry Grant) ve Terry’nin (Deborah Kerr) 6 ay sonra New York’ta buluşmak için sözleşmelerini konu edinir. Bu film aynı zamanda Love Affair(1939) filminden uyarlanarak yapılmıştır.

Sevginin Bağladıkları ✈️

Yine bir Tom Hanks ve Meg Ryan ikilisinin efsanesi olan “Sleepless in Seattle” eşi vefat etmiş Sam ve radyoda tesadüfi bir şekilde onu dinleyen Annie’nin arasında gelişen ilişkiyi konu ediniyor.  Aynı zamanda An Affair to Remember filminin bu film içinde önemli bir yeri vardır. Hiç tanımadığınız birine tutulma ihtimalinizi aklınıza getirebilecek bir film Sleepless in Seattle. Belki de hiç görmediğiniz, hiç bilmediğiniz o yabancı aslında sizin için doğru kişidir, belli olmaz. Filmin konusunun güzelliği dışında muhteşem Seattle şehri de bir başka tat katmıştır filme. ( Evet Seattle hayranlığım söz konusu, o yüzden bu filme torpil geçmiş olabilirim )

Peki siz ne düşünüyorsunuz, uzak mesafe ilişkileri hakkında ?

 

Yorum

Leave a Reply
 1. ne mi düşünüyorum sonunda ne olacağını bildiğim halde inandığımı düşünüyorum kör kütük inandığımı ve sanki öyle bir lanet ki bu yaşarken hayalperest bittiğinde umursamaz bir karamsar yapacak beni. hayır hayır elbet bitecek demiyorum ama yıllarımızı alacak ve sonu karanlık. korkmadım cesaretim var şu ana dek yaşananları bilemezsiniz. yanlış anlamayın ay da bir, iki ayda bir, 3 ayda bir görüşmek ya da aylarca görüşememek zaten ödediğimiz bedeller benim karşımdakiyse anlaşılmaz bir kadın beni yoran kısım onu anlamak yani gerçekten anlamak klişelerden bahsetmiyorum. beni asıl bitirense anlamayı boş verip sadece yaşadığım kokladığım izlediğim dinlediğim yollarını gözlediğim kadını hiç göremeyecek olduğumu düşündüğümde onu içimden atamayacağımı bilmek. hayatımın şu evresinde o benim tek yakın arkadaşım yanında tek eğlendiğim insan tek sevdiğim insan ve tek düşlediğim insan. onun gibisi gelmez karşıma giremez hayatıma daha iyisini düşünemiyorum bile. ilk defa çekmiyorum bu tip bir acıyı çok defa da çekmedim ama böylesini kimse bana çektiremez bir daha bu kız bölük pörçük eder içimi.kusura bakmayın yazdığınız filmleri izlemeye başladığımda henüz yanından yeni geldim evime yeniden bir maraton başladı bu döngü bitmeyecek sanırım asla. bu filmleri ilk seferinde yanımda ucuz bir şarap vardı şimdi son seferdeyim ve yanımda iki ucuz şarap var sanırım içimi dökmek istedim beni rahatlamadı ama yazdıklarımı silemedim zamanınızdan çaldığım için özür dilerim. sevgilim bunları izlediğimi öğrenseydi benle alay ederdi ama çok ilgimi çekti elinize sağlık.

 2. Yanlız değilsin ki böyle durumda olan kaç kişi vardır ama hiç görmediği bir adama aşık olanlarda var terk edilen ama seneler geçmesine rağmen atlatamayanlar var özleyenler kimi özlediğini bilmeyen kimi sevdiğini bilmeyenler saçma ama bilinmezliği sevenler seviyorum çok seviyorum ama yok olmadı olmayacak da ama çok seviyorum

 3. 602 gün geçti ve ben hala hiç görmeyip konuşamadığım birini, seviyorum sadece okulda görmüştüm tek başıma sevmiştim ama 602 gün geçti 602 gündür görmüyorum bu hangi türe giriyor bazen delirdiğimi düşünüyorum

 4. Kimsenin beni bulamayacağı bu yorum kısmına içimden geçen bir kaç cümle bırakmak istiyorum. Bir gün sıkıca sarılmak için her gün emek emek sevilir, mesafeler hiçbir şeye engel değil. Lütfen kalbimdeki yeri hiç değişmesin. Ve sana sarılacağımı bildiğim bir sabaha uyanmayı okadar çok istiyorum ki bir gün sarılırsam söz veriyorum buraya yazacağım.R

 5. Tam 1yıl önceydi. Şu anki hayatımdan kaçıp bambaşka bir şehre gidip yeniden başladığım hayatta onunla tanıştım. O bana öyle iyi gelmiştiki..aynı filmlerdeki tutkuyu aşkı yaşadım… birbirimizi çok sevdik. Onun için evime geri döndüm onu orda bıraktım. 5aydır onu bekliyorum. Sadece 3 ayda bir görülebiliyoruz. Düğün için birikim yapıyoruz. Çok zor oluyor belki ama birbirmize ne kadar güvendiğimizi ne kadar çok sevdiğimizi ve sevginin önüne hiçbirşey geçemeyeceğini bir kez daha anlıyoruzzzz❤️❤️❤️

 6. Tam 1yıl önceydi. Şu anki hayatımdan kaçıp bambaşka bir şehre gidip yeniden başladığım hayatta onunla tanıştım. O bana öyle iyi gelmiştiki..aynı filmlerdeki tutkuyu aşkı yaşadım… birbirimizi çok sevdik. Onun için evime geri döndüm onu orda bıraktım. 5aydır onu bekliyorum. Sadece 3 ayda bir görülebiliyoruz. Düğün için birikim yapıyoruz. Çok zor oluyor belki ama birbirmize ne kadar güvendiğimizi ne kadar çok sevdiğimizi ve sevginin önüne hiçbirşey geçemeyeceğini bir kez daha anlıyoruzzzz❤️❤️❤️İyi insanlar neden hep uzakta olur?

 7. Sen ne kadar çabalasan da karşındaki kişi bir şey söylemeden engelleyerek hayatından çıkarabiliyor. Uzak mesafe ilişkisi böyledir işte sokaklarda, yediğin içtiğinde beraber anı bırakamadığın için bir engelle bitirebilir her şeyi. Bekliyorum, seviyorum ama geri döndüğün gün tek bir lafım olmayacak sana.

 8. Benimde ilk kez deneyimlediğim uzak ilişki bir denizciyi beklemeye karar vermekle başladı.bir iki ay tanıdık sadece birbirimizi o gitti sonra.ilk başlarda herşey iyiydi 3ay sonunda birşeyler ters gitmeye şüpheci soğuk ilgisiz davranmaya başladı ben ilgi istedikçe sorguladikca suçu gemi psikolojine attı öyle dedi böyle dedi.Ben beklemeye devam ettim .gelmesine 2ay kala sebep göstermeden terk etti.arada esince iyi davrandığı zamanlarda olmustu tabi.simdi burda tek kelime yazmadı aramadida.beni cevapsız sorular ve caresizlikle başbaşa birakti.

 9. Bundan 4 sene önce sadece bir kere konusmadan gormustuk birbirimizi internet araciligiyla hayatima girdi ozmnlar uzaktaydim bir kere bile bulusmadik bi sene sadece msjlar araciligiyla ciktik ailevi sorunlarim nedeniyle izimi silerek bırakip gittim ve hesaplarimi kapattim iki bucuk fln sene sonra kardesimin hesabiyla bni hala sevdigini soledi ve bnde onla gorustum asik degildim ama bana verdigi deger ile ona sevgi ve saygiyla bagliydim bni hala sevmesi imkansiz geliordu oyuzden cikmdan ama cikarmiscasina gorusmeye devam ettik simdi 4 sene gecti ve onu tekrar terk ediorum ve busefer ona soledim kotu biri degilim bnimde canim acior ama imkansiz gelior bni gormeden o iki uc sene sevmesi ve hala seviyorum demesi bikere bile bulusamadigimiz bi iliski kaderimizde vardi yasadik ama artik ailem ve bnim sorunlarim artior ve bu iliskiye yine son veriyorum bunu neden buraya yazdigimi bilmiorum sanirim dökmek istedim icimi…eger yine gorursem onu gurur duycagi biri olmaliyim ole degilmi bekledigine deycek birisi belki kim bilir blki arkadas blki iki yabanci blkide yeniden bir araya geliriz ama sunu cok iyi biliorum ve unutmiycam bana verdigin bu degerlilik hissi asla unutulmiycak umarim bnden nefret etmessin…

 10. 3 yıldır seviyorum ben onu, nasıl yürüyor,gülerken kaç kez gözlerini açıp kapıyor ben bunları bilmiyorum. fotograflar 8 9 kez olan görüntülü konuşma bu kadar.Dün gece ona bir kızdan hoşlanmaya başladıgını anlattım o bunu kabullenemiyor ve bana belki haksızlık ediyorum ama bizimki çocukluktu bence dedi bende evet dedim insan eski sevgilim o benim konuyu kapattık ama yinede en güvendigim arkadaşım o benm olurda bir gün onu görürsem buraya yazacagım görmem dilegiyle arkadaşlar görmem dilegiyle.

 11. Ne kadar mesafelerimiz uzak olsada kalplerimiz hep yan yana, benim de tek tesellim bu. Belki bir gün biz de kavuşacağız. Sımsıkı sarılıp birbirimizi bırakmayacağız. Ama bunların gerçekleşmesine daha çok var ve o zorlu yolları geçmek imkansıza yakın. Sana kavuşmak istiyorum artık. Sevdiğine karşı güzel duygular besleyen herkesin sevdiğine kavuşması dileğiyle.

  17.06.2020

  Coronalı zamanlardan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Ustalıkla Bestelenen 10 Birbirinden Güzel Şiir ve Şarkı Halleri

Mormonlar ve Tuhaf Hayatlarıyla İlgili Bilinmeyenler