in ,

Yok Artık! Minnoş Asabi Cool

Yanlış Kullandığımız Emojiler ve Gerçek Anlamları

Emojiler gün geçtikçe hayatımızın daha büyük bir parçası haline geliyor. Her gün artan sayıları, gelen her yeni güncellemeyle daha fazla ifade ihtiyacını karşılıyor olmaları, emojilerin hayatımızda daha etkili hale gelmesini sağlıyor.

Peki, artık sosyal medya dilinin vazgeçilmezleri haline gelen emojileri ne kadar doğru kullanıyoruz?

İşte karşınızda sık kullandığımız ama anlamlarını yanlış yorumladığımız emojilerden bazıları.

1.Yorucu Bir Günün Ardından

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Oldukça mutsuz gözüken ve hayal kırıklığı, mutsuzluk gibi durumları anlatmak için kullanılan bu emoji yanlış kullanılan emojiler arasında. Aslında yorgun olma halini anlatmak için tasarlanan bu emojinin yanağından süzülen ise terden başka bir şey değil. Bir başka adıyla ona ‘yorgun emoji’ diyebilirsiniz.

2.Dogeza

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Bu emojiyi genel olarak düşünceli bir ruh hali içinde olduğumuzu ve ya yalnız olduğumuzu vurgulamak için kullanıyoruz. Emojinin kafasının üzerindeki semboller, kafası karışık bir izlenim yaratıyor.

Ancak bu emoji kullanımının aksine saygı gösterisi olarak düşünülmüş. Japon kültüründe yer alan Dogeza- dizlerin üzerine eğilerek sizden büyük veye daha saygın bir kişiye saygı gösterisinde bulunmak- hareketinden esinlenilen bu emoji oldukça yanlış kullanılıyor.

Bu emoji için kullanılan diğer isimler söyle: Saygı emojisi, Özür emojisi, Dogeza emojisi.

3.Tavşan Kulaklı Kadınlar

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Bu tavşan kulaklı kadınlar emojisi genel olarak yakın kız arkadaşlar arasında kutlama amaçlı veya birlikte geçirilecek bir gece gezmesini ifade etmek için kullanılıyor.Gerçek anlamıysa oldukça +18.

Emoji aslında Japon kültüründe cosplay’lerde yer alan ve seks objesi olarak kullanılan tavşan kulaklı kızları sembol ediyor. Bir nevi Playboy tavşanı gibi düşünebilirsiniz. Bu emoji için kullanılan diğer isimse dans eden kızlar emojisi.

4. Eller Havaya

ekran-resmi-2016-11-24-14-15-42

Pek çok kişinin dur anlamında kullandığı bu emoji, nadiren de olsa ‘Çak!’ anlamında da kullanılıyor. Bu emoji tasarlanırken ona biçilen anlamsa oldukça farklı.

Olumlu gelişmeler ve başarılar sonucunda bir sevinç göstergesi olarak yaratılan bu emoji, aynı zamanda dua etme anlamına da sahip. Bu emoji için kullanılan diğer isimlerse söyle: Hallelujah emojisi, Dua emojisi, Büyülü emoji.

5.Özür Dilerim

ekran-resmi-2016-11-24-14-16-02

Pek çok insan bu emojiyi dua etmek için veya nadiren de olsa çak bir beşlik anlamında kullanıyor.

Orijinal anlamından oldukça farklı kullanılan bu emoji de anlamını Japon kültüründen alıyor. Özür dilemek veya şükranlarını sunmak amaçlı tasarlanan bu emojinin isimleri arasında Lütfen emojisi, Teşekkürler emojisi gibi isimler yer alıyor.

6.Soğuk Terler Dökmek

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Genel olarak hayal kırıklığı, mutsuzluk ve yorgunluk gibi durumları anlatmak için kullanılan bu emoji sık kullanılanlar arasında.

Soğuk soğuk terleyen emojimiz, baskı altında olunduğunu anlatmak için tasarlanmış. Bu emoji için kullanılan diğer isimse söyle: Çok çalışma emojisi.

7. Yardımcı Olabilir Miyim?

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Karşınızda oldukça yanlış anlaşılmış bir başka emoji daha. Kullanıcılar tarafından oldukça alaycı bir şekilde kullanılan bu emoji bir çeşit ‘Ben senden daha iyiyim, umurumda değilsin’ gibi saçını savuran bir kadın gibi düşünülüyor.

Ancak aksine bu emojimiz tasarlanırken oldukça iyi niyetler güdülmüş. Aslına bizlere ‘Size nasıl yardımcı olabilirim?’ demeye çalışan bu emojinin bir diğer ismi ise Danışma emojisi.

8. Her şey Yolunda

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Ellerini kafasının üzerinde birleştirmiş olan bu kadın emojisi bir korku halini anlatmak veya balerin duruşu sergilemek amaçlı kullanılsada gerçek anlamından oldukça uzak.

Gene orijinal anlamını Japon kültüründen alan bu emoji aslında ‘OK’, her şey yolunda anlamına geliyor. Diğer adıyla ona balerin emojisi de denilebilir.

9. Yıldızlar da Kayar…

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Kayan yıldızı tasvir etmek için kullanılan bu emoji aslında orijinal anlamından çok da farklı kullanılmıyor. Baş dönmesi veya yıldız görmek gibi durumları anlatması için düşünülen emojinin isimlerinden biri yıldız emojisi.

10. Bu Kollar Sana Açık

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Bu iki elin yukarıdaki bir emojiyle benzer şekilde sosyal medyada dur veya bende uzak dur gibi anlatımlar için kullanıldığını biliyoruz. Ancak bu kullanımının aksine bu emoji oldukça olumlu bir anlama sahip. Başkalarına karşı açılmış kolları ve hoş karşılayan bir tutumu açıklaması için tasarlanan bu emoji oldukça yanlış anlaşılmışa benziyor. Kısacası diğer adıyla kucaklaşma emojisi oldukça mağdur edilmiş durumda.

Gördüğünüz gibi Mashable’da yer alan habere göre hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen emojilerle ilgili öğreneceklerimiz bitmiyor ve bitecek gibi de gözükmüyor. Emoji dünyasından uzak kalmamak ve emojilerle ilgili bildiğiniz yanlışları öğrenmek için takipte kalın.

Okuduğuna değdi mi?

-2 points
Upvote Downvote

Total votes: 6

Upvotes: 2

Upvotes percentage: 33.333333%

Downvotes: 4

Downvotes percentage: 66.666667%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

Hayır Diyebilmenin Yolları

Dikkatinizi Dağıtan Ve Sizi Cezbeden Şeylere Hayır Diyebilmenin Yolları

TIME Dergisi Dünya Tarihinin En Etkileyi 100 Fotoğrafını Seçti

TIME Dergisi Dünya Tarihinin En Etkileyici 100 Fotoğrafını Seçti