in ,

Google Yapay Zekayla Kanseri Yenmeyi Hedefliyor

Google yapay zeka ve makine öğretisi teknolojileriyle kansere savaş açıyor.

ABD’deki Mountain View’de düzenlenen Google I/O’da konuşan CEO Sundar Pichai, şirket olarak yeni geliştirdikleri teknolojilerle kanser tanısı ve kanser tedavisinde oldukça çığır açıcı gelişmeler kaydetmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Yapay Zeka Kansere Çare Olacak

“Önceliğimiz mobil donanım ve yazılımlardan artık yapay zekâya geçiyor. Kanser tespitini iyileştirmenin yollarını araştırıyoruz. Sinir ağlarının ve makine öğrenmesinin kanser riskini daha doğru tespit edebildiğini görüyoruz”

Hürriyet gazetesinden Ahmet Can’ın haberine göre, teknoloji devi Google’ın dünya çapındaki tüm girişimcileri ve iş ortaklarını bir araya getirdiği Google I/O etkinliği önceki gün başladı.Pek çok önemli ismin katıldığı etkinlikte şirket, geçtiğimiz yıllarda hızlandırdığı yapay zeka ve makine öğretisi yatırımlarını ve araştırmalarını önümüzdeki yıllarda daha fazla artacağını vurguladı. Etkinlikte bunu yanı sıra pek çok  yeni servis ve hizmette tanıtıldı.

“Önceliğimiz mobil donanım ve yazılımlardan, artık yapay zekâya geçiyor”

Google.ai

Etkinlikte tanıtılan yeni teknolojilerden biri de “Google.ai” oldu. Google’ın yapay zekâ altyapısı kullanarak geliştirdiği platformlardan biri olan Google.ai,  açık kaynaklı olarak kullanıcıların erişimine sunuluyor. Bu platformda geliştirilen geliştirilen çözümler, birçok farklı alanda kullanılabilecek. Şirket platformun en büyük önceliğinin kanser araştırmaları olduğunu belirtiyor.

Etkinlikte konuşan Sundar Pichai, 10 binden fazla araştırmacıyla ‘Google.ai’ platformunun geliştirildiğini ve birçok farklı kanser türü için sonuçlar alınacağını belirtiyor.

“Kanser tespitini iyileştirmenin yollarını araştırıyoruz. Sinir ağlarının ve makine öğrenmesinin kanser riskini daha doğru tespit edebildiğini görüyoruz”

Ayrıca Pichai, molekülleri keşfetmek için de yapay zeka teknolojilerine başvurabileceklerini de belirtiyor.

“Bence bir gün yapay zekâ kendi özel özellikleriyle yeni bir molekül yaratacak”

İlk Çözüm Afganistanlı Bir Genç Tarafından Geliştirildi

Etkinlikte, kanser araştırmaları için yapay zekâ kullanımının ilk örneklerinden biri Google I/O’da gösterildi. Bu çözüm Afganistan kökenli 15 yaşındaki bir lise öğrencisine ait.

Abu adındaki genç, Google’ın yapay zekâ platformunu kullanarak bir uygulama geliştirdi. Göğüs kanseri için alınan biyopsi sonuçlarının geliştirdiği uygulama ile incelenmesini sağlayan Abu, yapay zekâ sayesinde daha doğru sonuçlara ulaşılabilmesini sağlıyor.

Google’ın önümüzdeki süreçte araştırmalarını daha da hızlandırması bekleniyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Issız Henderson Adası Nasıl Dünyanın En Kirli Yeri Oldu

Sık Sık Birinin Sizi Gözetlediği Hissine Mi Kapılıyorsunuz? İşte Sebebi!