in ,

Antartika’nın Sıcak Mağaralarında Hiç Bilinmeyen Canlıların Varlığı Keşfedildi

Yeryüzü milyarlarca farklı canlıya ev sahipliği yapıyor. Üstelik yeryüzündeki tüm canlılara dair bilgi sahibi olduğumuz da söylenemez.

Antarktika’da ortaya çıkan yeni bir keşif bu durumu çok net bir şekilde gözler önüne seriyor. Bilim insanlarına göre buz tabakasının altında aktif volkanların ısıttığı pek çok mağara bulunuyor. Tahminlere göre bu mağaralarda insanlığın daha önce hiç görmediği bitki ve hayvan türleri yaşıyor olabilir.

Yeni Mağaralar Keşfedildi

Avustralyalı bilim insanları tarafından yürütülen çalışmalar insanoğlunun canlılar hakkında bildiklerini derinden etkileyecek nitelikte. Antarktika’nın Ross adasındaki aktif Erebus Yanardağı’nın çevresinde yapılan çalışmalarda buharla oluşmuş pek çok mağara keşfedildi.

Bu mağaralardan alınan toprak örneklerinde yosun, alg ve küçük hayvanlara ait “şaşırtıcı” DNA izleri bulundu.

Mağaralar Canlılığa Elverişli

“Bu mağaraların içi gerçekten sıcak, hatta bazılarında sıcaklık 25 dereceye kadar çıkabiliyor”

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) Dr Ceridwen Fraser

Dr Fraser bulunan DNA örneklerinin Antarktika’nın geri kalanında rastlanan bitki ve hayvanlarınkine benzediğini, ancak bazı örneklerin tam olarak tanımlanamadığını belirtiyor.

Araştırmacılar arasında bulunan Yeni Zelanda Waikato Üniversitesi’nden Profesör Craig Cary ise daha önceki çalışmalarda Antarktika’nın mağaralarında çok çeşitli bakteri ve mantar izlerine rastlandığını belirtti.

“Ancak yeni araştırma daha ileri bitki türleri ve hatta hayvanların da yaşıyor olabileceğini gösteriyor”

Mağaralara Işık Giriyor

BBC’de yer alan habere göre, mağaraların ağız kısmına yakın bölümlerine ışık giriyor, hatta buz tabakasının ince olduğu bazı yerlerde ışığın mağaraların daha derinlerine kadar ulaşıyor. Ancak araştırmada yer alan Maine Üniversitesi’nden Prof Laurie Connell, sonuçların bu bitki türleri ve hayvanların hâlâ mağaralarda yaşıyor olduğunu anlamına gelmediğini belirtiyor.

“Bir sonraki adım mağalaralara daha yakından bakıp canlı organizma örnekleri aramak olacak. Eğer bulursak, önümüzde çok heyecan verici bir dünyanın kapıları açılacak”

Bu Mağaralar İlk Ama Son Değil

Bilim insanları büyük kısmı buzlarla kaplı Antarktika’daki tek yanardağı bu yanardağ olmadığını da belirtiyor. Benzer yapılanmaların ve buzulaltı sistemlerin kıtada yaygın bir şekilde yer aldığı düşünülüyor.

Bu Keşif Ne Anlama Geliyor?

Mağaralarda keşfedilecek olan canlılar bilim dünyasındaki pek çok doğruyu kökten değiştirebilir. Bulunacak olan yeni canlı formlarının canlıların evrimine dair de yeni bilgileri gün ışığına çıkarması bekleniyor.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dünyanın Farklı Ülkelerinden Şaşırtan Big Mac Fiyatları 🍔

Lacoste 85 Yıllık Logosunu Bakın Ne İçin Değiştirdi!