in

Pirinç Tanesinden Bile Küçük Bilgisayar Geliştirildi 💻

Günümüz teknolojileriyle her şey küçülüyor ve ceplerimize sığan boyutlara kavuşuyor. Bu duruma alıştık! Peki ya size bazı şeylerin inanılmaz derecede küçüldüğünü söylesek ne düşünürsünüz. İşte karşınızda pirinç tanesinden bile küçük boyutlarda olan dünyanın en küçük bilgisayarı!

Dünyanın En Küçük Bilgisayarı

Michigan Üniversitesi’nde görevli bir grup araştırmacı, bir pirinç tanesinden bile küçük bilgisayar üretmeyi başardı. Dünyanın en küçük bilgisayarı olan bu minik teknoloji harikası sadece 0.3 mm.

Eee boyutlar bu kadar küçük olunca akla gelen ilk soru “Bu bilgisayar nasıl çalışıyor?” oluyor.

Her Geçen Gün Yeni Bir Rekor Kırılıyor

Mart ayında IBM tarafından yapılan ve dünyanın en minik bilgisayarı olarak kayda geçen mini-bilgisayarın rekorunu kırarak daha da küçük bir bilgisayara imza atan araştırmacılar zor bir işi başardı.Her ne kadar ‘bilgisayar’ olarak adlandırılsa da bildiğimiz anlamda bilgisayarın tüm işlemlerini elbette tek başına yerine getiremiyor.

Gerçekten Bilgisayar Denilebilir Mi?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmacı David Blauw da bu soruya cevap vermekte zorlanıyor. Henüz bu minik teknolojiye bir bilgisayar denilip denilmemesi konusunu aralarında tartıştıklarını belirten Blauw, henüz tam bir karara varamadıklarını da belirtiyor.

Depolama Birimi Yok

Micro Mote adını taşıyan bu minik cihazın içinde herhangi bir depolama birimi yok. Bu da elektriği kesildiğinde yapılan işlemlerin silindiği anlamına geliyor.

Işığı Elektriğe Dönüştürüyor

Işığı elektriğe dönüştüren fotovoltakik teknolojisinden yararlanan Micro Mote, veri transferi yapabiliyor. Bunlara ek olarak sıcaklık sensörü olarak da kullanılabilen bu minik bilgisayar, ortam sıcaklığını ölçebiliyor.

Kanser Araştırmalarında Kullanılacak

Bu minik bilgisayarın ilerleyen dönemlerde ses ve video desteğine kavuşması ve kanser çalışmalarında kullanılması bekleniyor. Bir sonraki rekor kıracak bilgisayar ise şimdiden merak konusu!

Okuduğuna değdi mi?

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%

Yazar Defne Yaman

1991 yazında oldukça sıcak bir günde İzmir’de doğdu. Üniversite uğruna geldiği Ankara’da çakılıp kalmış olsa da halinden mutlu. Bir yandan hayatta en sevdiği şeylerden biri olan yazı yazmaya “Emoji” çatısı altında devam ederek “Editör” koltuğunda otururken, bir yandan da akademik işler peşinde koşuyor.☺️

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Comments

comments

da vinci eser

Ünlü Ressam ve Dahi Leonardo Da Vinci’nin Yaptığı İlk Eser Bulundu

3 boyutlu yazıcı ev

Dünyanın İlk 3 Boyutlu Yazıcıdan Çıkan Yaşanabilir Evi İnşa Ediliyor