in

Elektronik Sigara Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İşte Türkiye ve dünyanın gündeminde olan elektronik sigara hakkında bilinmeyenler.

Elektronik sigara günümüzde artık her yerde! Bu teknolojik cihaz, tütün bazlı sigaralara, pipo ve puro gibi ürünlere daha sağlıklı alternatif oluşturuyor. Bir yandan sigarayı bırakmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor, bir yandan da “vaping” adı verilen yeni bir kültür ve yaşam tarzının ortaya çıkmasını sağlıyor. Peki elektronik sigara aslında nedir? Nasıl bir süreç sonucuna icat edilmiştir? Elektronik sigaralar nasıl çalışır? Zararlı mıdır, yoksa sigarayı bıraktırır mı? İşte elektronik sigara hakkında bilmeniz gereken her şey!

Elektronik Sigara Nedir?

İncelememize öncelikle “elektronik sigara nedir” sorusuna cevap bularak başlayalım. Dumansız sigara, e-sigara veya “e-cigs” olarak bilinen elektronik sigaralar; tütünde bulunan bağımlılık yapan kimyasal madde olan nikotini tüketmenin alternatif ve daha az zararlı bir yöntemidir. Elektronik sigaralar nikotin içerseler de sigaranın yapısında bulunan, katran gibi öteki zararlı maddeleri barındırmadıkları için görece daha az zararlıdırlar.

Elektronik sigaralar nikotin içerdikleri ve dumanları solunduğu icin genellikle sigaraya benzer bir forma sahiptirler. Hatta ilk üretilen elektronik sigaralar, sarımsı ağızlık kısmı ve beyaz gövdesiyle tamamen sigara ile aynı formdaydılar. Ancak günümüzde elektronik sigaranın kendi başına bir kullanım alanı bulmasıyla, farklı şekllilerde de karşımıza çıkmaya başladılar. Bugün farklı görüntülere sahip, farklı kalınlıklarda ve renklerde elektronik sigara çeşitleri bulunmaktadır.

Elektronik Sigaranın Tarihi

Elektronik sigara nedir sorusuna cevap verdiğimize göre, gelelim bu icadın tarihine… Elektronik sigaranın geliştirilmesinde, iki dönüm noktası ve iki önemli isim var. Üstelik bu isimler, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan iki bilim insanı. Ancak gayeleri aynı: sigaranın zararlarını en aza indirecek bir icat yapmak! İşte elektronik sigaranın tarihine kısa bir bakış…

Gerçekleşmeyen Buluş

Elektronik sigara her ne kadar sosyal hayatımızda yeni yeni yer edinmeye başlasa da tarihleri epey eskiye dayanıyor. Bilinen ilk elektronik sigara, 1963 yılında geliştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nden Herbert A. Gilbert, bu cihazın ilk üreticisi ve patent sahibidir. Üniversitede işletme okuyan ve günde iki pakete yakın sigara içen Gilbert; sigarayı çok sevmesine rağmen sağlığa verdiği zararları en aza indirmek için bu icadı yaptı. Her ne kadar buluşunun patentini alsa da, üretime hiçbir zaman geçilmemiştir. O dönemde insanlar, sigaranın zararları konusunda yeterince bilgi sahibi değildiler. Üstelik sigara içmek oldukça “modaya uygun” bir davranıştı. Henüz kamuya açık alanlarda sigara içmek yasaklanmamıştı, ve gündelik hayatın sıradan bir parçası gibi görülüyordu. Sigaranın toplumsal hayattaki konumundan dolayı ve 1960’ların teknolojisi ile bu cihaz oldukça pahalıya mal edildiği için, o dönemde bu icat üretime geçmedi. Gilbert sadece patentini aldı, ve projesini rafa kaldırdı.

Üretimi Yapılan İlk Elektronik Sigara

1960’larda epey popüler olan sigara tüketimi, takvim günümüze doğru yaklaştıkça azalmaya başladı. Ancak tiryakiler vazgeçemediği için, yerine bir alternatifin doğması zaman aldı. Tütün oranı azaltılmış sigaralar ve nikotin alımını azalttığı düşünülen filtreler gibi alternatif yöntemler ortaya çıktı. Ve sonunda, giderek gelişen teknoloji, insanlara elektronun sigarayı armağan etti.

Çin’den Hon Lik, elektronik sigaranın ikinci mucidi. Yoğun bir şekilde sigara içen babasını akciğer kanserinden kaybeden Lik, bu zararlı alışkanlığa bir alternatif oluşturmak istedi. Kendisi de sigara bağımlısı olan Lik, önce bu kötü alışkanlığından kurtuldu, sonra da elektronik sigarayı yeniden yarattı. 2001 yılında geliştirdiği ve duman yerine buhar çıkaran bu icadın patentini, 2003 yılında aldı. Üretilen ilk elektronun sigara, bugünküne göre çok daha farklı bir görünüme sahipti. Tek bir parça şekildeydi. Hon Lik, nikotin içeren bir sıvının basınçlı bir jetini buharlaştırmak için yüksek frekanslı piezoelektrik ultrason veren bir eleman kullanmayı düşündü. Aslında tasarım değişse de bu temel prensip hala kullanılmakta.

Elektronik sigara, ilk kez satışa sunulduğu Çin piyasasında çok sevildi. 2004 yılında Çin sokaklarına havalı olan artık normal sigara yerine elektronik sigara olmuştu. Başlangıçta küçük firmalar internetten satışla bu modelin modifiye edilmesi halini ABD marketine satmaya başladı. 2006 yılından sonra da elektronik sigaralar; Avrupa ve Amerika’da satılaya başlandı. Lik patentini 2007 yılında uluslararası hale getirdi ve elektronik sigaranın adını, Çince’de “sigaraya benzeyen” anlamına gelen “Rüyan” olarak değiştirdi. Fakat elektronik sigara bu yıllarda tüm dünyaya yayılmıştı ve pek çok firma bu modeli izinsizce kopyaladığı için Lik bu durumdan pek de kar edemedi.

Son Modifikasyonlar

Elektronik sigaralar uluslararası pazara girdiğinde, bazı kullanıcılar performanslarından memnun değildi. Duman yeterince gelmiyordu, tat yeterince hissedilmiyordu. Üstelik oldukça hassas olan bu cihaz sık sık bozuluyordu, çok fazla bakım istiyordu. Bu eksikliği gören yatırımcılar elektronik sigarayı geliştirmeye devam ettiler. Bu da ilk nesil üç parçalı cihazların ortaya çıkmasını sağladı.

Bugün elektronik sigaranın vazgeçilmez bir parçası olarak görülen cartomizer, cihazın uluslararası arenada kendine alıcı bulması ile geliştirildi. 2007 yılında İngiliz girişimciler Umer ve Tarıq Sheikh cartomizer isimli parçayı geliştirdi. Bu parça, ısıtma bobini sıvı odasına entegre eden bir mekanizma olarak işlev gördü, ve elektronik sigaranın performansını arttırdı.

Kullanıcıların sorun yaşadıkları elektronik sigara parçalarından bir tanesi de bataryaydı. Sık sık biten ve değiştirilmesi gereken bataryalar, elektronik sigaralardan alınan keyfin yarıda kalmasına neden oluyordu. Elektronik sigaralar için, “tornavida” adı da verilen daha uzun ömürlü bir batarya 2008 yılında Ted ve Matt Rogers tarafından geliştirildi.

Elektronik sigara, bugün hızla gelişen teknolojik cihazlar arasında yer alıyor. Sadece üreticileri değil, kullanıcıları da ihtiyaçlar doğrultusunda elektronik sigaraya modifikasyonlar yapıyorlar.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Elektronik sigara, oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptir. Bu cihazlar; sıvı nikotinin, kullanıcının soluduğu bir buhara veya buhara dönüşmesini sağlar, ve pille çalışır. Kullanıcı, ağızlıktan dumanı çeker ve bir yandan da cihaz üzerindeki tuşa başar. Bu cihazın çalışma prensibini daha detaylı bir şekilde anlayabilmek için öncelikle içerisindeki parçalara göz atmak gerekir.

Elektronik Sigara Parçaları Nelerdir?

Elektronik sigara, üç temel parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar pil, atomizer ve ağızlıktır. Elektronik sigara parçaları, farklı işlevleri yerine getirerek cihazın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Her bir parçanın kaliteli olması ve doğru secilmesi, elektronik sigaradan alacağınız verimi belirleyecektir.

Atomizer

Atomizer, elektronik sigaranın en önemli parçasıdır. Bu parça içerisinde yer alan propilen glikol, bitkisel gliserin ve nikotin içeren bir çözeltiye batırılır pamuk ve fiberglas fitil bulunmaktadır. Bu maddeler, kronik astım hastalarının kullandığı ilaçların içerisinde de hali hazırda kullanılmaktadırlar. Bu çözelti, farklı aromalara da sahip olabilir. Cihazın üzerindeki tuşa basıldığı zaman fitilin etrafındaki ısıtma bobini ısınır ve dumanın hava ile karışmasını sağlar. Kullanıcı soluduğunda bu aromatik duman duman, kartuş veya ağızlıktan çekilir. İşte, en basit hali ile elektronik sigaranın çalışma prensibi bu şekildedir.

Bu çalışma prensibi, elektronik sigarayı, tütün bazlı ürünlere göre nispeten daha temiz bir yere koymaktadır. Ateş yok, kul yok ve duman kokusu yok! E-sigaralar, karbon monoksit ve katran gibi sigara içen tutun sigaraları ile ilişkili tüm zararlı kimyasalları içermez. Bu nedenle de sigarayı bırakmak ya da azaltmak isteyenlerce tercih edilirler.

Elektronik sigaranın temel parçası olan atomizerin, üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler clearomizer, RTA ve RDA olarak adlandırılır. Bu farklı atomizer çeşitlerinin temel prensipleri aynıdır. Atomizer arasındaki ana parça, bataryadan aldığı gücü, rezistansı andıran bir biçimde sarılmış tellere aktarır. Bu tellerin ortasına yerleştirilmiş ve likiti aktıve eden parça bu şekilde devreye girer. Bu parça silik olarak adlandırılır ve genellikle yüksek sıcaklıklara dayanıklı; seramik fiber, organik pamıuk ya da ısıya dayanıklı iplik gibi bir parçadır. Tellerin ısınmasıyla bu parçanın absorbe ettiği sıvı buharlaşır. Kullanıcı da bu sıvıyı ağızlıktan içine çeker.

Farklı atomizer parçaları, farklı ihtiyaçları karşılayacak özelliklere sahiptir. Elektronik sigaraya yeni başlayacak olanlar için, clearomizer önerilen atomizer türüdür. RTA ve RDA ise, farklı istekleri karşılayıcı atomizerler olarak kullanılabilir. Bu parçalar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, elektörnük sigarada soru seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Clearomizer

Clearomizer, elektronik sigaraların gelişiminde yeni bir adım olarak değerlendirilebilir. Clearomizer, pek çok açıdan atomizer cihazına benzetilmektedir. Elektronik sigara sıvısını tutan ve ve bataryaya vidalayan hepsi bir arada bir aygıt olması, bu benzerliğin başlınca sebebidir. Ancak bu iki parça arasındaki benzerlik burada son buluyor! Clearomizer, çok daha etkili bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Clear ve aromizer kelimelerinin birleşiminden oluşan clearomizer, “temiz” ya da “net” ve “aroma” anlamlarını içerisinde barındırıyor. Bunun başlıca nedenlerinden bir tanesi de, kullanıcının her zaman e-sıvı düzeyini görmesini ve çok alçaldığında bunları doldurmasını sağlayan şeffaf plastik veya cam gövdeye sahip olması.

Kartomizerlerden farklı olarak, aroma suyunu emmek için dolgu maddesine gerek duymazlar, bunun yerine atomizöre doğru miktarda e-sıvı besleyen bir fitilleme sistemi sayesinde çalışırlar. Elektronik sigarayı seven pek çok kişi, günümüzde clearomizer kullanmayı tercih ediyor. Bu da çok daha temiz bir şekilde görülebilir bir hale gediriyor. Yine de kartomizerlerin e-sıvı aromasını arttırdığını iddia edenler var. Sonuçta, hepsi kişisel bir zevk meselesi. Hangi tip atomizer parçasını kullanacağınız tamamen size kalmış durumda.

Clearomizerlar, atomizörden damlama ucuna, transparan gövdenin ortasından uzanan bir metal boruya sahiptir. Clearomizer’ları yeniden doldururken, e-sıvıyı akü içerisine gireceğinden tüpün içine dökmemeniz önemlidir. Bu hava kanalı, buharın atomizörden ağzınıza nasıl geçtiğidir ve e-sivinin içinde bulunduğu birkaç damla e-sıvı, e-sigaranın performansını etkileyebilir. Bunun yerine, clearomizer’i hafif bir acıyla tutmak ve merkez tüpten kaçınarak suyu meyve suyu içine damlatmak gerekmektedir.

Çoğu şirket clearomizer’ları çöp kutusuna atmadan önce birkaç hafta kullanabileceğiniz tek kullanımlık ürünler olarak satmaktadır, ancak gelişmiş elektronik sigara kullanıcıları yeniden elde edilebilir versiyonlarını tercih etmektedirler. Tek kullanımlık malzemeler kesinlikle en uygun olanıdır, ancak daha pahalı olsalar da uzun vadede size kazandırırlar. Kullanılmış bir ısıtma bobinini değiştirmek, yeni bir clearomizer satın almaktan çok daha ucuzdur.

Ayrıca, her biri kendi artıları ve eksileri olan üst bobin clearomizer’lar ve alt bobin clearomizer’lar arasından seçim yapabilirsiniz. Üst sargi cleromizer parçaları, tütün sigaralarının dumanına benzer şekilde daha sıcak buhar verirlerken, aynı zamanda daha hızlı yanma eğilimi gösterirler. Çünkü e-sıvı seviyesi düştüğünde fitiller kurur ve kötü yanık tadıyla karşılaşabilirsiniz. Alt Bobin Clearomizers (BCC), altta bulunan ısıtma bobinine sahiptir, ancak buharın ağzınıza ulaşmadan önce daha uzun süre hareket etmesi gerektiğinden, duman önemli ölçüde daha soğuk bir hale gelir.

RTA

 

RTA, rebuildable tank atomizer anlamına gelmektedir. Bu parçalar, likit taşıyıcı bir tanka sahiptirler.  Yani RTA, elektronik sigara içerisinde kullanılan sıvının tutulması için bir depo rezervuarı olan ve bir sızdırmaz metal hazne kapağı ile kaplanmış bir güverteye sahip yeniden oluşturulabilir bir atomizör olarak tanımlanabilir. Hazne kapağı, buharı damla ucuna yönlendiren bir bacaya bağlanır. Yerçekimi ve basınç, haznede haznenin etrafındaki e-sıvıyı otomatik olarak zorlar ve daha sonra güvertenin dış çevresindeki yuvalardan veya kanallardan yukarı doğru çeker. Fitil uçları bu kanallara yerleştirilir. E-sıvı fitili doyururken, buharlaşacak bobinlere verilir. RTA parçasının içerisinde coil isimli parça bulunmaktadır ve bu nedenle bu parçayı kullanıcının kendisinin sarması gerekmektedir. Tank doldurulduktan sonra bu elektronik sigara, içerisindeki likit bitene kadar kullanılabilir.

RDA

RDA rebuildable dripping atomizer anlamına gelmektedir. Bu turun içerisinde coil ve tank bulunmamaktadır. Bobinleri sabitlemek ve bobinleri ışıtan aküye (mod) elektrik bağlantıları sağlamak için direkleri olan bir güverte içeren bir cihazdır. Güverte, vida ile takılan veya o-halkalarla kayan bir dış kabuğa benzeyen kapakla kaplıdır. RDA’lar e-sıvıyı tutacak tank bölümlerine sahip değildir. Elektronik sigaranın likit aroması, bu parçaya bir şişeden damlatılır. İçerisindeki likit bittikçe de damlatma işlemi tekrarlanır. Damlalar bobinlere veya fitillere gelecek şekilde ayarlanır. Elektronik sigara içmeyi bir hobi haline getirmek isteyenler için bu parça oldukça kullanışlıdır.

Likitler

Elektronik sigara içerisinde kullanacağınız likit, bu ürünle yaşayacağınız deneyimin belirleyicisi olacaktır. Likitin tadı, kalitesi, yoğunluğu ve cihaz içerisindeki iletilme yöntemi; önemli faktörlerdir.

E-sıvı olarak da adlandırılan likitler, elektronik sigaralar gibi buharla çalışan sigara ürünlerinde kullanılan karışımdır. Elektronik sigara likitleri genellikle propilen glikol, gliserin, şu, nikotin ve tatlandırıcılardan oluşur. Her ne kadar içerikler değişse de bu maddeler genellikle % 95 oranında propilen glikol ve gliserin içerir. Likit çeşitleri günümüzde oldukça fazladır. Dünya çapında birçok e-sıvı üreticisi vardır. Bu üreticiler 8000’den fazla elektronik sigara likidi çeşnisi yaratmaktadır. Üreticiler ağırlıklı olarak Amerikan E-Sıvı Üretim Standartları Birliği  Endüstri standartları Amerikan E-sıvı Üretim Standartları Birliği (American E-liquid Manufacturing Standards Association – AEMSA) tarafından oluşturulan ve yayınlanan standartları takip etmektedir.

Elektronik sigara için likit seçimi yapılırken, içerisindeki nikotin miktarının iyi seçilmesi gerekmektedir. Özellikle tütün bazlı sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanan kişilerin, sigaraları için seçtikleri likit maddenin içerisindeki nikotin miktarını iyi ayarlaması gerekir.

Pil

Elektronik sigaraların atomizer sonrasında en önemli parçası pildir. Nasıl bir enerji kaynağı seçeceğiniz, cihazdan alacağınız keyfi belirleyecek en önemli özelliktir. Bu nedenle pil seçimi de en az atomizer seçimi kadar önemlidir.

Elektronik sigara içerisinde kullanılan piller temelde iki turludur. Bu türler mod ve normal batarya olarak adlandırılmaktadır. Mod, elektronik sigara cihazından çıkan enerjinin voltajını veya watt olarak gücünü ayarlayabildiğiniz pillerdir. Bataryalar ise, sadece pilden oluşan ve daha basit sistemlerdir.

Elektronik sigara kullanmaya ve bunu bir hobi olarak değerlendirmeye yeni başlayanlar için en ideal pil, sıradan bataryalardır. Zamanla cihazın öteki parçalarında kullanım ayarlarını belirledikten sonra, mekanik olarak çalışan modlar da denenebilir. Ancak dikkatli olunması gereken nokta, bu mekanik modlardaki patlama ihtimalidir. Bu ihtimale karşı, henüz bu cihazlarla yeni tanışanlara sıradan bataryalar önerilemektedir.

Elektronik sigaranın iki önemli parçası olan pil ve atomizer, farklı yöntemlerle birbirlerine bağlanabilirler. Gelişen teknolojinin getirdiği kolaylılarla, günümüzde elektronik sigaralarda iki temel bağlantı noktası tarzı kullanılmaktadır. Bunlar 510 ve Ego olarak adlandırılmaktadırlar. Pil ve atomizer arasındaki bağlantının sorunsuz bir biçimde kurulabilmesi için, doğru bağlantı noktası türünün bulunması gerekmektedir. 510 isimli bağlantı noktası tarzı ince bur vida biçimindedir. Ego isimli bağlantı noktası tarzı ise görece daha kalındır. Burada seçeceğiniz parçanın bağlantı noktası çok önemlidir. Çünkü 510 bağlantı noktasına sahip olan moda Ego bağlantı noktasına sahip bir atomizer takılamaz. Bununla beraber, Ego tipine sahip bir moda, her iki tipte bağlantı ile atomizer takılanılır. 510 tipindeki modlara Ego tipindeki atomizer takmak için, bir adaptor kullanılması gerekmektedir. 510’dan Ego’ya dönüştürücü şekilde kullanılan bu adaptörler, bağlantının sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Eğer elektronik sigaradaki tüm parçalar ayrı ayrı kaynaklardan satın alınacaksa, bu uyumum olmasına önem verilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda, elektronun sigara keyfi yarım kalacaktır.

Elektronik sigara içerisinde kullanılan piller, aslında hepimizin aşina olduğu başka cihazlarla benzerlik göstermekte. Cep telefonlarının içerisinde de kullanılan lityum iyon şarj edilebilme özelliği bulunan piller, elektronik sigaraların içerisinde de yer almaktadır. Pilin bir gün içerisinde ne kadar süre dayanacağı, kullanıcının elektronik sigara kullanma sıklığına göre değişmektedir. Sözgelimi, günde bir paket sigara içen ve bu miktarın aynısını elektrona sigaraya uyarlayan bir kişi, günde topmanda 1600mah kadar pil tüketecektir. Bu durumda bir adet 1600’lük ya da iki adet 800’lük pil iş görebilir. Bu miktardan daha fazla ya da daha az sigara tüketecek kişiler için, daha farklı pil biçimleri önerilmektedir.

Elektronik sigara içerisinde kullanılan pek çok farklı tarzda pil bulunmaktadır. Bunlardan en sık rastlanılanları basit batarya, voltaj ayarlı modlar ve watt ayarlı modlardır. Bu parçalar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak, elektronik sigaranız için pil seçiminde size yardımcı olacaktır ve keyfinizi bölmeyecek en doğru sigarayı seçmenizi sağlayacaktır.

Basit Bataryalar

Yukarıda da belirtildiği üzere, basit bataryalar elektronik sigaraya yeni başlayanların tercih etmesi gereken batarca türüdür. Boyutları ortalama olarak yuvarlak bir dolma kalem ile aynıdır. Ağırlıkları fazla değildir. Bu tarz bataryalar, tamamen şarj edilmiş halde kullanıldıkları zaman, 3.6 volt enerji verebilmektedirler. Pil içerisindeki enerji azaldıkça, verdiği voltaj da düşmektedir. Elektronik sigara başlangıç kitlerinde çoğunlukla basit bataryalara yer verilmektedir. Eğer bu cihazları merak ediyorsanız, deneme amaçlı olarak kullanacaksanız ve bütün gün yanınızda taşımak yerine ara ara deneyecekseniz; basit bataryalar işinizi görecektir. Bu cihazlarda voltaj gün içerisinde azaldığı için, şarjinin tamamen dolu olduğu sabah saatlerinden artık yavaş yavaş bitmeye başladığı akşam saatlerine kadar verimlilik azalmaktadır. Basit bataryaların bağlantı noktalar genellikle Ego tipindedir. Bu nedenle basit batar kullanırken bu tipe uygun atomizer kullanılması önemlidir.

Voltaj Ayarlı Modlar

Voltaj ayarlı modlar, elektronik sigara için kullanabileceğiniz bir diğer pil çeşidi olan modların en kullanıcı dostu türüdür. Yine elektronik sigaraya yeni başlayanların tercih edebileceği bir parça olan voltaj ayarlı modlar, kullanım kolaylığı sunar. Kaliteli bir elektronun sigara setinin içerisinden çıkan voltaj ayarlı mod, şarj ömrü boyunca aynı voltaj oranını kullanıcıya verir. Bu da ilk nefesten sonuncuya kadar gün boyunca aynı aroma ve miktara sahip olmanıza yardımcı olur. Şarjı bitene kadar alınan tat ve likitteki aroma miktarı eşit kalacaktır. Voltaj ayarlı modun pil ömrü kullanım miktarına bağlı olarak değişmektedir.

Watt Ayarlı Modlar

Pil türlerinden modların bir başka çeşidi de watt ayarlı modlardır. Elektronun sigara için kullanılan modlar arasında, kullanıcıya en iyi sonucu veren modlardan bir tanesi de budur. Bunun nedeni kalitede bir devamlılık sağlamasıdır. Watt ayarlı modlarda, hangi dirençte coil kullanıldığını ölçen bir mekanizma mevcuttur. Bu mekanizma, watt’a göre voltajı kendisi ayarlar. Bu da her daim aynı lezzeti ve aynı miktarı almanızı sağlar. Voltaj ayarlı setlerde coil direnci elle ayarlanırken, watt ayarlı setlerde bu ayarlama otomatik olarak gerçekleşmektedir. Elektronik sigarada ne istediğini bilenler için ideal pildir.

Elektronik Sigara ve Sağlık

E-sigaralar normal sigaraya benzemeyi, ancak tütün yakmadan amaçlamaktadır. Bu yüzden de Sigarayı azaltmak veya bırakmak için yardımcı olarak satılırlar ve bazı insanlar bu konuda onlara yardımcı olurlar. Bununla birlikte, araştırmalar sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermektedir. İşte elektronik sigara ve sağlık konusundaki farklı fikirler.

Elektronik Sigara ile Gelen Faydalar

Elektronik sigarayı sevenler, sadece yarattığı tarz veya kullanıma sunduğu farklı aromalar yüzünden bu ürünü tercih etmiyor. Aynı zamanda çeşitli sağlık faydaları olduğu da düşünülüyor. Bağımlılıkla savaşmada destek vermesi ilk neden… Daha fazla ortamda içilebilme imkanı tanıması ve sigaranın geleneksel belirtilerini gizlemesi diğer avantajları arasında. Çok daha az zararlı olması ve daha geniş seçenekler sunması, elektronik sigaraların tercih edilmesini sağlıyor.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı: Elektronik Sigaralar Bağımlılığı Keser

Nikotin bağımlılığının ölümcük sonuçları olduğu artık bilinen bir gerçek. Bu nedenle pek çok kişi bu alışkanlığından vazgeçmeye çalışıyor. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için sigarayı bırakmak akla ilk gelen yöntemlereden bir tanesi… Durum böyle olmasına rağmen bu alışkanlıktan tamamiyle kurtulmak sanıldığı kadar kolay değil. Sigaranın yakılmasıyla ortaya çıkan nikotin, solunduğunda kalp atışının hızlanmasına, vücuttaki dopamin seviyesinin artmasına ve dikkatin toplanmasına neden olur. Aynı madde; akciğerlere zarar verir ve damar sertliğine yol açar. Yarattığı geçici uyarılma hissiyatının bağımlılık yaratıcı yönü yüzünden, sigarayı bırakmak epey zordur.

Nikotin yoksunluğunun belirtileri genellikle güçlüdür ve insanların çok sık sigaraya yeniden dönmesine neden olabilir. Nikotin seviyesi ayarlanabilir likitlere sahip olan elektronik sigaralarla, nikotin yoksunluğundan dolayı ortaya çıkan semptomlar bir miktar da olsa yumuşatılabilir. Bu şekilde nikotin seviyesi ayarlanabilen elektronik sigaralar, hem bu alışkanlıktan azaltarak kurtulmayı sağlar hem de sigaradaki öteki zararlı maddelerin etkisini azaltır. Kısacası sigarayı bırakmak isteyen ancak uzun yıllardır bu bağımlılık ile savaşan kişiler için elektronik sigara iyi bir geçiş ürünü olabilir.

Daha Geniş Kullanım Alanı: Elektronik Sigaralar Size Özgürlük Alanı Verir

Elektronik sigaraların kullanım alanı, tütün bazlı ürünlere göre çok daha geniştir. Geleneksel sigaralardan farklı olarak restoranlar, ofisler, oteller veya halka açık yerler içerebilir. Elektronik sigara kullanırken “Sigara içilmeyen bölgelerden” kaçınmanız veya sigara içmek için kendinizi  odalara kilitlemeniz ya da soğuk balkonlara hapsetmeniz gerekmeyecektir. Elektronik sigaralar herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde, sadece buharlar ürettikleri ve tamamen dumansız oldukları için yaptırım korkusu olmaksızın kullanılabilir. Ancak hatırlatmakta yarar var… En nihayetinde duman saldıkları ve elektronik cihazlar oldukları için, ulaşım araçlarında kullanımları yasak olabilir. Uçak, tren ya da otobüste elektronik sigara kullanımı yasaktır. Yine de hareket etmeyen pek çok yerde elektronik sigarayı, normal sigaraya oranla görece çok daha rahat bir biçimde tüketebilirsiniz.

Sigaranın kokusu, hem kullanıcıları hem de öteki insanlar tarafından itici bulunabilir. Oysaki elektronik sigaralardan çıkan buhar, kötü kokmaz. Kimi zaman aromasına göre hafif bir kokuya sahip olabilir, kimi zaman da tamamen kokusuzdur. Bu durumda sigara kokusundan rahatsız olan kişilerin yanında dahi kullanılabilmektedir.

Kötü Kokulara Son: Elektronik Sigara ile Sigara İçtiğiniz Belli Olmaz

Pek çok nedenden ötürü, sigara içme konusunda olumsuz bir stigma bulunmaktadır. Bu nedenle sigara içenler, bu alışkanlığın başkaları tarafından bilinmesini istemeyebilirler. Ancak bu durumu gizlemek epeyce zordur! Sigaranın keskin kokusu; kıyafetlere, araba tekstiline hatta kişinin bedenine ve saçlarına sinebilir. Özellikle sigara içmeyen kişiler bu kokuyu hemen alırlar. Bu da, kimse fark etmeden sigara içmeyi zorlaştırmakta, adeta çevredeki herkese sigara içildiğini ilan etmektedir.

Elektronik sigara içenlerinse, sigara içtiği belli olmaz. Kıyafet ve bedende kötü bir koku ile karşılaşmazsınız. Aracınıza koku sinmez, sizden sonra bulunduğunuz odaya giren kişi sigara içtiğinizi anlamaz. Ayrıca ağız kokusu şikayeti de ortadan kalkmış olur. Elektronik sigara arkasında tutun bazlı sigaranın bıraktığı gibi belirgin bir iz bırakmaz. Bu nedenle de içen kişinin sigara kullandığı anlaşılmaz. Ancak aromalı bir likit kullanıldığında bu aromanın tadı algılanabilir, bu da esasen sigaraya benzememektedir.

Doğaya ve İnsana Saygı: Elektronik Sigaralar Çevreye Duyarlıdır

Sigaralar, insan sağlığına olduğu kadar çevreye de zarar verirler. Burada çevre ile kastedilen, hem doğa hem de çevredeki öteki insanlardır. Elektronik sigaralar aracılığı ile bu zarar en aza indirilebilir.

Normal sigaralar, sadece içen kişiyi değil, çevresindekileri de zehirler… Sigara içen kişinin içtiği sigaranın dumanını soluyan kişiler, içen kişi kadar olmasa da zarar görürler. Bu durum pasif içicilik  olarak adlandırılır. Pasif içicilik, ya da ikinci el duman almak olarak adlandırılan durum, sigara içen kişinin çevresindekilerin, dumanı soluyarak, sigaranın olumsuz etkileri ile yüz yüze gelmeleri sonucunda ortaya çıkar. Pasif içicilik kansere neden olabilmektedir. Sigara içmeyen kişilerde akciğer kanseri riskini dörtte bir oranında arttırır, ses telleri ve üst boğazda kansere neden olabilir. Elektronik sigaraların içerisinden çıkan duman, buhar forumda olduğu için, çevredekilere bu şekilde bir risk oluşturmaz. Bu sayede etrafınızdaki sigara içmeyen kişiler için zararı indirgemiş olursunuz. Üstelik, sigara içmeyen kişileri rahatsız eden kökü da elektronik sigara ile ortadan kalmış olur.

Elektronik sigarala içmenin çevrede en aza indirgediği zararlardan bir tanesi de doğa ile ilgilidir. Elektronik sigara kullanımı esansında çevre daha az kirlenir. Tütün bazlı sigaralar, doğayı da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bunun temelinde genellikle ihmalkarlık yer almaktadır. Bu durumun farkına varmanın oldukça kolay bir yolu var: Bir dahaki sefere şehrin merkezinde yolda yürürken bir süre için gözlerinizi yerden kaldırmayın… Sigara izmaritlerinin ne kadar pervasızca yere atıldığına şaşıracaksınız! Bu izmaritlerin doğada parçalanması, yıllar sürmektedir. Bu sırada  izmaritler atıldıkları toprağa zarar vermekte, o toprakta yetişen bitkilerin gelişimini etkilemekte, o toprakta yaşayan canlıları öldürmektedir. Elektronik sigaralar defalarca kullanılabilen yapıları ile bu şekilde bir kirliliğin önüne geçmiş olur. İhmalkarlık ile ortaya çıkan çevre kirlenmesi sorunu ortadan kalkar.

Elektronik sigara, izmaritten doğan yangın tehlikesini ortadan kaldırmış olur. Ormanlık alanlarda tamamen söndürülmeden atılan sigaralar, yangınlara neden olabilmektedir. Elektronik sigara kullanımında, bu sorun da ortadan kalkmış olur.

Artık kullanılmayan elektronik sigara parçalarının uygun bir biçimde atılması, geri dönüşüme kazandırılması ve bu şekilde doğaya çok daha az zarar verilmesi mümkündür.

Elektronik Sigara İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi sırada kötü haberler var! Elektronik sigaralar, elbette ki sağlığa faydalı ürünler değiller, İçlerlerinde bulunan az miktardaki nikotin, insan bedenine zarar verebilir. Bununla beraber, kullanım biçimlerinin insan sağlığı üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar kullanıcılara dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Unutmamakta Yarar Var: Elektronik Sigara Nikotin İçerir

Her ne kadar sigaranın olumsuz etkilerinden kısmen de olsa arındırılmış olsa da, unutmamakta yarar var ki elektronik sigara nikotin içermektedir. Elektronik sigaradaki bu nikotinin, tıpkı normal sigarada olduğu gibi birkaç olumsuz sağlık etkisi olabilir. Nikotine düzenli bir şekilde maruz kalmak, beraberinde pek çok rahatsızlığı getiriyor. Bunlardan ilki ve en bilineni bağımlılık.

Nikotin, tütünün içerisinde bulunan renksiz ve yağlı bir birleşimdir. Sigara bağımlılığının temel nedeni olan nikotin, uyuşturucu maddelerin hepsinden çok daha hızlı bağımlılık yaratır. Sigaradan çekilen nefesler, öncelikle ciğerlere gider. Daha sonra buradan beyne ulaşır. Yani her bir nefeste, beyne minik bir miktar nikotin gitmektedir. Bu da sigarayı bir kere deneyen pek çok kişinin, bu alışkanlığı bir ömür boyunca devam ettirmesine neden olur. Nikotin ile yaşamaya başlamak, onu sürekli tüketmek istemeye ve zamanla o olmadan sabahlar uyanamamanıza ve konsantre olamamanıza neden olur.

Ancak bağımlılıktan com daha fazlası var! Düzenli nikotin almak çeşitli kronik hastalıklara da neden olmaktadır. Yoğun bir sekilde nikotin tüketmek insülin direncine ve tip 2 diyabete yol açabilir. Kimi insanlarda bu durum nikotinin iyi bilinen iştah bastıncı etkileriyle dengelenebilir olsa da, yine de risk arz etmektedir. Yoğun bir şekilde elektronik sigara kullanıldığında, bu tarz kronik hastalıkların onu açılmış olabiliyor. Bu nedenle seçilecek likitteki nikotin miktarını iyi ayarlamak oldukça önemlidir.

Risk Grubunda Olanlar, Dikkat!

Elektronik sigarala kullanımında yaş da oldukça önemli bir nokta. Genç yaşta elektronik sigara kullanmak, tıpkı genç yaşta sigara içmek gibi, olumsuz etkiler yaratabilecek bir durumdur. Nikotin kendi başına oldukça bağımlılık yapar ve beyinde, özellikle de gençlerde, diğer ilaçlara bağımlılık riskini artıran değişikliklere yol açabilir. Nikotin, ergenlerde on beyin gelişimini de bozarak dikkat eksikliği bozukluğuna neden olabilir. Bu da gençlerim eğitim ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle, bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlamış olan kişilerin elektronik sigara tüketmesi daha yerinde olacaktır.

Hamile olan kişilerin de elektronik sigara kullanımında dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar var. Pek çok kadın, hamile kalmaya çalıştığı dönemde ya da bebek beklediğini öğrendikten sonra, tütün bazlı sigaralardan uzak durmaya başlar. Bu tarz sigaraların, anne karnında gelişmekte olan bebeklere zarar verdiği bilinmektedir. Ancak hamilelik öncesindeki dönemde sigara içme alışkanlığı olan kadınlar için, her ne kadar bebek için en iyisi istense de, sigarayı bırakmak zor olabilir. Bu durumda da hamilelikte elektronik sigara içmek gibi bir düşünce akıllarda belirebilir. Elektronik sigaralar her ne kadar normal sigaralardaki çeşitli zararlı maddeleri içermeseler de, yine de nikotin içermektedirler. Bu nedenle hamilelikte elektronik sigara içilmesi önerilmemektedir.

Risk grubunda olan bir başka grup da çocuklardır. Çocuklar için risk, elektronik sigara tüketiminden ziyade, elektronik sigara sonucunda ortaya çıkabilecek çeşitli kazalardan ileri gelmektedir. Hoş ve aromatik kokuları, yaydıkları duman ve ilgi çekici görünümleri ile elektronik sigaralar; küçük çocukların ilgisini çekebilir. Çocuklar evde kimse yokken bu ürünleri kendileri denemeye çalışabilir, aromatik sıvılarının tadına bakmak isteyebilirler. Bu durum da çocuklara zarar verebilir. Bu nedenle elektronik sigaraların çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edilmesi ve çocukların bu ürünlere özendirilmemesi önemlidir.

Abartıdan Kaçınmalı: Elektronik Sigara Dumanı Zarar Verebilir

Aromasını çok seviyorsunuz, onu artık elinizden bırakamıyorsunuz… Ancak elektronik sigaralar, akciğerleriniz için ne derece sağlıklı? Aromalı elektronik sigaralar, akciğer ile ilgili çeşitli kronik hastalıklara neden olabilirler. Bu da çeşitli başka sağlık sorunları oluşturabilir. Genellikle bronşiyolit obliterans olarak adlandırılan bir hastalığa yol açarlar. Kimi durumlarda da  akciğerlerdeki en küçük hava yollarında kalıcı bir takim hasarlara neden olan nadir bir akciğer hastalığı olan diasetil, elektronik sigara dumanın sonucunda ortaya çıkabilir. Bu nedenle, elektronik sigara kullanırken aşırıya kalmamak önemlidir. Ayrıca herhangi bir rahatsızlıkla karşılaşıldığı zaman mutlaka uzman bir doktora danışılması önemlidir. Önceden bilinen kronik rahatsızlığı olan kişilerin, elektronik sigara kullanmadan önce doktorlarına danışması da yine aynı şekilde oldukça önemlidir. Sonuca size keyif vermek için tasarlanan bir ürünün, size zarar vermesinden kaçınmanız gerekmektedir.

Elektronik Sigara Markaları

Tıpkı normal sigaraların farklılıklar gösterdiği gibi, elektronik sigaralarda da farklılıklar bulunmamaktadır. Tat farklılıklarından, pil değişikliğine kadar çeşitlilik gösteren elektronik sigara markalarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Juul Marka Elektronik Sigara

Elektronik sigaralarda modern çağı başlatan ürünlerden birine sahip olan Juul markası, bu sayede dünyada çok kısa sürede popüler bir hal almıştır. Pratik kullanımının yanında, eşsiz tasarımı sayesinde kişileri bu ürünü kullanmaya çağıracaktır. Juul; içerisindeki podların her zaman çıkarılması fonksiyonu ile beraber, daha hoş bir tat oluşturmaktadır. Şarj edilmekte ve bu sayede her zaman kullanıma hazır bir şekilde beklemektedir. Juul; tasarım olarak küçük ve şık boyutlarda olduğu için, çok rahatlıkla taşınır. Juul elektronik sigaraları, yüksek kalitesinde göre fiyat- performans anlamında oldukça başarılı bir sonuç vermektedir. İsteyen kişiler internet mağazası sayesinde 169 TL tutarındaki bir meblağ karşılığında birçk ürün podu alabilir ve elektronik sigara keyfini yaşamaya başlayabilir.

Provape Marka Elektronik Sigara

Provape marka elektronik sigara Amerika menşeilidir. Taşınabilir boyutlarda bir cihazdır. Güven ve kalite açısından dünya üzerinde nam salmış bir elektronik sigara markasıdır. Pil olarak 14500 Li-ion pille çalışmaktadır. Cihazda gerilim ayarlaması yapılamamakla beraber cihaz 3.7V gerilime sahiptir. Cihazın üzerinde pil gösterme ekranı yoktur. Genel olarak cihazda Led ekran yoktur. Provape marka elektronik sigara ömür boyu garantiye sahiptir. Boyutları klasik elektronik sigaralara göre küçüktür. Küçük boyutu onu daha da dikkat çekici kılmaktadır. Ele tam oturan boyutlara sahiptir ve hiç bir şekilde elde tutarken kayma yaşamazsınız. On off düğmesi yok. Ateşleme düğmesine on altı saniye boyunca basarsanız cihaz kendisini kapatmaktadır. Performans olarak çok üst düzeydedir. Provape marka elektronik sigara almak isterseniz PROVARİ P3 (3) modelleri 1290 TL’dir. Eğer daha uygun ve boyut olarak daha küçük bir model arıyorsanız PROVARİ V2.5 modelleri 390 TL’dir.

Joyetech Marka Elektronik Sigara

Elektronik sigara dünyasının en pratik kullanıma sahip olan sigara markalarından birisi olan Joyetech; bu sayede birçok sayıda kullanıcıya ulaşmıştır. Sigaranın kötü kokusunu engellemek üzere oluşturduğu aromalar sayesinde, kişilerin sıkça tercih etmesini sağlamıştır. Tat alma duyusunu en çok öne çıkartan markalardan birisi olan Joyetech sayesinde, kişiler yanma ile oluşan zehirli gazlardan da kurtulacaktır. Joyetech markasının piyasaya sunduğu elektronik sigara fiyatları modellerin minimal yapısı veya buhar gücüne göre 250 TL ile 400 TL arasında değişmektedir.

Eleaf Marka Elektronik Sigara

2011 yılında kurulan elektronik sigara firmalarından bir tanesi olan Eleaf, kısa sürede iStick modeli sayesinde piyasadaki yerini almıştır. Ardından ürettiği iJust serisi ile beraber sektördeki yerini garantiye almıştır. Eleaf marka elektronik sigaralar verdiği uzun süreli garanti imkanı ve süresiz kullanım özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı bir tercih imkanı sunacaktır. Bataryalı elektronik sigaralarının fiyatı 349,90 TL olan Eleaf markası, bu sayede fiyat ve kalite arasındaki performansı en iyi şekilde gösteren ürünlerdendir.

Smok Marka Elektronik Sigara

Smok markası elektronik sigara kullanıcıları arasında en çok sevilen ve tercih edilen markalardan bir tanesidir. Firma genellikle performans olarak yüksek olan elektronik sigara modelleri üretmektedir. Sadece bizim ülkemizde değil uluslararası camiada da çok sevilen ve tercih edilen bir markadır. Kullanımı oldukça kolaydır ve yüksek buhar kapasitesi vardır. Bataryası oldukça güçlüdür. Yani gün boyunca bataryası dayanabilir. Fiyat olarak diğer elektronik sigaralara göre daha uygundur. Genel olarak modellerinde pil göstergeleri vardır. Kendi internet sitesi üzerinden satış yapmaktadır. Smok Alien model elektronik sigara 390 TL’ye, Smok AL85 modeli ise 360 TL’ye satılmaktadır.

Vanguard Marka Elektronik Sigara

Elektronik sigara piyasasında, formunda coil kullanan ilk sigara olma özelliğini taşıyan Vanguard markası, bu sayede müşteriler arasında çok geniş bir kullanım alanına sahip olmuştur. Tetik benzeri tasarımı sayesinde, alışılan modellerin dışındaki görüntüsü; ilgi çekici bir kullanıma sahip olacaktır. Formundan gaz çıkışını tamamen kesen Vanguard, bu sayede kişilerin sağlığına önemli derecede bir katkı sağlamaktadır. Klasik elektronik sigara kullanımına ekstra olarak 600 F gibi yüksek sıcaklıklarda bile stabil şekilde çalışabilen Vanguard, müşterilerinin memnun olduğu konulardan bir tanesini de başarıyla tamamlamıştır. Genel olarak taşınmaya müsait olan Vanguard marka elektronik sigaraların fiyatları 199 TL ile 399 TL arasında değişecektir.

Kangertech Marka Elektronik Sigara

Elektronik sigara piyasasında yaptığı atılımla kısa sürede kendisinden bahsettiren Kangertech, değiştirilebilir coileri sayesinde birçok kullanıcıyı fethetmiştir. Bu sayede daha rahat ve pratik bir kullanım imkanı sunan Kangertech, müşterilerinin minimal yapıda elektronik sigara isteklerine de kayıtsız kalmamıştır. Bu yüzden minimal tasarımdan, geniş mega ürünlere kadar birçok farklı boyutta elektronik sigara üreten Kangertech, bu sigaraları; 49 TL ile 219 TL arasında piyasaya sunmaktadır.

Innokin Marka Elektronik Sigara

2 ml gibi yüksek bir düzeyde likit kapasitesine sahip, 2000mAh gücünde gelişmiş bir batarya ile elektronik sigara üreten Innokin markası, bu sayede tecrübeli elektronik sigara kullanıcılarına hitap etmektedir. Genel olarak kişilerin pahalı ön yargısı ile uzaklaştığı bu ürün, kullanıcıları tarafından asla başka markalara tercih edilmeyecek kadar değer görmektedir. Bu sayede piyasada Innokin marka elektronik sigara bulmak oldukça zor bir hal almıştır. En çok tutulan ve uzun süreli kullanım imkanı veren modeli olan iTaste Kroma Vape System modelinin fiyatı 399,90 TL olarak belirlenmiştir.

Yorum

Leave a Reply
 1. Elektronik sigara kullanıyorum daha kolay nefes almaya başladım ancak uzun vadeli zararları yada yararları nedir kafamda soru işarteleri var.

 2. Ben de yaklasik 4 yildir elektronik sigara kullaniyorum. Onceden gunde iki paket sigara iciyordum. E sigara ile clasik sigarayi tamamen biraktim. Hic icmiyorum. Onun yerine e sigara kullaniyorum. Baslar baslamaz uzerimden dehcet yuk kalktigini farkettim. Agiz tadindan tutun ki ust bas kokmasina ve ani hareketlerdeki tikanikliklardan yeme icme keyfime. Ustbasin igrenc kokmasindan tutun yatma duzenime kadar. Evet e sigara zararli bir icecek. Ama nirmal sigaraya oranla kesinlikle cigir acan bir yani var. komple birakabiliyirsaniz super olur. Ama birakamayan tiplerden iseniz kesinkez e sigaraya gecin. 16 nikotinle baslayip bir yil icinde zamana yayarak 0.6 ya kadar indirdim. Bunun bir alt seviyesi nikotinsiz sigara. Bu yuzden bu guzel yaziyi kaleme aldiginiz icin tesekkur ederim. Turkiye de e sigara ile ilgili cok asiri derecede bilgi kirliligi ve uydurma yalan pohpohlamasi var. Ben bu sigaraya gectigim donemde calsiyigim is kolundan kahnakli duzenli doktor kontrolu ve detayli arastirmalardan gecmek durumundayim surekli. Ictigim sigara sayisina kadar hepsi kontrol altindadir. Sigara ile ilgili bu degisikligi anlattigim tum Fransiz meslek doktorlari bunu cok iyi bulup mumkunse bunu da birakmami. Mumkun degilse de normal sigraya gecmem geri icmemem konusunda ciddi tesviklerde bulundular. Evet cok uzun vadede sonuclar kesin bilinmiyor. Ama var olan gerceklikte normal sigara kullanicisi iseniz kesinlikle clasik sigaradan iyi oldugu simdilik net. Tesekkurler. Ekonomik olaraak da tek sefere mahsus biraz yuksek odeme yapiyorsunuz. Ama ondan sonraki bir ayda normal sigaraya verdiginiz paranin yaninda devede kulak bu. Kendi butcemden hesapladim. Bir yilda elektronik sigaradan yaptigim butce farki yaklasik 4200€ civarinda. Aylik 350€ gibi daha az oduyorum. Kaldiki aylik e sigara idemem maksimimdan hesaplasam bile sonuc bu. Fransa sartlarinda bu boyle.

 3. Ben de yaklasik 4 yildir elektronik sigara kullaniyorum. Onceden gunde iki paket sigara iciyordum. E sigara ile clasik sigarayi tamamen biraktim. Hic icmiyorum. Onun yerine e sigara kullaniyorum. Baslar baslamaz uzerimden dehcet yuk kalktigini farkettim. Agiz tadindan tutun ki ust bas kokmasina ve ani hareketlerdeki tikanikliklardan yeme icme keyfime. Ustbasin igrenc kokmasindan tutun yatma duzenime kadar. Evet e sigara zararli bir icecek. Ama normal sigaraya oranla kesinlikle cigir acan bir yani var. komple birakabiliyirsaniz super olur. Ama birakamayan tiplerden iseniz kesinkez e sigaraya gecin. 16 nikotinle baslayip bir yil icinde zamana yayarak 0.6 ya kadar indirdim. Bunun bir alt seviyesi nikotinsiz sigara. Bu yuzden bu guzel yaziyi kaleme aldiginiz icin tesekkur ederim. Turkiye de e sigara ile ilgili cok asiri derecede bilgi kirliligi ve uydurma yalan pohpohlamasi var. Ben bu sigaraya gectigim donemde calstigim is kolundan kaynakli duzenli doktor kontrolu ve detayli arastirmalardan gecmek durumundayim surekli. Ictigim sigara sayisina kadar hepsi kontrol altindadir. Sigara ile ilgili bu degisikligi anlattigim tum Fransiz meslek doktorlari bunu cok iyi bulup mumkunse bunu da birakmami. Mumkun degilse de normal sigraya gecmemem, geri icmemem konusunda ciddi tesviklerde bulundular. Evet cok uzun vadede sonuclar kesin bilinmiyor. Ama var olan gerceklikte normal sigara kullanicisi iseniz kesinlikle clasik sigaradan iyi oldugu simdilik net. Ekonomik olaraak da tek sefere mahsus biraz yuksek odeme yapiyorsunuz. Ama ondan sonraki bir ayda normal sigaraya verdiginiz paranin yaninda devede kulak bu. Kendi butcemden hesapladim. Bir yilda elektronik sigaradan yaptigim butce farki yaklasik 4200€ civarinda. Aylik 350€ gibi daha az oduyorum. Kaldiki aylik e sigara odemem maksimumdan hesaplasam bile sonuc bu. Fransa sartlarinda bu boyle.

 4. Yakın çevremde gözlemlediğime göre sigara bırakmak isteyenlerde gayet başarılı sonuçlar alındığını fark ettim. Önceleri kardeşim de gördüğüm elektronik sigaranın, normal sigaradan çok daha zararlı olduğunu düşünüyordum. Hem kokusuz olması hem de benim gibi pasif içicileri rahatsız etmemesi açısından kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Sigarayı bırakmak isteyenlerinde denemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü 7 yıldır sigara tiryakisi olan arkadaşlarım yavaş yavaş azalttıktan sonra tamamen ilişkisi kesti.

 5. Normal sigaranın kokusundan artık nefret ettiğim için yaklaşık 2 aydır kullandığım bir alet. Eskiden normal sigara kullanırken trafikte arabada içmek zorunda kalıyordum. Arabayı ne kadar yıkatırsam yıkatıyım bir türlü geçmeyen ağır bir kokuya maruz kalıyordum. Elektronik sigara aldığımdan beri böyle bir sıkıntıyla karşılaşmıyorum. Ayrıca evde veya odamda rahatlıkla içebiliyorum. İşin maddiyat kısmına geldiğimizde ise dünyalar kadar farkın olduğunu söyleyebilirim.
  Sıradan bir likiti 25 liraya alabiliyorsunuz. İçme sıklığınıza bağlı bir likitin kullanım süresi de yaklaşık 10 gün sürüyor. Ayda ufak bir miktar verip hem sigaradan kurtuluyorsunuz hem de bütçenizi zenginleştiriyorsunuz.

 6. Ortada dolanan bir sürü haberden sonra denemek istediğim bir şey. Sigara kullanmayan biri olarak merakımdan dolayı başlamayı düşünüyorum. Çünkü nargile içmeyi çok seviyorum ve elektronik sigarada da tıpkı nargile de olduğu gibi birçok aromayı bulmak mevcut. İster evde ister işte içilmesi ve sürekli yanınızda taşıyabildiğiniz bir ürünü kim istemez. Fakat aklımı karıştıran bazı haberler de var tabi. Televizyonlar da çıkan haberlere göre sürekli patlama riski taşıyorsunuz. İçinde bulunduğu bataryalar aşırı ısınmadan dolayı patlayabiliyormuş. Bu sorunuda çözerlerse bende hiç düşünmeden başlayacağım

 7. 26 senedir sigara içen bir vatandaş olarak elektronik sigarayı merakla bekliyordum.İnternette karşıma çıktığında direk sipariş verdim ve yaklaşık 1 senedir devamlı olarak kullanıyorum ve tavsiye de ederim. Çünkü günde 1 paket sigara içen bir insan ayda ortalama 350 400 lira para harcamaktadır.Bunu yıllara vurduğunuzda neredeyse bir araba parası hiç yoktan yere gidiyor. Benim elektronik sigaraya başlamamda ki öncelik amaç ekonomikti. Elektronik sigaraya bir kere para veriyorsunuz ve ondan sonra da sadece likitine para harcıyorsunuz. Likit fiyatları ise istediğiniz çeşide ve boyutuna göre farklılıklar gösterebiliyor. Ancak normal sigaralardan kat kat daha ucuz olduğunu söyleyebilirim. Kısacası sigaraya para vermekten sıkılanlara ve zararı en aza indirmek isteyenler için önerebileceğim bir şey

 8. Özellikle sigarayı çok içen arkadaşlara önerebilirim. Elektronik sigara almadan önce 2 paket sigara içiyordum. İlk 1 ay kullandıktan sonra tek pakete düşürdüm. Önemli olan canınız sigara istediğinde elektronik sigaranın size yetmesi. Bu yüzden likit kullanımı çok önemli. Kullandığınız likitin içindekilere ve nikotin oranına dikkat etmelisiniz.Ben genel %3 oranında nikotin barındıran likitleri tercih ediyorum ve aromalısını tercih etmiyorum. Çünkü başka bir tat gelince sigaradan ziyade nargile içmiş gibi bir izlenim yaratabiliyor. Fiyat konusuna gelince de likitleri sadece internet aracılığıyla sipariş edebiliyorsunuz. ve her fiyata likit bulabiliyorsunuz.

 9. Biz pasif içiciler olarak böyle bir üründen çok mutluyuz. Açık alan da olsa sigaranın kokusu çok ağır geliyor. Elektronik sigara içen biri yanımda içtiğinde kokusuz olduğundan rahatsız etmiyor. Üstünüze sinen herhangi bir koku veya etrafı kirleten izmaritlerden de kurtulmuş oluyorsunuz. Bende geçen ay eşim için almıştım ve hiçte pişman değilim. Özellikle benim gibi ev hanımları için kurtarıcı diyebilirim.

 10. Bende kullanıyorum ve memnunum. Fakat şöyle bir sıkıntı var. En ufak bir bozulmada yerine parça bulmanız çok zor oluyor. 6 ay önce aldığım elektronik sigaramda en ufak bir problem yoktu. Daha sonra oğlum yere düşürdüğü için başlık kısmında çatlama meydana geldi. Çalışmasında veya kullanımında yine sıkıntı yoktu. Son zamanlarda çatlayan yerinden likiti kaçırmaya başladı. İçmeye başladığımda ağır ve boğazı yakan acı bir tat geldi ve mecburen bırakmak zorunda kaldım. Marketlerde veya Tobacco Shoplar da sorduğumda ise yasaklandığını söylediler. İnternette de kendi elektronik sigaramın parçasını nasıl bulacağı mı bilmiyorum. Bu yüzden tekrar normal sigaraya dönmek zorunda kaldım. O yüzden elektronik sigaranızı özenle ve dikkatle kullanmanızı tavsiye ederim

 11. Bence elektronik sigara da normal sigaralar kadar zararlı. Sonuçta içinde nikotin bulunuyor. tek avantaj olarak görebileceğim şey kokusuz olmasıdır. Bence üretimcilerin bu ürünü nasıl yaptığı, içinde nelerin bulunduğunu açıklaması lazım ki güvenimiz tam bir şekilde kullanalım.Normal sigaraların ne kadar zararlı olduğunu zaten biliyoruz. Önemli olan en az seviye de zarar göreceğimiz şekilde kullanılmasıdır.

 12. ben defalarca sigarayı bırakmaya çalıştım ama olmadı tamam ben içmiyorum diyip paketi atıyorsun ama dayanamıyorsun nikotin ihtiyacın tekrar eline aldırıyor yani bu şekilde bırakmak zor.yavaş yavaş bırakayım diyosun ki bence en mantıklısı bu azaltarak bırakmak ama bu dahada zor azaltma olayını beceremiyorsun bi gün azaltıyorsun ertesi gün yine aynı içiyorsun.Onun için bu elektronik sigara işi mantıklı geliyo bana azaltmana yardımcı olur sonra komple bırakır elektroniği içersin sonrada onuda bırakırsın.ama bırakma isteği olmadıktan sonra her şey boş tabi. Önemli olan önce kafada bitirmek gerisi zaten gelir diye düşünüyorum

 13. Sigarayı bırakmak için elektronik sigarayı tercih edenler…
  Sigarayı gerçekten bırakmak istemiyorsanız boşuna paranızı harcamayın. Sigaranın yerini tutmamakla birlikte hem sigara kullanmaya devam edip hem de elektronik sigara içmeye devam edebilirsiniz. (çevremde genellikle hep böyle oldu). Amacınız sigarayı bırakmak değil de aromalı bir likit ile birlikte ara ara keyfine içmekse tavsiye ederim güzel oluyor. 🙂

 14. Sigarayı gerçekten bırakmak istemiyorsanız boşuna paranızı harcamayın. Sigaranın yerini tutmamakla birlikte hem sigara kullanmaya devam edip hem de elektronik sigara içmeye devam edebilirsiniz. (çevremde genellikle hep böyle oldu). Amacınız sigarayı bırakmak değil de aromalı bir likit ile birlikte ara ara keyfine içmekse tavsiye ederim güzel oluyor. Çünkü çeşitli tatlardan yapılan aromalar bulabiliyorsunuz. Önemli olan likitin kaliteli olması ve uzun süre size dayanması. Likit ne kadar kaliteli olursa duman o kadar yoğun ve tatlı oluyor. O yüzden sigaradan önce nargileyi bırakmak isteyenler tercih edebilirler

 15. Yaklaşık 17 senedir sigara içen biri olarak, elektronik sigarayı herkese önerebilirim. Bunun nedeni sağlık açısından son zamanlarda beni fazlasıyla yıpratmıştı. Bırakmak istememe rağmen bir türlü başaramamıştım. Fakat elektronik sigaraya başladıktan itibaren yavaş yavaş azalttığı mı fark ettim. Önceleri günde 1 paket sigara içerken bu sayıyı 7 ye düşürmeyi başardım. Sabah uyandığımda ve yemeklerden sonra normal sigara içerken diğer zamanlarda elektronik sigara bana yetmeye başlamıştı. O yüzden benim gibi sigarayı bırakmak isteyip bırakamayan insanlara önerebilirim. Normal sigaraya göre kokusuz olması ve sağlık açısından çok daha zararsız olmasından dolayı elektronik sigaraya başladım. Önemli olan elektronik sigaranızın bakımını düzenli yapmanız. Parçalarını sürekli yenilemeniz ve likit kullanımınıza özen göstermelisiniz. Çok zahmetli bir şey gibi gözükse de normal sigaranın zararlarını düşündüğünüzde daha kolay ve kullanılabilir olduğunu göreceksiniz. Yaklaşık 6 aydır normal sigara içmiyorum ve kendimi daha sağlıklı hissettiği mi söyleyebilirim. Öksürük krizlerinden kurtulmanın keyfini sizlerinde çıkarmanızı isterim. Elektronik sigaranın da zararlı tabiki vardır ama en azından bende normal sigaranın birçok etkisi azaldı. Merdiven çıkarken eskisi gibi zorlanmıyorum veya spor yaparken nefes nefese kalmıyorum. Bunlar bile elektronik sigaranın daha zararsız olduğunu göstermeye yeter de artar bile. Likit tavsiyesi vermem gerekirse kendi damak tadınıza uygun bir likit kullanmaya özen gösterin. Unutmayın nikotinli ve nikotinsiz likitler kullanabilirsiniz.

 16. e-sigara sigaranın tamamen aynısı değildir. sadece sigaraya benzer şekilde içilebilen, içerken duman benzeri bir buhar ile soluduğunuz ve buhar içinde nikotin bulunan bir sigara simulatörüdür. tadı farklıdır, nargileye benzeyen aromalı bir tadı vardır. içimi zevklidir. ürünü alırsanız sigara ile birebir aynı olmasını beklemeyin. sigaradan kurtulmak için öncelikle bunu gerçekten istemelisiniz. istediğiniz takdirde başarılı olmanın en kolay yolu e-sigaradır. nikotin dozunu adım adım düşürseniz sizi bu dertten kurtarabilir. Bunun içinde önemli olan doğru likit seçimi yapmaktır. Eğer nikotinli likit alacaksanız oranını kendinize göre ayarlamalısınız. 2 paket sigara içen biri olarak ben yoğun nikotinli likit tercih etmiştim. Fakat ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş nikotin oranını azalttım. Şuan da sadece aromalı likit kullanıyorum. Likitlerde birçok aromayı bulabilirsiniz. Önemli olan ağız tadınıza uygun bir likit bulmanız. İçimi bir kere beğenmezseniz tekrar normal sigaraya başlayabilirsiniz. Eğer nargile kullanan biriyseniz sevdiğiniz aromanın aynısını kullanmanızı tavsiye ederim.

 17. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. İnternette elektronik sigara hakkında bilgi almak istediğimde genel de reklam amaçlı ya da tamamen kötü yorumlar görüyordum. Tarafsız hiçbir yazı bulamamıştım. Sizin yazınızı okuduktan sonra elektronik sigara hakkında her şeyi öğrendiği mi düşünüyorum. Bu kadar ayrıntılı tarafsız bir yazı yazmanız beni çok mutlu etti. Bende elektronik sigarayı kullanmayı düşünüyorum. Çevremde herkesin kullanması ve sigarayı bırakanları görmem benide çok umutlandırdı. Fakat dışarıda çok kirli bilgi olduğunu fark ettim. Sigara şirketlerinin satışları azaldığı için mi ya da gerçekten kötü mü bilmiyorum ama çok olumsuz yorumlar çıkıyordu karşıma. Kullanan arkadaşlarıma sorunca işin aslının böyle olmadığını fark ettim. Birçok arkadaşım sigara bağımlılığının azaldığını hatta bırakmak istediklerini belirtti. Kapalı ortamlarda biri yanımda içtiğinde rahatsız olmamam ve ortamın duman altı olmaması elektronik sigaraya ilgimi göstermeye yetti diyebilirim. Ben de 10 senedir düzenli olarak sigara kullanıyorum. Fakat çocuğum olduğundan beri evde içmemeye özen gösteriyorum. Sigarayı balkonda içtiğimde bile tüm duman evin içine doluyor. Elektronik sigara istememdeki sebeplerden biride bu. Arkadaşlarım ziyaretimize geldiğinde salonda içerken bile ne bir koku hissediyorsunuz ne de yoğun bir duman çıkıyor karşınıza. Kimseyi rahatsız etmeden ve evinizi kirletmeden nikotin ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Bu yüzden önceleri sadece evde kullanmak için alacağım. Umarım ilerleyen zamanlar da tamamen sigarayı bırakabilirim. Hem benim için hem de ailem için en güzel gelişmenin bu olacağını düşünüyorum.

 18. Sigarayı bırakmaya hazırlık cihazı. Kullanmaya başlayalı 45 gün olduğundan, hakkında söyleyecek birkaç bir şeyim var. sigaranın yerini tutmuyor diyenlere inanmayın. günde iki paket marlboro tüketen bu aciz kulunuz 45 gündür ağzına sigara koymadı daha ne diyim. size ihtiyacınız olan nikotini temin ettiğinden, el/ağız alışkanlığı haricinde sigaraya ihtiyaç duymayacaksınız. çakmak arama tedirginliği, “sigara küllükte boşa yanıyor” gereksizliği de olmadığından, bir süre sonra bu zıkkımı içmeyi unutuyorsunuz zaten. ha nikotin sıvısı biterse, ortalığı ateşe verirsiniz o ayrı. O yüzden likitinizi mutlaka yanınızda taşıyın tavsiyesinde bulunabilirim.

 19. Bu elektronik sigara çok göreceli bir şey sanırım ben kullanıp kullanmamakta çok kararsızım, biri çıkıyor içmekten çok memnun olduğunu belirtiyor, biri gereksiz görüyor herkesin bu konu hakkında bir fikri var benimde kafam karışıyor haliyle bir öğrenci olarak devamlı kullanmayacağım bir şeye 300+ tl vermek benim için kolay değil o yüzden iyice araştırıyorum böyle bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim. Kafamda ki birçok sorunun cevabını verdi. Şu an en azından elektronik sigara kullanma eğilimimin bir adım önde gözüküyor. Maddi yönden düşündüğümde normal sigaraya yaklaşık 300 tl veriyorum ve bu da beni oldukça zorluyor. Anladığım kadarıyla elektornik sigaraya bir kere ücret ödüyorsunuz ve sonrasında sadece likite para veriyorsunuz. Bu da normal sigaraya göre oldukça uygun olduğunu gösteriyor. Nargile içmeyi seven birisi değilim o yüzden kullandığım likiti aromalı alacağımı düşünmüyorum. Yeter ki bana sigarayı bıraktırabilsin. Öğrenci olduğum için her ay kyk dan aldığım para sadece sigaraya gidiyor. Sırf bu yüzden ev arkadaşlarımla açık tütün içmeye başladık. O da aşırı derecede kötü kokuyor ve öksürük yapıyor. Gerçekten bizi sigaradan soğuttu diyebilirim. Şuan hepimiz elektronik sigara almayı dünüyoruz. Alıp kullandıktan sonra sizinle sonuçlarını paylaşmak isterim.

 20. Öncelikle süper bir bilgilendirici bir yazı olmuş elektronik sigara hakkında bilinmesi gereken her şeyi ele alarak yazılmış bir yazı biliyorsunuz ki piyasada çok dolandırıcı satıcı var hem bunları belirtmek hemde elektronik sigara, likitci uygun fiyatlı satış yapan siteleri paylaşırsanız bu olumsuz ortamda yol gösterici bir referans olabilir diye düşüyorum.

 21. Bırakmak isteyenler için. Ben yaklaşık 8 yıl içtim ve geçen yıl da bıraktım. İlk 3 ay zorlu bir süreçti ama yanınızda size destek olan, sigara içmeyen biri ile çok daha kolay. 3 ayın sonunda ise bir kaç haftada bir canınız çekiyor ama ciddi bir şey değil tabiki de. 2 dakikada unutuyorsunuz.

  İlk 3 ay için öneri de bulunayım. (Bu öneri çok kolaylaştıracaktır işinizi) Girdiğimiz krizler sonsuza kadar sürecekmiş gibi gelse de aslında onunda bir sınırı var. Bu genel olarak 5-10 dakika aralığında sürüyor ve delirtecekmiş gibi hissettiriyor. Bu 5-10 dakika için oyalanacak sağlam bir kaç şey bulun. Yemek yapmak, duşa girmek, kuruyemiş yemek, dans etmek, yürüyüş yapmak vs. ama mutlaka o ortamdan da uzaklaşmaya çalışın. Çünkü bize gördüğümüz, duyduğumuz bazı şeyler sigarayı çağrıştırıcaktır.

  Bununla ilgili de bir şey söyleyeceğim. Genel olarak sigara içtiğiniz yerde bulunmayın. Bu da çok önemli. Mesela balkonda içiyorsanız balkona çıkmayın. Mutfakta masada oturarak içiyorsanız mümkünse masayı tamamen kullanmamak üzere kaldırın. Bu işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

  Ben sadece bu iki şeyle bıraktım. Zaten elektronik sigara vs. gibi nikotin aldığınız şeylerle bırakmak imkansız gibidir. Çünkü bizim bağımlı olduğumuz şey nikotin zaten. Bizim sigarayı çağrışdıracak şeyleri hayatımızdan çıkartmamız şart.

  Ayrıca bu davranışın bir benzeri olmadığı için de hayatımızda kendini hayli hissettiren bir boşluk oluyor. Bu boşluğun geçmesi epey uzun sürüyor. Durum böyleyken elektronik sigara kullanarak bunu unutturmamızı engellemiş oluruz. İnsanın yemek yemeyi unutmaya çalışması gibi bir şey bu. Elektronik sigarasız emin olun daha kolay. En azından 2-3 ay sonunda işler çok çok kolaylaşacak göreceksiniz.

  Bir de bu süreç boyunca ne olursa olsun asla sigara paketi almayın. ASLA. Hani bir paket alayım iki tane içerim sonra atarım demeyin. Kesinlikle içmeye tekrardan başlıyorsunuz. Ben bunu defalarca denedim. Sonucunda tekrar paket almaya başlar hale gelmiştim.

  Benim bıraktığım süreçte bir arkadaşımın babasının (50’li yaşlardaydı) akciğer kanserinden dolayı ölmesi de bu aldığım kararın ne kadar doğru olduğunu da anlamamı sağlamıştı. Kesinlikle bu rezilliğe hiç gerek yok. Hiç bir şey insan sağlığından daha değerli olamaz. Aldığınız kararın arkasında olun. En büyük destekçiniz kendiniz olmalısınız.

  Hiç bir zaman bahane üretmeyin! Yaşanan hiç bir olayın sigara içmenizle ilgisi yok. Bu kötü bir haber alınca gidip limonata içmek kadar saçma bir davranış. Belki o an farkında olamıyoruz ama kesinlikle dışardan bakınca aptal gibi görünüyoruz. Çünkü çok komik ve salakça bir davranış. Yani “senin sigara içmenle ne alakası var bu kötü haberin be salak!” diye düşünmeliyiz. Gereksiz bir davranış, aptalca bir davranıştır. Çizgileriniz keskin olsun. Krizleri atlattığınızda da kendinizi tebrik edin. Mutlaka bundan dolayı gurur duyun kendinizle.

  Kolay gelsin hepinize.

 22. Elektronik sigarada yanma reaksiyonu yok. Duman da yok. Buhar çekiyorsunuz. Likitin ısınmasıyla ortaya çıkan bir buhar var. Yanma falan yok. O yüzden patlama riski yoktur. Patlama bilinçsiz kullanıcıların aptalca hareketleri yüzünden olur. Sigara üreticilerinin elektronik sigara satışlarını azaltmak için yaptığı saçma sapan şeyleri yaymayın, millete yanlış bilgi vermeyin. Ayrıca elektronik sigarada içilen her madde bellidir. Ne içtiğin bellidir. İçindeki likit organiktir. Bitkilerden elde edilen, yediğimiz içtiğimiz şeylerde yer alan organik bileşenlerden yapılır. Zararı her zaman sigaradan yüzde 95-97 daha az olacaktır. Bu zaman içinde 100 yıl sonra falan değişmez.

 23. Şimdi bir de az çok bu sorulara ben cevap vermek istiyorum;
  1. E- Sigara patlar mı?
  Arkadaşlar e- sigara patlamaz. Patlayan şey pildir. Pilin düşmanı olan ısı olduğu için fazla ısınan pil patlar. Yani siz bir mekanik mod kullanıyorsanız (devresi ve/veya sigortası olmayan e sigara çeşidi) sardığınız telin ohm değerini ayarlayamazsanız her hangi bir koruyucu devre olmadığı için pil ısınır patlar. Eğer ısı kontrollü TC mod kullanırsanız patlatma imkanınız yok denecek kadar azdır.
  2. Duman değil BUHAR?
  İkisinden de duman çıkıyor tabiri yanlıştır. E-sigara da tütün, zifir, karbonmonoksit gibi şeyler barındırmaz. İçerisinde ki likit (sıvısı veya siz ne diyorsanız ama adı likittir) Vg (bitkisel gliserin) ve Pg (propilen glikol) den oluşur. Bu maddeler tükettiğimiz bir çok gıdanın içinde bulunan maddelerdir. Ayrıca içerisinde kimyasal olarak üretilen nikotin bulunmaktadır. Bu likit e-sigara vasıtasıyla buharlaştırılır. Yani e-sigara da soluduğunuz şey duman değil kesinlikle buhardır.
  3. Arasın da ki farklar?
  Sigara tüketen insanların yaşadığı sorunlar hemen hemen bellidir; pis koku, boğazların tahriş olması, uyurken hırıltılı uyuma, nefes darlığı vs.. vs..
  Bu şikayetlerin hiç birisi e-sigara da bulunmamaktadır. Çünkü soluduğumuz şey buhardır. Ve ayrıca içmiş olduğunuz likitin aromasına göre envayi çeşit güzel koku da çıkarmaktadır. Dolayısıyla çevrenizde ki insanları da rahatsız etmemektesiniz.
  4. E-sigara da ciğerler su topluyormuş?
  Yıllarca kullanan arkadaşlarımız mevcut. Her yıl kontrollerini yaptıran e-sigara kullanıcılarında ne bir kötü teşhis ne de bir şikayet rastlanmadı. Kullanan herkes gayet memnun ve sağlıklı. Su topluyor gibi bir nedenden dolayı başlamıyorsanız yıllarca içinize çektiğiniz dumanı bir düşünün derim.
  5. Sonuç olarak;
  Aslında bu kadar kısa anlatılamaz özetlemeye çalıştım. Amacım kesinlikle özendiricilik değil her ikisinin de zararı elbet var. Eğer her ikisine de bağımlılığınız yok ise dileğim hiç başlamamanızdır. Fakat sigara kullanıcısıysanız kesinlikle ilk önerim hiç bir ürünü ikame etmeden bırakmanızdır. Eğer bırakamıyorum derseniz tavsiyem elektronik sigara ile tütünü bırakmanız ve sonucunda her ikisini de bir gün (çok geç olmadan) bırakmanız olacaktır. Herkese sağlıklı günler dilerim…

 24. Güvenilir elektronik sigara ve likitciler ile ilgili yazınızı da bekliyoruz yeni başlayacak olan sigarayı bırakmak üzere olan kullanıcılar için çok bilgilendirici bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Palinka Nedir? Nasıl İçilir? Neyden Yapılır?

50 Maddede Ankara’da Yapılacak Şeyler