in ,

Facebook Açıkladı: Sadece Düşünerek İletişim Kurmak, Dokunarak Duymak Mümkün!

Facebook geliştirdiği uygulamalarla teknoloji dünyasını heyecanlandırmaya devam ediyor. BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Facebook Spaces’in ardından şimdi de sessiz konuşma teknolojisine yoğunlaştığını açıklayan Facebook iletişim dünyasında yeni kapıları aralayacak gibi gözüküyor.

Konuşmadan Komut Vermek Mümkün Olacak

Beynimizle bilgisayarları kontrol etmemizi ve bu sayede diğer insanlarla iletişim kurmamıza olanak sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalıştığını açıklayan Facebook’un yeni projesiyle ilgili detaylar oldukça heyecan verici. Sessiz konuşma yazılımıyla insanlara dakikada 100 kelime yazdırma şansı tanıyacak olan teknolojinin pek çok alanda kullanılabileceği düşünülüyor.

Henüz ilk aşamaların geliştirildiği projenin başarılı olabilmesi için, beyin dalgalarını ameliyat müdahalesi olmadan saptayabilecek bir yeni teknolojiye ihtiyaç duyuluyor.

Proje Facebook Donanım Araştırma Laboratuvarı Building 8 tarafından yürüülüyor. Birimin yönetici Regina Dugan, şirketin projeyi gerçekleştirebilmek için hem donanımsal anlamda çalışmalar yaptığını, hem de bir  yazılım üzerinde çalıştıklarını belirtiyor. Projenin kapsamlı olması nedeniyle özel bir çalışma ekibi oluşturduklarını belirten Dugan, 60 kişilik bir bilim insanı ve akademisyen ekibiyle çalıştıklarını belirtiyor.

Regina Dugan’a göre, projenin amacı rastgele aklımızdan geçen her türlü düşünceyi deşifre etmek değil.

‘Hepimizin bir sürü düşüncesi var ve hangilerini paylaşacağınızı siz seçiyorsunuz. Biz işte bu düşüncelerin deşifre edilmesinden bahsediyoruz: Sesin hızı ve esnekliğine eş bir sessiz konuşma arayüzünden…’ 

Beynimiz Koca Bir Veri Deposu

Facebook’dan Dugan yaptığı açıklamalar sonrasında ise şirketin CEO’su Mark Zuckerberg de, kendi kişisel sayfasında konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

‘Beyinlerimiz internetten saniyede dört HD film izleyebileceğimiz kadar büyük bir veriye sahip. Sorun, bilgiyi dışarı akıtmamız için en iyi yol olan konuşma, bilgiyi ancak 1980’li yıllardaki modemlerin verileri boyutunda dışarı iletebiliyor. Üzerinde çalıştığımız sistem, cep telefonunuzda mesaj yazma hızınınızın yaklaşık beş katı hızla ve doğrudan beyninizden yazmanızı sağlayacak.’

Dokunarak Duyabileceğiz

Facebook ekibindeki geliştiriciler, aynı zamanda insanların derileri aracılığıyla duymalarını sağlamak için de çalışmalar yürütüyor. Yürütülen çalışmalarda sistemin derideki baskı noktalarını kullanarak bilgiyi  iletimi sağlaması hedefleniyor.

‘Çok uzak değil, bir gün, ben Çince düşündüğümde onu anında İspanyolca olarak hissedebileceksiniz.’

Kulağa bilimkurgu fimlerinden fırlamış gibi duran bu teknolojilerin şu an için yakın bir gelecekte hayatımızda olmayacağını söylemek mümkün. Facebook’a göre, bu teknolojilere ulaşmak için beyin aktivitelerini saniyede yüzlerce kez ölçecek yeni ve müdahalesiz sensörler geliştirilmeli.

Ancak unutmayalım bundan sadece 4-5 yıl önce ‘Hadi oradan, öyle şey olur mu hiç!’ diyeceğimiz teknolojiler birer birer hayatımıza girmeye başladı bile 😉

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Henüz 19 Yaşında, Ancak 14 Milyar Ağacı Var!

21. Yüzyılın Vebası: Sosyal Medya Bağımlılığı