in ,

Google Yeni Araba Tasarımı Waymo’yu Tanıttı

Google günümüz insanının eli, kolu, herşeyi.. Her bilmediğimizi danıştığımız bu şaşırtıcı bilgi diyarı bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Bu sonsuz bilgi diyarı bir yeniliğe daha imza attı ve kendi kendine giden yeni araba tasarımı Waymo’yu tanıttı.Direksiyon ve pedalları olmayan bu yeni sürücüsüz araba tasarımı oldukça fütüristik ve sevimli görüntüsüyle dikkatleri bir anda üzerine çekmeyi başarmış gözüküyor.

Sevimli Tasarımıyla Waymo

Google Yeni Araba Tasarımı Waymo'yu Tanıttı

CNBC‘de yer alan habere göre, Google firmasının altında kurulan Alphabet tarafından üretilen Waymo aslında yeni bir çalışmanın ürünü değil. Son 10 yıldır araba teknolojileri üzerine çalışan Google geliştirdiği yeni teknolojilerle bu sektörde oldukça etkili olacak gibi gözüküyor.

Waymo şu güne kadar gördüğümüz sürücüsüz araç tasarımlardan oldukça farklı. Sadece iki kişilk olan araçta yolcuların herhangi birşey yapması gerekmiyor. Tüm kontrol aracın içinde yer alan sensörlerin ve bilgisayarın kontrolünde. Aynı zamanda Waymo oldukça sevimli, oyuncağı andıran tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Google Yeni Araba Tasarımı Waymo'yu Tanıttı

Aracı ilk deneyen kişi görme engelli Steve Mahon oldu.

 

‘Steve ürettiğimiz prototipimizle tek başına Austin mahallelerinde bir yolculuk yaptı. Geliştirdiğimiz sensörler ve yazılım görme engelli Steve’in kişisel şöförü haline geldi.’

 

Google firması altında devrimci ve geleceğe yönelik yeni teknolojiler üzerinde çalışan Google X birimi Waymo’nun yaratıcısı ekip. Google daha önce de sürücüsüz araç teknolojileri tanıtmış olsa da, tasarımların Lexus ve Toyota gibi şirketlerin araçlarının özelleştirilmiş versiyonları olduğu için çok da gündemde yer almamıştı.

Sergey Brin tarafından Californiya’da tanıtılan Waymo’yu şimdilik sokaklarda görmek mümkün değil. Henüz prototip aşamasında olan Waymo’dan bu yaz aylarında test amacıyla sadece 100 adet üretilecek.

Daha Güvenli Sürüşler

Google Yeni Araba Tasarımı Waymo'yu Tanıttı

Waymo’da elbette bir acil durumunda devreye girebilecek manuel kontrol imkanı da mevcut. Bu manuel kontrol özelliği Google’ın daha önceki sürücüsüz araba teknolojilerinde de bulunuyordu.

Şirket daha güvenli sürüşler ve daha düşük kaza yüzdeleri için sürücüsüz ve akıllı araç teknolojilerinin geliştirilmesinin oldukça önemli olduğu vurguluyor. İşte bunun için Google’ın bir sonraki adımı ekibini büyüterek bu teknolojilerin geliştirilmesine daha çok önem vermek olacak. Brin önlerinde ki dönemde daha fazla mühendis işe alarak, daha büyük bir çalışma ekibi oluşturacaklarını belirtiyor. Sergen Brin amaçlarını şu sözlerle açıklıyor;

‘İnanıyoruz ki bu teknolojiyi motorlu araçların yılda yaptığı trilyonlarca kilometreyi çok daha güvenli,ulaşılabilir ve konforlu hale getirecek.’

Videoda gördüğünüz üzere aracı ilk deneyenler oldukça keyifli bir deneyim olduğunu vurguluyorlar.

Şimdilik Waymo’yu ne yazık ki sokaklarda göremeyecek olsak da, o ve benzeri akıllı araçların yakın bir gelecekte hayatımızda olacağını bilmek oldukça heyecan verici.

 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Duygusal İlişkilerde Emoji Kullanım Rehberi

Duygusal İlişkilerde Emoji Kullanım Rehberi 📃

Banka Hatası Sonrası 2.1 Milyon Dolarlık Bir Servet Harcayan Gencin Hikayesi