in ,

Hawking İnsanlığın Dünyayı Terketmesi Gerektiğini Açıkladı

Stephen Hawking dünyayı terketme zamanının geldiği açıkladı.

Mars’a yolculuk ve Ay’da uzay üssü kurma çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Hawking, katıldığı konferansta pek çok açıklama yaptı.

Bilim insanı Stephen Hawking, uzay programlarından öncü olan ülkelerin astronotlarını 2020 yılına kadar yeniden Ay’a göndermeleri gerektiğini söyledi.

10 Yıl İçinde Mars, 30 Yıl İçinde Ay

Uzay yarışının yeniden başlamasının uzay keşiflerine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Hawking, bu yarışın insanlığı yeni bir amaca yönelteceğini ve bu sayede yeni ittifaklar oluşacağını belirtti.

Hawking’e göre insanoğlu 10 yıl içinde Mars’a gitmeli ve  30 yıl içinde de Ay’a bir uzay üssü kurmalı. Hawking’e göre uzay çalışmalarını hızlandırmak insanlığın kaderini değiştirebilir.

“Umarım bu motivasyon, rekabet halindeki ulusları tek bir amaçta birleştirerek hepimize ortak bir hedefte çalışma şansı verir. Yeni ve tutkulu bir uzay programı, genç nesilleri de heyecanlandıracak, astrofizik ve kozmoloji (evren bilimi) alanlarına ilgiyi artıracaktır.”

Bir Sonraki Rota Uzay Olmalı

Hawking’in uzay çalışmalarının hızlandırılmasını dünyanın şu an içinde bulunduğu durum nedeniyle oldukça önemli bulduğunu da açıkladı. Yaptığı konuşmada, iklim değişikliği kaynaklı oluşan sorunlar ve ABD Başkanı Donald Trump üzerinde toplanan eleştirelere de yer veren Hawking bir an önce dünyadan ayrılmanın yollarını bulmamız gerektiğini vurguluyor.

“Bu konularda bugüne kadar görülmüş en yanlış politikayı benimseyen Donald Trump’ın aksine iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadelenin önemini yadsımıyorum”

“Burada yerimiz giderek daralıyor ve gidilebilecek tek yer diğer dünyalar.Artık diğer güneş sistemlerini de keşfetme zamanı geldi. Dış dünyaya yayılmak bizi kendi sonumuzu getirmekten kurtaracak tek şey olabilir. İnsanlığın Dünya’yı terk etmesi gerektiğine inanıyorum”

Dünya’da insanoğlu için uzun vadede bir gelecek olmadığını vurgulayan Hawking, Güneş’in etkileri sonucu ya da yeniden bir meteor çarpması ile türün ortadan kalkacağına inandığını belirtti.

Uzaya Seyahat Bilim Kurgu Değil

Hawking, uzak dünyalara seyahatin artık bilim kurgu olmadığını söyleyerek, bunun insanlığı ileri taşıyacağı görüşünü de açıkladı:

“İnsanlık, Ay’a iniş örneğinde olduğu gibi ne zaman bir büyük adım atsa, bu insanları ve ulusları bir araya getirerek, yeni keşiflerin ve teknolojilerin doğumuna itici güç oluyor. Eğer insanlığın bir milyon yıl daha devam etmesini istiyorsak kimsenin daha önce gitmediği yerlere gitmekten başka yolumuz yok”.

NASA’nın Gündeminde Mars Var

Avrupa Uzay Ajansı’nın başı olan Jan Woerner ise, 2024 yılına kadar, mevcut uzay üssünü Ay’da kurulacak bir üsle değiştirmeyi öngördüklerini ve potansiyel üs alanı için Rusya ile ortak bir bir keşif görevi planladıklarını açıkladı.

NASA ise Ay’a yeniden dönmek yerine 2030’a kadar Mars’a astronot göndermeye yoğunlaşmış durumda. Ancak diğer ülkelerin ortak bir Ay üssü kurma girişimi gerçeğe dönüşürse NASA’nın buna mesafeli durmasının zor olduğu yorumları yapılıyor.

‘Daha önce kimsenin gitmediği yerlere gitmekten başka çaremiz yok’

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Piercing Yaptırmadan Önce Bunları Bilmeniz Şart!

Dünyanın En Küçük Uydusu Sadece 64 Gram ve Bugün Yolculuğa Çıkıyor