in ,

İnternet Bağımlılığından Kurtulmak Alkol ve Sigaradan Kurtulmaktan Daha Zor!

Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat….

Kabul edin internetten uzak kaldığınız anlarda eliniz ayağınız titriyor. Kendinizi çok kötü hissediyorsunuz.

Yalnız değilsiniz! Dünya çapında milyonlarca insan internet bağımlısı.

Üstelik araştırmalar gösteriyor ki internet bağımlılığı aynı alkol ve uyuşturucu gibi olumsuz etkilere sahip ve internet bağımlılığından kurtulmak  3-5 yıl alabilir.

Sosyal Medya Bağımlılığı Oldukça Tehlikeli

Yapılan son araştırma, İspanya’nın Barcelona kentindeki Rosello Merkezi’nde gerçekleştirildi. Terapist Maite Simal öncülüğünde gerçekleştirilen araştırmada yoğun internet kullanımının kişiler üzerindeki etkileri araştırıldı. Araştırma sonunda ortaya çıkanlar sonuçlarsa internet bağımlılığının ne kadar olumsuz etkileri olabileceğini ortaya koydu.

Rosello Merkezi’nden terapist Maite Simal, bağımlılığın yalnızca bir madde kullanımından ibaret olmadığını sosyal medyada olup bitenleri takip etme dürtüsüyle saatlerce internette kalmanın da bir bağımlılık olduğunu belirtiyor.

İnternet Bağımlıları Her Gün Artıyor

Üstelik Simal pek çok kişinin internet bağımlılığından kurtulmak için kliniğe başvurduğunu da belirtiyor. Klinikte bir süre konaklayan ve çeşitli tedaviler gören hastalara, hayatlarının geri kalanını yaşamaları için yardım ediliyor.

Klinikte verilen tedavinin amacı, hastaların internet bağımlılığı yüzünden kaybettikleri sosyal hayatlarına yeniden kavuşmalarına yardımcı olmak.

Tedavi Boyunca Telefon Yasak

“Bu o kadar da kolay bir şey değil. Tedavi süreci başta çok sıkı geçiyor. Bir hastanın normale dönmesi, hayatını ve bir şeylere bakışını değiştirmesi ve bu bağımlılığın bir daha kendisini göstermemesi 3-5 yıl alabilir. Hastanın internetli bir telefon kullanımına izin verilmesi çok uzun sürebilir”

İnternetle Olan İlişkimizi Değiştirmeliyiz

İnternet bağımlılığının anoreksiya (yeme bozukluğu) hastalığına benzeten Simal, durumu şu sözlerle açıklıyor:

“Gıda bir insan için gereklidir. İnternet bu kadar gerekli olmasa da, insanlar çalışmak, iletişim kurmak için ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle internetle olan ilişkinin değiştirilmesi gerekiyor. Gençler fazla kullanımın kendilerine zarar verdiğinin farkına varmıyor. Bu da kullanırken geçen zamanın farkında olunamamasından kaynaklanıyor”

İçe Kapanma, Beğenilme İsteği ve İletişim Eksikliği

İnternet bağımlılığının en belirgin göstergeleri ise insanlarla olan temasın azalması, içe kapanma ve beğenilme, takdir edilme isteğinde yaşanan artış.

BONUS: e-Hastalıklar

İnternetle ile birlikte insanoğlunun gündemine yepyeni hastalıklar dahil oldu. İşte o hastalıklardan bazıları…

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Şamanizm Nedir? Şamanizmin Mistik Doğa Kültürü Sizi Bekliyor! ☺️

Japon Mafyası Yakuza Hakkında Çarpıcı Gerçekler