in ,

Galaksimizde Bulunan 2. Büyük Kara Delik Dünyamızı Tehdit Mi Ediyor?

Samanyolu Galaksisi’nin ikinci en büyük kara deliği bulundu.

Bilim insanları Güneş’ten 100 bin kat daha kez büyük olduğu düşünülen kara deliğin galaksinin merkezindeki zehirli gaz bulutları arasında yer aldığını belirtiyor.

Peki bu kara delik galaksimizi ne kadar tehdit ediyor?

Galaksimizin En Büyük 2. Kara Deliği

Kara delikle ilgili ilk açıklamalar Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Keio Üniversitesi’nden Profesör Tomoharu Oka’dan geldi.

“Bu, Samanyolu’nda Sagittarius A’dan sonra galaksinin merkezinde bulunan en büyük 2. kara delik olabilir. Aynı zamanda Samanyolu Galaksisi’nde orta kütleli bir kara delik (IMBH) adayı ilk kez tespit edilmiş olabilir”

Oka yaptığı açıklamada  kara deliğin dinamik sürtünme ile çekirdeğe doğru battığını ve en sonunda onunla birleşmiş olabileceğini de belirtti.

Yer Çekimi Dalgaları Oluşturuyor

Japon bilim insanı “Bu IMBH, kara delikler ile birleşerek oluşmuş olabilir. Bu tarz olaylar güçlü yerçekimi dalgaları oluşturur” ifadelerini kullandı.

Güneş’in Tam 100 Bin Katı Büyüklüğünde

Japonya’daki bilim insanları yeni tespit edilen kara deliğin, yakınındaki süper kütleli kara deliğin ‘kuzeni’ olabileceğini belirtiyor. Her galaksinin ortasında belli belirsiz gözüken büyük kara delikler güneşlerin 10 milyar katı kadar ağır olabiliyor.

Yıldızları Oluşturuyorlar

Bu kara delikler yıldızların doğumuna neden olabiliyor. Aynı zamanda uzay-zaman’ın dokusunu değiştirebiliyor. Yeni tespit edilen kara deliğin ise orta kütleli kara delik olduğu, yani Güneş’in sadece 100 bin katı büyüklüğünde olduğu açıklandı.

Varlığı Uzun Süredir Biliniyordu

Astronomlar kara deliğin bir süredir varolduğunu biliyorlardı ancak şimdiye kadar kara deliğin varlığı tespit edilememişti. Profesör Tomoharu bunun nedeninin kara deliğin parlak olmaması nedeniyle olabileceğini belirtiyor.”Kapalı ikili sistemin içinde değil ama izole olmuş olmalı. Biz aktif olmayan bir kara deliğin uzaydaki gazları hızlandırdığını fark ettik. Ki bu radyo teleskopları ile kolayca tespit edilebilir”

Galaksimizin Evriminin Sırları Kara Delikte Saklı

Dünya’dan 25 bin ışık yılı uzaklıktaki kara deliğin incelenmesinin Samanyolu Galaksi’sinin evrimi konusundaki önemli sorulara yanıt vermesi umut ediliyor.

Son keşif Şili’nin Atacama Çölü’nde bulunan güçlü bir teleskobun ‘tuhaf gaz hareketlerini’ incelemek için gaz bulutuna doğru çevrilmesiyle gerçekleşti. Bu buluttaki gazlar diğer gaz bulutlarından farklı olarak farklı hızlarda hareket ediyordu.

Galaksimizde Milyarlarca Kara Delik Olabilir

Samanyolu Galaksisi’nde ‘kaç adet kara delik bulunduğ’u ile ilgili soruya da yanıt veren Profesör Tomoharu, bu sayının 100 milyon ile 1 milyar arasında olabileceğini belirterek açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Şu ana kadar sadece 60’ı tespit edildi. Yeni yöntemle bu sayıyı arttırıyoruz”

Kara delikle ilgili bir başka açıklama ise Brooke Simmons’dan geldi.

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacı Brooke Simmons son araştırmayı ‘dikkatlice yapılmış bir dedektiflik’ olarak değerlendirdi.

“Bazı yıldızlar öldüğünde küçük kara delikler oluştuğunu biliyoruz ki bu da onları görece sık rastlanır yapıyoır. Bunlardan bazılarının ise  en az 1 milyon kez daha büyük kütleli süper kara deliklerin tohumları olduğunu düşünüyoruz. Bu büyüme kısmen diğer kara deliklerle birleşerek, kısmen de  kara deliği çevreleyen galaksiden ilhak edilen materyallerle oluyor”

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Ülke Ülke Peynir Çeşitleri Ve Bu Lezzetlerin Şaşırtan Hikayeleri

Burçlar Aleminin “En”leri Belli Oldu! İşte En Girişken, En Beğenilen, En Çapkın Burçlar ♋️♌️♊️