in ,

Gelin Klavye Hızınızı Test Edin: Typing Speed Test

Başlamadan önce gelin normalden farklı bir şey yapalım: eğer normal hayatınızda klavye kullanırken elinize bakmıyorsanız, ilk yazdığınız yazı sırasında ellerinizi takip edin. Kendi klavye kullanış şeklinizi, hangi parmakları kullandığınızın farkına varın. Peki neden böyle başladık ? Çünkü bunlar klavye kullanım hızınızı etkileyen temel özellikler. Klavye kullanım hızı zamanla gelişen bir motor fonksiyondur. Ancak eğer profesyonel hayatınızda takip etmeniz gerekmiyor ise çoğu insan bu hızın tam olarak neye tekabül ettiğini bilmez.

Bu hız ise genel tanımda şu şekildedir: tıpkı alışageldik hız = yol x zaman denklemi gibi burada yol yerine kelime veya karakter sayısı, zaman birimi olarak da dakika kullanılır.

Gelelim asıl bu yazıyı yazıyor olamamın sebebine. Şu sıralar Product Hunt’ta yeni ortaya çıkan bir ürün bu iş üzerinde deneme yapmanız için hazırda bekliyor. Typing Speed Test adlı bu ürün(ücretsiz), İngilizce yazım hızınız için biçilmiş kaftan.

Bir önceki cümlede dediğim gibi, bu ürün sadece İngilizce kelimeler için hızınızı test ediyor ancak denemesi bir o kadar da eğlenceli.

typing-speed-test1

Nasıl Kullanılır?

Type Speed Test, LiveChat üzerinden çalışan bir internet sitesi. Çok basit bir iş olan Type Speed Test, kullanması bir o kadar da rahat. Tek yapmanız gereken sayfalarına girmek. Sayfaya girdiğinizde bir sayaç ve altında büyükçe yazılmış bir kelime öbeği göreceksiniz. Bu kısma tıklayarak yanıp sönen imleci gördüğünüz an ise başlamaya hazırsınız. Kelimeleri girerek yazmaya başlıyorsunuz ve 60 saniye geriye doğru sayarken gördüğünüz kelimeleri doğru olarak girmeniz gerekiyor. Yalnız uyaralım, her ne kadar kelime içindeki hataları görebiliyor olsanız da boşluk bıraktığınız anda geri dönemiyorsunuz.

60 saniyeyi bitirdiğinizde ise önünüze şirin bir hayvan çizimi ile sonuçlarınız geliyor. Burada dakika başı kaç kelime ve karakter yazdığınızla birlikte, gördüğünüz kelimelerin yüzde kaçını doğru yazdığınızı görebiliyorsunuz. Sayfa içinde aynı zamanda İngilizce olarak klavye hızını arttırmanız için belli başlı yöntemler ve bununla ilgili ilginç bilgiler de bulunmakta.

typing-speed-test3

Sizin skorlarınız nasıl ? Ahtapot mu yoksa kaplumbağa mısınız ? Yorumlarda paylaşın!

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Sosyolojik Olarak Emoji Anlamları

Hayatını Kaybeden Küba Devrimi Lideri Fidel Castro Hakkında Bilmedikleriniz